• (vasat geçen bir mülakatın orta yerinde)

+ buradan sonra biraz ingilizce devam edelim isterseniz...
    - hell yeah!
  • + cv nizde hobiler kısmında "şarkı söylemek" yazmışsınız...
    - tabii!
    + ne taraz söylüyorsunuz?
    -rock and roll baby!
    +haha çok nüktedansınız!
    -one for the money
    +two for the show!
    -three to get ready
    +and four to go

(kendinden geç)

but don't you step on my blue suede shoes.
    you can do anything but lay off of my blue suede shoes.

well, you can knock me down,
    step in my face,
    slander my name
    all over the place.

+(...)
    -aldım mı işi?
  • + nerede oturuyorsunuz?
    - kadıköy
    + fenerli misiniz?
    -yok! ne feneri yahu!
    +galatasaraylısınız sanırsam
    -evet.
    +fanatik misiniz?
    -piskopatız...
  • web tasarımcı pozisyonu için gittiğim orta büyüklükte bir şirkette developer tarafından sorulan soru:

+tasarım dünyasına getirdiğiniz bir yaklaşim, bir yenilik var mı?
    -öyle bir şey olsaydı bu mülakatta olmazdım sanırım.

sonuç: işi aldım.
  • yer türkmenistan’da iş yapan bir firma, dışarıda çizilen 2 boyutlu mimari projelerin 3 boyutlu görsellere dönüştürülmesi. ancak 3 boyutlu modellemelerde incik boncuk çizimi çok fazla. mimar olduğum için daha önceki iş deneyimlerimde hem 2 boyut hem 3 boyut çizmişim. çok iyi olduğumu iddia etmesem de işimi iyi yaptığım söyleniyor. ancak önceki işlerimde yaptığım şeyler modern hatları olan işler. kristal avize çizmemişim hiç, ama çizebileceğimi biliyorum. keza zaten orda beni yapacağım işi yapan 2 insan var, alınırsam ekibe katılıcam.

tanışma faslından sonra..

işveren: peki, portfolionuza bakınca daha önce yaptığınız şeylerin daha modern tasarımlar olduğunu görüyoruz ancak biz burada daha karmaşık şeyler çiziyoruz. yapabilir misiniz?
    ben: açıkçası daha önceden önüme böyle bir iş gelmedi ancak çizebilirim sıkıntı olacağını sanmıyorum. tabi ki bir alışma süreci olacak.
    işveren: yani daha önceden başvuran arkadaşlarda bu sıkıntı oldu açıkçası.
    ben: dediğim gibi çizmeye başlamam gerek önce.
    işveren: … (dudak bükerek susar)
    ben: peki, size şunu sormak isterim. şu an çalışan arkadaşlar, sonuçta piyasanın içinden geldiler değil mi?
    işveren: evet
    ben: açıkçası sanmıyorum ki onlarda daha önce bu tarz işler yapmış olsun. geldiler, başladılar, alıştılar.
    işveren: … (verecek cevap bulamaz). peki o zaman maaş ne kadar düşünüyorsunuz…

işi aldım mı belli değil… keza zaten bir işim var ama, şirket ve olanakları muhteşemdi yahu.
  • yine bir yazılım şirketi mülakatı

- cv'niz çok güzel ama bir şey dikkatimizi çekti. önceki iş yerinizde, 1 yılınızı doldurmaya 3 gün kala istifa etmişsiniz. sebebini öğrenebilir miyiz?
    + gereksiz fazla mesai, düzensiz çalışma ortamı, adaletsiz iş dağılımı
    - hmm, peki bu tip şeyler burada da olursa tavrınız ne olur?
    + yine istifa ederim
    - hmm
    ...

garip bir şekilde yuxel işe alınır. aradan 6 ay geçer, yuxel yukarıdaki nedenlerden dolayı yine istifa eder
  • üç olumlu üç olumsuz özelliğinizi söyler misiniz açık ara en uyuz olduğum soru.
  • -okul uzamış biraz. çok mu gezdiniz? ehe ehe ( gerizekalıca sırıtmaktadır)
    -canım öyle istedi ( buz bir ifade )
  • - iyi bir kaybeden misiniz?
    + efendim, anlayamadım..
    - are you a good loser? türkçesi bu galiba!?
    + hayır çok sıradan bir kaybedenim.(yine bir gerizekalı insan kaymağı hatun yüzünden gitti pozisyon.)
  • - bir çuval dışkıyı (kibar olunacak ya) nasıl satarsınız?
    +hı ?

duyunca şaşılası bir arkadaş hatırası.
hesabın var mı? giriş yap