• neredeyse nefret ettiğim bir kelime.
    neyi tanımladığı belli değil, ne sike derman belli değil.
    erkek - kadın
    oğlan - kız

ben şahsen kadın olsam bana kız denilmesinden rahatsız olurdum. samimiyetsiz bir kibarlık çabası gibi duruyor. birine kadın demekten imtina ediyor insanlar. kadın olmanın ayıp olduğu, hatta neredeyse bir suçlama olduğu alt bilinci nedeniyle oluyor işte hep bunlar.

kız kelimesi eğer kadın cinsinden olanların çocuk yaşta olanları için kullanılıyorsa o zaman tüm sözlük pedofildir.
    eğer kız kelimesi kadın cinsinden olanların tamamı için kullanılıyorsa kadın kelimesine neden ihtiyaç duyulmuştur.

şöyle bir cümleyle karşılaşmıyoruz
    -benim üç evladım var ikisi erkek biri kadın

şöyle bir cümleyle de karşılaşmıyoruz
    -arkadaşlar bu merve. kadın arkadaşım.

tüm bu muhabbet kadının amındaki zarın yerinde durup durmuyor olmasından ortaya çıkıyorsa hepiniz geri zekalısınız. aynı mantıkla ilk cinsel ilişkinize kadar tüm erkeklere oğlan demeye devam etmemiz gerekiyor. ancak öyle bir dünyada yaşıyor olsak bunu etik olarak çok ahlaksızca buluruz. ama aynı şeyi istisnasız her gün kadınlara yaptığımızda, yaptığımız ahlaksızlık toz bulutunun arasında kaybolup gidiyor. kimse de demiyor ki ağa bu nedir?

özellikle de kadınların bu "kız" kelimesine karşı "bayan" kelimesine karşı gösterilen tiksintiyi göstermeleri lazımdır.
    tekrar ediyorum kız kelimesi çocuk yaştaki kadınları tanımlıyorsa bir sıkıntı yok ama o zaman kadın yerine kız kelimesinin kullanılmasından türkçeye olan saygımızdan vazgeçmemiz gerekmektedir. eğer kız kelimesi bakire olan kadınlar için kullanılıyorsa bu kişilik haklarına ve özel yaşama müdahaledir tepki gösterilmesi lazımdır.

yoksa hepimizin bildiği üzere insanlar temelde iki cinstir kadın ve erkek. götünüzden cins uydurmayın.
  • kör nâdanın göremeyip şehvetten saydığı,
    mahzun bakışında "kün" emrinin ağırlığı.

peygambere sevdirilen üçün üçüncüsü.
    haşyet ile titreyen mustafâ'nın örtüsü.

gülüşünde sırlı yaratılışın sebebi.
    tebessümün bize can verir, can alır gibi.

bağışla bizi..
  • sevdigim bir karsi cins türü. bir üst modeline kadin denir.
  • "kızlar muz kabuğuna benzer, ama üzerine bastığında ayağın değil, hayatın kayar*..."
  • insanı ibne ederler...
  • pipi'siz insanlar topluluğu
  • çok ilginç türleri vardır. (öncelikle şunu söyleyeyim öyle bi sürü kızla takıldım, -çok afedersiniz- çok siktim, ben bunların kitabını yazdım tarzı bir entry değildir, yazacaklarımın çoğu oradan buradan duyduğum, gördüğüm şeylerin bir derlemesidir.) mesela bir türü, yeni bir sevgili yaptığında hemen karı-koca ilişkisine geçer. -cinsel ilişkiyi kastetmiyorum.-
    -ay aşkım 8 gün sonra sınavın var, otur çalış, senin sınıfındaki arkadaşımdan notları çektirdim, ben yemeği hazırlarken bi kerecik oku. muç muç...
    lan sana ne? bıraksana çocuğu. gerizekalı değil herhalde, o biliyo ne zaman ders çalışmaya başlayacağını. belki arkadaşıyla batak oynayacaktı bu gece. gittin demirledin oraya, çocuğu da esir aldın.
    -ay aşkım amıcamgilin kızının burada işi varmış, yarın sabah buraya geliyormuş, ama benim lab'ım var, sen gidip alsana onu otogardan?
    o hayvan da gider alır. zaten karı-kocalar ya, onun akrabaları artık onun da akrabaları. sırf onu karşılamak için sabah erken kalmak zorundadır, o yüzden de 'ben maçı izlemicem aga, siz takılın' der, siktir olup evine gider, yatar.
    ha diyelim kız bir yere gitti, uzak kaldılar. yine bırakmaz, gölgesi bir karabasan gibi hala oradadır. 10 dakikada bir arar. teyzesinin gelini yeni doğum yapmış, oraya gitmiştir, onu anlatır. 'ne hediye alsam?' diye sorar. sonra akşam ne yiyeceğinden bahseder. bahseder oğlu bahseder. arkadaş muhabettinin tam anlamıyla ağzına sıçar. göt ya!
    tamam anladık, sevgilisiniz, seviyorsunuz birbirinizi, ama ne olur bokunu çıkarmayın. hayır bir de şöyle bir durum var; kız hakkında ters bir şey söylesen, bu sefer o mcık kafalı 'sen sevgilime nasıl laf edersin' der, 2 aylık kız için küser, hayatı boyunca konuşmaz. ben öyle karaktersizin ta mna...ha ne olur? sonra ayrılırlar, 'aga ne yapıyosunuz, gelin maçı beraber izleyelim' der bir de utanmadan.
    o her şey o kız yüzünden oluyo. ama sen dur. 20 yıllık arkadaşımı sana kaptıracağımı sanıyorsan, yanılıyosun, seni gerizekalı.
  • sıcak/kızmış/ısınmış anlamı taşıyan bir türkçe kök (ve nadir kullanılan bir sıfat).

kızıl adlı rengin, kızmak (iki anlamının da) ve kızarmak fiillerinin ve kız ile başlayan birçok diğer fiilin kökü.

aynı zamanda anlam genişlemesiyle -kız sıfatını insanlara uygulayınca sıcakkanlı, delikanlı, yanakları al al tadında anlamlara kavuşuyor herhalde- günümüzde yaygın olan anlamına (genç insan dişisi) gelmiş bu kök. tam bilmiyorum ama muhtemelen ilk kullanıldığı vakitlerde hem erkek hem dişi çocuklar için kullanılıyor olmalı "kız", eğer böyle gençlik özü gibi bir kavramdan yola çıkarak oluşmuşsa. kızan da aynı köklü bu arada.

(yukardaki bilgilerin genelinin kaynağı ismet zeki eyüboğlu'nun türk dilinin etimoloji sözlüğü [lan. başlığında da adamı ve bu kitabı yerden yere vurmuşlar. halbuki gayet ikna edici bir etimoloji açıklaması yapmıştı "kız" için. neyse artık, belki doğrudur, belki değildir.])
  • erkekleri tatli sorunsali, kaotik sorgusali. hayata tad tuz, super guzel, tatli tatli ceki$mek olsun, sevi$mek olsun.
  • guzellik ve zarefetin odak noktasi olan kadin'in, filiz hali..
hesabın var mı? giriş yap