• kenti batı anadolu'nun en büyük şantiyesine dönüştürmeye yemin etmişçesine yönetenlerin iyiden iyiye ağzına sıçtığı güzelim şehir. bitmeyen metro çalışmalarına son günlerde eklenen doğalgaz kazıları nedeniyle izmir artık mordor can sıkıcılığında..

*
  • yağmur yağdığı zaman ulaşım durur. hatta iddia ediyorum londra kadar yağış alsa kimse bir yerden bir yere gidemez. her gün yollarda ambulansın hastaneye yetişememesi yüzünden en az 15 kişi ölür.
  • eylül ayının sonu yada ekim ayının başına denk gelen senenin ilk yağmuru, trafikte kıpırdamadan 45 dakika beklenilmesiyle her yıl çılgınca kutlanılmaktadır bu şehirde..
  • iki gundur yagmurun sesi ve $iddetli gok gorultuleri ile bezenmi$ melodilerle, ya$ayanlarina kendi fon muzigini calan $ehir. her ne kadar, dun gece 4 sularinda beni yataktan ziplatsa da* sonrasinda nenni gibi geliyor uyurken.*
  • türkiye'nin en güzel şehri diye bilinir. senelerdir hep sermayeden yer. her sene daha kötüye gider. yine de en güzel şehir iddiasını korur. buna rağmen izmir hala güzelse elli yıl önce nasıl olduğunu hayal etmeye çalışır insan. gecekondu oranında da birincidir. kaçak yapı oranı yüzde yetmiştir.denizden yüz metre uzaklaşınca bildiğiniz anadolu şehirlerinden biri olur. bin metre uzaklaşanlar bildikleri o anadolu şehrini arar olurlar. yine de güzeldir izmir. bir büyüsü vardır. magandası izmir'e gelince çeki düzen verir kendisine. ramazanda lokanta camları gazete kaplanmaz. trafik sıkışsa bile çıldırtmadan açılır yine. büyük şehrin kalabalığından boğulan onbeş dakikada kendisini şehir dışına atabilir. yaşanılacak şehirdir işte.
  • dolmuşlara ayakta yolcu almak yasak olduğu için ayakta kalan yolcuların polis denetim noktalarında çökertildiği çökertmeli memleketim. aşağıda gecen konuşmalara ve benzerlerine tanık olursanız şaşırmayın.

"abi beş dakka çökelim polis var"
    "abicim kolun gözükmeden çök"
    "kontrol var kardeşim, çökeceksen gel"
  • sakinlerinin niye sürekli istanbulla sidik yarışına girdiğini anlamadığım şehir. havası güzeldir, insanı kısmen rahattır, kadın-erkek ilişkileri ve gece hayatı türkiye ortalamasının üstündedir. ayrıca yazın hafta sonu işten çıkıp, yazlığa gidip, pazartesi sabahı tekrar işe dönecek yakınlıkta deniz kıyısı sayfiye mekanlarına sahiptir. yani türkiye şartlarında izmir yaşamak için gerçekten güzel bir şehirdir.

fakat gel gelelim bazı izmirliler öyle bir savunmaya geçmiştir ki, gerçekten komik duruma düşmektedirler. yukarıda saydığım sebeplerden dolayı izmir güzel bir şehirdir ama kızlarını rus kızları kadar abartmak, gece hayatını sanki moskova gece hayatı gibi övmek, insanların rahatlığını ve birbirlerine karışmamasını isveçliler kadar medenimiş gibi anlatmak gerçekten gereksizdir.

izmire sanki türkiyede değil de başka bir muhteşem ülkenin şehri muamelesi yapmak yanlıştır. istanbulun açık ara türkiyenin en güzel şehri ve burun farkıyla dünyanın en güzel şehri olduğunu söylemek ne kadar komikse, izmirinki de o kadar komiktir. ikiside türkiye için tektir ama açık ara dünyanın en güzel şehirleri değillerdir nokta..

not: doğma büyüme izmirliyim.
  • an itibariyle üçyol tarafında ortalığın karıştığı, taşlı-silahlı çatışmaların çıktığı şehir. ilk başta buca-altay maçından dolayı bir karışıklık çıktığını düşündüm, belki buca, altay ve göztepeli gruplar denk gelip olay çıkardı sandım ama durum farklıymış.. pkk sloganları atılıyor şu an ve elleri taşlı-sopalı grup sokaklardan geçiyor.. evimin önünden geçen saldırgan sayısı 50-60'ı bulmuşken polis sayısı sadece "2", silah sesi geliyor, arabaların üstüne taşlar geliyor ama evin içinde götümüz ata ata seyrediyoruz..
  • 22.11.2009 tarihindeki dtp çıkartmasına şiddetle karşı tepki vermiş şehirdir. üçyol semti dtp konvoyuna geçit vermemiş bütün evler balkonlarına bayrak asarak dtpyi protesto etmiştir. ağırlıklı olarak ülkücü kesmin etkisiyle çıkan olay sadece ülkücülerle sınırlı kalmamıştır. hükümetin yanlış politikaları ve olabilecek kötü sonuçlar bugün kendini belli etmiştir. izmir sadece gerici hareketlere karşı değil kaynağı ne olursa olsun cumhuriyete yönelik her etkinin karşısında olduğunu göstermiştir. polisin etkisiyle olay büyümemesine rağmen halktaki potansiyel öfke açığa çıkmıştır.
  • bu şehrin faşistine bile faşit demeyeceksin. çünkü izmir'in faşisti bile daha az faşist oluyor. hatta izmir faşisti daha modern, daha elit faşist olduğu için bir yere kadar tolere edilebilir oluyor. çünkü izmir'in polisi bile bu ülkenin en anlayışlı polisi. copları daha insaflı, göz yaşartıcı bombaları en fazla dalin kadar göz yakıyor. neden çünkü onlar izmir'in o aydın havasını soluyorlar bir defa. izmir'in boku bile daha az kokuyor.

yahu ben bu izmirli hassasiyetini anlamadım gitti. bir olay izmir'de cereyan ediyor, sen olayı eleştiriyorsun, izmirliler gelip "ama izmir aslında çok rererö" diyor. olayın bağlamı ile alakasız onlarca laf ediyor.

izmirlilerin izmir fetişi öyle bir boyuta ulaşmış ki menfi bir olay izmir de cereyan ediyorsa, şehirlerine laf gelmemesi için kendileri de vakanın karşısında olsalar dahi hemşerilerini savunmak daha doğrusu hemşerileri yüzünden izmir'e laf gelmemesi için çabalamak zorunda hissediyorlar kendilerini.

ben bu izmirli duyarlılığından, bu şehri sahiplenme sikinden çok sıkıldım.

hayır bir kadıköy'ü bin tane izmir'e değişmem, bin izmir bir istiklal caddesi etmez gözümde ama birisi istanbul ile ilgili kötü bir şey söyleyince hiç de skimde olmuyor benim. burada doğdum burada büydüm ama istanbul'a laf gelmesin diye yırtınmak zorunda hissetmedim kendimi hiç. hayır o kadar saçma ki yani sanki birisi izmir'e kötü bir şey söyleyince izmir'in üzerindeki o kusursuzluk haresi dağılıp şehir sodom ve gomorra gibi yıkılıp gidecek. azcık rahat olun yahu.

izmir ile alakalı en ufak eleştiride kutsal izmir topraklarına göz dikmiş haçlı ordusu askeri gibi hücuma uğruyorsunuz. izmir'de dtp'liler taşlanıyor bunu eleştiriyorsunuz gelip izmir'in aslında ne kadar anlayışlı bir şehir olduğundan bahsediliyor, olay istisna addediliyor, izmirli yapmışsa haklıdır boyutuna kadar gidiyor.

abicim demokratlık mini etekli kız sayısı ile doğru orantılı bir şey değil, faşizmin çağdaşlık, modernlik vs. ile aralasında negatif bir korelasyon yok. nasıl kendini kaybetmiş bir azimdir ki bu şehre laf gelmesin diye faşizmin karşısına çağdaşlık gibi bir şeyi koyarak türlü bokları aklamaya çalışıyorsunuz anlamıyorum ki.

şehrinize bağlı olduğunuz kadar bir davaya bağlı olsaydınız devrim yapardınız anasını satim.

izmir'in ve izmir'e dair her şeyin bu derece putlaştırılmasından tiksinti geldi arkadaş. eyvallah güzel şehriniz var, eyvallah kızlarınız falan da güzel, tamam çok laiksiniz, çok modernsiniz falan ama faşist her yerde faşist kardeşim. benim faşistim daha iyidir gibi bir saçmalığı savunmayın bari.

izmirli tipi alınganlık çok acayip, prag'lı, barcelona'lı adam bile bu kadar övmedi, bu kadar sahiplenmedi yahu şehrini.

şimdi her en ufak izmir eleştirisinde olduğu gibi delilercesine kötüleyeceksiniz biliyorum da bari izmir aslında şöyle şöyle süperdir, izmir'in faşisti bile ayrı bir güzeldir diye mesajlar atıp canımı sıkmayın sabah sabah, çok rica ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap