• o kadar ufak tefek adamlara zaten o zaman bile ihtiyacı yoktu şanlı türk ordusu'nun...
  • onun bunun çocuğudur. zaten kurtuluş savaşına katılan türk askeri savaş anında fare deliğine girerse onun bunun çocuğu olacağını bildiğinden böyle bir eylemden kaçınır. sonuç olarak yoktur böyle bir şey.

kaldı ki kurtuluş savaşına kadar yapılan muharebeler çok daha çetin geçmiştir. o savaşlarda bile onun bunun çocuğu olmayan adam vatan millet uğruna, bir yandan eşine dostuna da onun bunun çocuğu damgası vurulmasın diye, sikecek göt ararcasına köşe bucak düşman kovalarken fare deliğine girmez.
  • önce şuna (bkz: gazilerin dilinden çanakkale)

ve... kaçmışsalar dahi yüzbin kere hakları vardır. bugün aklı başında ve imkan sahibi olup yurdunu terk etmeyen ya da oradan bir garanti sağlamayan yok denecek kadar az. sevilesi bir hale getirmek için -çabayı bırak- insan olmak yerine her gün memleketi insanlığa daha bir zindan haline getiren ve üzerine ya sev ya terket ve benzeri ucuz akıllarca benimsenir lafları hayatının mottosu belirleyenlerin çoğunlukta olduğu bir toplumda. hele de hak edenin hakkını vermeyen, tam tersine ona hem zulüm eden hem de ilikleine kadar sağmaktan ar etmeyen adilerin bulunduğu bir yerde kaçacak güvenli bir fare deliği bulsam ben de giderdim.

bir memleketin batmasına neden olan ayağındaki çarıkları yiyecek kadar aç bırakılmış çiftçi değil. zaten aç bu insanlar. nesini sevecekler devlet dediğinin, osmanlı dediğinin vs.'nin.

usanmış ve hala gidiyorsa cepheye binlerce defa şükret. çünkü biraz akıllı olsalar önce sana yapıştırırlardı dipçiği, önce içeriden başlarlardı temizliğe, batı uygarlıklarında yapıldığı gibi (yanit tepeden inme milliyetçilik, demokrasi, ümmet vs. değil). dua et cahil bırakabilmişsin, dua et hala öyleler ve sikmiyorlar belanı bir olup.

edit: ilk bkz'de anlatılan çanakkale savaşı yalnızca bir örnektir. kurtuluş savaşı ile çanakkale savaşı arasında kimine göre büyük farklar olabilir ama ikisi de savaş ve aynı topraklar üzerinde yaşayan aynı yoksul insanların maruz kaldığı ya da cephesine koştuğu savaşlar bunlar. örnekle kast edilen anadolu ve trakya insanının her ama hemen her şekilde sömürülmesi, canından bezdirilmesi ve buna rağmen hala kötü koşullarda yaşamasıdır.

kimin suçudur. işte o çok uzun ve burayla ilgisi ancak dolaylı olabilecek bir konu.
  • farzedelimki bu iddia doğru olsun. fare deliğine girmeyenlerinin yedi düvele yettiği gerçeği değişmiyor.
  • "hiç bildiğiniz gibi kurtuluş savaşında onurlu büyük bir mücadele verilmemiştir" demek de, boyle bir seyin olmadigini iddia etmek kadar sacmadir.

istiklal mahkemeleri diye bir gercek var ortada, keyif olsun diye kurulmadi herhalde ? ote yandan lozan diye baska bir sey daha var. bu ulkeler de savasmadan terkedip gittigi bir ulkenin varligini kabul edip onunla baris anlasmasi imza ederken, kabul ettiremedigi maddelere iliskin "valla, biz tekrar savasmaya haziriz" cikisi karsisinda bosuna geri adim atmadi herhalde.

olaylari, kendi siyasi gorusunuzun etkisi altinda kalmadan incelemeye calisirsaniz daha basarili cikarimlar yapabilir, "valla hic onurlu bir savas verilmedi be" seklinde sacmalamak zorunda kalmazsiniz.
  • (bkz: yiyecek arıyordur)

ciddiyim..
  • dikkat edilmesi gereken askerdir. bazılarının da götüne girebilir çünkü.

edit: burada türk'ü kürt'ü laz'ı kastetmiyorum. troll'u filan işte anlayın.
  • merak ettim simdi, madem o kadar cok kacan olduysa bu kadar sehit nerden geldi?

nasil oluyor da bu kadar sehit mezari ve gazi var?

mutfakta sogan sograrken elini mi kesti bunlar?!

"gercek tarih boyle, ama siz kabullenmezsiniz" ukalaligini bir kenara birakip akil-izan cercevesinde dusunmek lazim. her savasta kacan asker olur. evet, bizde de olmus. hatta ihanete de ugramisiz, dusmana calisan da olmus. bu bir sir degil ki?

ama noluyor? sistemle sorunu olan iki akl-i evvel cikip bunu okuyup ogrenince "kurtulus savasi da sizin zannettiginiz gibi degildi" diye one zipliyor.

heyecan yabma be guzelim. cogu cepheden kacip fare deligine girmis olsaydi adin mickey mouse olurdu.
  • düşman devletleri, başka cephelerde savaştıkları daha önemli ve kuvvetli milletleri ciddiye aldıkları için silahlarını bırakıp dönmemişlerdir efendim. inönü zaferi ve yerel direnişler sonrası fransız ve italyanların madem bizim olmayacak diğerlerinin de olmasın mantığıyla ingiliz ve yunanlılara karşı daha dirençli savunma yapılması için bırakılmıştır.

tanım: memleketin her köşesini düşmanlardan temizlemeye kendine görev bilmiş askerdir.
hesabın var mı? giriş yap