• muhalefet partisi lideri olarak nasıl bir projesi olacağı bilinemez ama, daha önceden akp'ye muhalif olmak adı altında yaptığı bir konuşmada, "toplumsal barışa katkısı olacaksa, biz genel affa da evet deriz" diyor, 2010'un mart ayında batman'da yaptığı bir konuşmada... genel af ne demek acaba? genel af? abdullah öcalan'ı da affetmek demek... sanırım, anamuhalefet liderliğine aday olabileceğini hiç düşünmüyordu.

şurada var cnn türk'te yayınlanan bu beyanı:
    http://www.youtube.com/watch?v=klnsraikuzc&nr=1
    [anlaşılan "kemal bey'in arkadaşları" bazen iyi çalışıyorlar; her ne kadar kendisine seçmen kaydını hatırlatmayı unutmuş olsalar da, aleyhine delil olabilecek video görüntülerini, türkiye'den zaten erişilemeyen youtube'dan bile sildirtiyorlar. bravo, çalışkanlıklarıyla iftihar ettik mi desek, bilmem ki?!]

bu konuşmayı yapan kişi, sol siyasetin kurtarma simidi olmasaydı, herhalde daha farklı yansırdı televizyonlara. en azından, bu kadarını yayınlayabilmişti cnn türk. tabii o zamanlar, ileride "kaset vakası" şeklinde siyaset tarihimize geçecek olay henüz gerçekleşmemiş ve ana muhalefet koltuğunun boşalmasının önü açılamamıştı.
    şimdi hep bir ağızdan gerçekleşen bu ortak medya desteği niye acaba dersiniz? "baykal'a komplo chp'nin içinden" diyenlere de hak veresi de geliyor insanın.

[zorunlu not: kotuleyin aslanlar... zaten yukarida dediklerim olmadi hic. ben kafamdan uyduruverdim; "yerseniz" diyecektim ama yemege uygun gozukuyorsunuz diye demiyorum. ittihat ve terakki kulturu icine islemis sozlugun de meger. yoksa tek mesele yukaridaki youtube videosuna erisememeniz mi? hadi oyle inanalim, oyle sanalim...]

[eklemesi zorunlu not: sizler kotulediniz, kotulediniz, niye ki? aynisini tekrar etti kendisi. ama derin chp'nin mudahalesi gelince, "oyle demek istememistim" dedi. bunu bir baska siyasi yapsa ne olurdu, nasil olurdu bilemem.]

(bkz: avcı kemal)
  • çok seviniyorum aslında. beni de heyecanlandırıyor adaylığını açıklaması. ama maalesef çok da umutlu değilim önümüzdeki seçimlerden. zira son iki seçimdir, akşamında yaptığımız muhabbetlerde çoğunluk "chpye verdim tabi kime vereydim başka adam mı var?" derken bir iki tanesi de "deniz baykal ordayken ben chp'ye oy moy vermem" diyordu. bu arada çok nadir de olsa "forza akp" diyenler de çıkıyordu. burdan yola çıkarak pek değişen bir şey çıkacağını sanmıyorum sonuçlardan. gerçi ters orantı var galiba ya. (bkz: şimdi onlar düşünsün)
  • olaylar çorap söküğü gibi gelişirken "bu çorabı kim söküyor" diye sormama neden olan kişidir. oy verilesi bir insandır, güvenilir ve dürüst gibi durmaktadır ancak bu bir tasfiye operasyonudur. rte yi iktidardan, baykalı muhalefetten tasfiye operasyonudur. kimse destur almadan çıkmadı iktidara bugüne kadar, kemal kılıçdaroğlu'nun gelişinden anlaşılan desturludur. ama adam böyle adam gibi adam olunca desturu görmüyor gözler. plan harika bir şekilde işlemektedir. sonumuz hayır olsun, rte döve söve tecavüz ederken aman ha k.k. seve seve etmesin? korkuyorum...
  • açılacak gibi duran şemsiye.

kime girdiği panikten anlaşılıyor.
  • kendisinin "her kesimi kucaklayacağız" laflarına inat holigan taraflarlarının her kesime saldırarak iktidar olmasını engelmeye çalıştığını düşündüğüm türkiye nin yeni lider adayı.
  • bazılarının "biz bir yok yedik" paniğine kapılmalarına sebep olmuş adamdır.. hayır deniz baykal'ın istifa edip yerine onun geçeceğini bilseler kesinlikle yayınlamazlardı öyle bir videoyu.. ister gerçek olsun, ister montaj..
  • ülkenin gidişatına bakıp bir yerinden sebeplendiği için memnun olanlarla, tek atraksiyonu bu millet adam olmaz demek olanların lider olarak görmediği adam.

tabi alıştık biz lider dediğimiz, toplumun ileri geleni dediğimiz kendisini kaf dağında görsün, azcık sesimiz çıksa paylasın, işi; sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir hayat yaşamamızı sağlamak olduğu halde bir sorun yaşadığımızda kader desin, assın, kessin. lider dediğin üstümüze 40 tonluk konteyner gibi çökmeli ki; varlığını hissettirsin.

şimdi kılıçdaroğlu'na bakıyorum, adam çelimsizin biri. kadın halimle bile gözüme kestiriyorum, tenhada kıstırsam şansım yüzde elli. gözler desen fel fecir okumaktansa masum masum bakıyor. gülüşünde müstehzi bir ifade yerine alabildiğine saflık var. bir şeyden şikayet edecek olsam "höyyttt" diye cevap vereceğine beni insan yerine koyup anlatmaya çalışır bu adam. ben alışkın değilim böyle şeylere. bunca sene asarım keserimcilerle ben yaptım olduculara alışmışım bir kere.

şimdilerde çoğunun lider olarak görmediği, demediğini bırakmadığı bir adam zamanında " bu halka uşaklığı öğretemedim. " mi demişti? uşağı muşağı bilmem ama uzun yıllardır paspaslıkta üstüme yoktur benim.
  • şu sıralar sürekli helyum basılan balon gibi biri: sanki uzun sürmeyecek bu durum...
  • işler sarpa sarınca hiç bir şey olmamış gibi yapma yeteneğini deniz baykaldan iyi öğrenmiş siyasetçi.
    zamanında yaşar büyükanıt'a alınan zırhlı araç konusundaki iddialarını ordu rahatsız olduğunu belirtince bir anda geri çekmiş, basın toplantısınıda bu konuyu soran gazetecilere "arkadaşlar o dünün konusuydu" diyebilmişti.
    onur öymen'in meşhur dersim gafında önce alkışlamış, gelen tepkiler üzerine"onur öymen gereğini yapmalıdır" deyip istifaya davet etmiş, ancak tam tersine onur öymen baykal tarafından kollanınca o da hiç bir şey olmamış gibi yapmaya devam etmişti. oysa yapması gereken kendi istifasını vermekti. ilkeli siyaset bunu gerektirir.
    velhasıl, evet, rüzgar arkasından esiyor, evet son 3 yılın ekonımik performansının etkisiyle ciddi bir tepki oyu da toplayacaktır.
    ancak malesef bu ülkeyi sıçratacak düzeyden bir vizyona sahip olmayan bir siyaset adamıdır.
hesabın var mı? giriş yap