• hayır bir de kopya olayı doğruysa* psikolojisi ve sonucu güldürmüştür bu sınavda. heralde bu sene "ya ezberlediğim sınavda benden yüksek yapmayı tercih eden olursa" veya "ya benden daha yüksek yapan çıkar da istediğim yeri alamazsam" korkusuyla yüzlerce kişi tam bir sazanlık, pardon, oyun teorisine biat ederek yüzlerce kişinin tam yapmasıyla sonuçlandı ahahah. beni güldüren en çok bu oldu. ağlanacak halimize gülüyoruz ya, cidden.

*: şimdi yargı sürecine girmiştir, yargılayıp gg yapmayalım da, ben hükmümü verdim çoktan.
  • henuz kopya olup olmadigi bile kanatlanmadikca, konusmak bosunadir. bu isin cozumu aslinda cok basit:

ilk 1000e girenleri toplarsin bir salona. osym baskani kursuye cikip, kalabaliga sorar:

- kopya cektiniz mi?
    - eveett
    - cekmediniz degil mi?
    - eveett
    - iste fark ortada
  • artık olay ayyuka çıktı, kemal kılıçdaroğlu -soru üzerinde de olsa- bir açıklama yapmış. abdullah gül de el atmış devlet denetleme kurulu'nu görevlendirmiş. yök de toplanıp açıklama yapmış ki evlere şenlik bir açıklama.

pek umutlu olamıyorum. gerektiği gibi araştırılıp ceza verileceğini, devletteki sorumlularının hesap vereceğini hiç sanmıyorum. bunu yapan devletin her kademesinde örgütlenmiş bir cemaat. poliste de etkili adliyede de. iktidar partisiyle ilişkileri iyi, milletvekilleri de vardır -en az bir tanesini ben biliyorum.

bu durumda akp ne kadar istekli olacaktır, polis nasıl araştıracaktır, savcı nasıl inceleyecektir? hadi diyelim kimi izlere ulaşıldı, cemaatin adamlarının (milletvekillleri, komiserler, savcılar) araya girmeyeceğinin garantisi kim?

üstelik abdullah gül'ün açıklaması da kafa karıştırıcı. zaten önceden ösym'nin denetlenmesiyle ilgili bir çalışma olduğunu söylemiş. yahu zaten bu kurum tıkır tıkır işleyen bir kurumdu. malum cemaat rahat bıraksaydı işlemeye de devam edecekti. allah bilir en çok da sizin zamanınızda (diğer devlet kurumlarında olduğu gibi) fink attılar. şimdi bu denetleme nasıl bir denetleme olacak. kopya skandalıyla ilgili bulduğunuz sorumluyu cemaatten de olsa cezalandıracak mısınız? yoksa size itaat etmeyen birilerinin başını yemeye niyet ettiniz de bu skandalı bahane olarak mı kullanacaksınız?

son olarak bu cemaat meselesiyle ilgili kendime ve okuyanlara bir uyarıyı da kontra babında eklemek isterim:

"hanefi avcı’nın 7 küçük günahı"
    "...
    siz çıkar da “her taşın arkasında cemaat var... az bile söyledim... sadece büyük taşların değil, küçük taşların altında da cemaat var” derseniz...
    şu türden zararlara yol açarsınız:
    - bir: olayları gizil güçlerle açıklama alışkanlığını gıdıklamış olursunuz.
    - iki: “cemaat” adlı neresinden tutulacağı belirsiz bir heyula yaratmış olursunuz.
    - üç: başı sonu belirsiz bu heyula ile herkesi korkutup sindirirsiniz.
    - dört: potansiyelini olduğundan çok daha büyük gösterdiğiniz yapının, egemenlik alanını genişletir ve pekiştirirsiniz.
    - beş: “her şeyi tanzim eden bir cemaat var” fikriyle hem bireysel, hem toplumsal mücadelenin şevkini kırarsınız.
    - alti: sayısı hiç de azımsanmayacak olan “güce tapanlar topluluğu”nu cemaatin kucağına itmiş olursunuz.
    - yedi: büyük ve soyut bir hedefe işaret ederek, istemeden de olsa asıl somut hedeflerin durumdan yırtmasını sağlamış olursunuz.
    ..."
    http://www.hurriyet.com.tr/…5646127.asp?yazarid=131
  • yakında unutulacak* olan skandal. asıl acı olan kopyacıların en iyi yerlere atanıp, emek verip çalışanlarınsa en mahrum bölgelere atanacak olmaları. kısaca 2010 sınavı her açıdan haksızlıklarla, hırsızlıklarla dolu bir sınav olmuştur.
  • yeteri kadar üzerine düşülmeyen olaydır. basın resmen uyuyor. bu işin biraz üstüne gitseler, şu kopyacı hakyiyen beyinsiz einsteincıkları afişe etseler sınav iptal olabilirdi. ama yapmıyorlar. sanırım referandum ve dönem hükümeti baskısı mevcut.

not: bu kopyacılara o kadar sayıp, sövmek , küfretmek istiyorum ki olmuyor. allah sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın.
  • kimin eli kimin cebinde belli olmayan güzide ülkenin en son vakası.
  • resmi olarak kesinleştiği takdirde olaya karışanlara ne gibi yaptırımda bulunacaklarını merak ettiğim skandal. sınav iptal edilse bu olaya karışan adamlar yeniden sınava girebilecekler mi?
  • insanın içini acıtan skandallardan sadece birisidir.

günlerce gece dörtlere kadar matematik soruları çözdüğümü hatırlıyorum, kendime üzülüyorum, bu sınava giren herkese de. sabah aç aç kalktım gittim bu sınava. üstelik o gün karnım da çok ağrıyordu. matkap, korna, insan azmanı sesleri arasında tam üç saat boyunca o soruları çözmeye çalıştım. gözümü bile kırpmadım, su bile içmedim zaman sarf olmasın diye. pazar sabahı arabasında son ses serdar ortaç dinleyip okulun yanından geçen öküzleri saymıyorum bile.

meğerse bunlara hiç gerek yokmuş, birilerinin karısı, kardeşi olmak yeterliymiş bu sınavdan yüksek not alabilmek için.

bugün evime gelen kpss sonuç kağıdını inceledim. evet nette de aynısı vardı sonuca yabancı değilim de, bu kopyacı arkadaşlara da mı gidecek bu sonuç belgeleri? bu belgelerle bir yerlere girecekler. yok, sanırım her şey sadece benim hasetliğimden ibaret. başarısızım ve de kıskancım, gerçek bu.
  • türk eğitim sen genel başkanı ismail koncuk bugün skandal ile ilgili elinde somut deliller olduğunu söylemiş ve aşağıdaki açıklamayı yapmış

“artık şüphemiz kalmadı. elimizde çok ciddi belgeler var.
    sınav soruları kuryelere teslim edilmeden önce servis edilmiş.
    elimizdeki belgeleri pazartesi günü savcılık, ösym, yök denetleme kurulu
    ve cumhurbaşkanlığı devlet denetleme kurulu ile paylaşacağız. bundan
    sonrası zaten çorap söküğü gibi gelecek, olay kısa zamanda çözülecektir”
  • sınava giren yaklaşık 900 bin kişiyi mağdur etmek (bkz: 900 bin kişi bir kere tükürse),
    ahlak dışı hareket,
    işvereni yanıltma (burada işveren devlet oluyor),
    haksız kazanç elde etmeye teşebbüs (kopyayla, yani hile ile elde edilmiş pozisyondan alacakları maaş - ayrıca bunun her kuruşunu hakkı yenenlerden biri olarak haram ederim)

falan gibi pek çok sebeple kopya çekenlerin memuriyetten men edilmesi gerektiğine inandığım skandal. acaba bunlar da çete sayılır mı sözlük? hani organize işler ya bunlar...

mümkünse sınav iptal edilince yeni kpss soruları ankara'daki cfcu'nun (bkz: merkezi finans ve ihale birimi) ihale odalarında hazırlansın, oradan dışarı su bile sızmıyor, soruları sızdıramazlar bu sefer.

ayrıca ösym'nin ikinci sınavı hazırlamak için harcayacağı fazla mesai de bu sahtecilere ödetilsin mümkünse, para cezasından başka cezadan anlamaz bunlar.
hesabın var mı? giriş yap