35203 entry daha
  • lightning etkisiyle daha da düşecek olan piyasadır.
    ilk etapta 1500 kamu aracı satılıyor. devamı da gelecekmiş.
    haber link
  • yılbaşından bu yana araç fiyatlarında % 20 düşüş yaşanıyor. hem araç satılamaması hem de işletme maliyetlerinin yükselmesi neticesinde % 50 ye kadar düşüş garanti.

tesla y nin piyasaya indirimli girişiyle togg 2. el ilanlarında rekor artış var. alanın elinde kalan togg yerli ve milli olmasına rağmen resmi kurum ve kuruluşlar tarafından tercih edilmiyor. tasarruf tedbirleri kapsamında halka örnek olmak için alınabilirdi lakin çok ileri zekalı yöneticiler passat mı çeksinler yanlarına misali passadı beğenmeyen togg u hiç beğenmez. analarından mercedes, bmw, audi ile doğdukları için makama çıkan önce araçları sıfırlıyor.

geçen ptt üst düzey yöneticisi 20 milyonluk bmw almış diye duydum. kamudaki araçları satıp yenilerini alırlar. onlar yanlış biliyor, bizi kandırıyor sonra da kandırıldık diyerek suçlarını bastırıyor.
  • mayıs ayında sabit bırakılan faiz kararı sonucunda değil, merkez bankası metninde geçen ihtiyatlı olmaya devam ibaresi ile tabutuna son çivi de çakılmıştır. mehmet şimşek yazın turizmden gelecek döviz geliri ve gıdada yazın yerli üretime rağmen faizi düşürmeyeceğinin sinyalini verdi. faizler 2025 şubat'ta düşeceği artık kesin. bir yıl boyunca bu piyasa fena halde düşecektir. çok ihtiyacı olan alsın ancak olmayan parasını bir yatırım aracı ile değerlerde şuan alacağından daha kaliteli araç sahibi olur.

piyasayı okuyun.
  • artarak düşüyor *
  • favorilerim de onlarca araba var. arabalar satılmadığı için fiyat indirimi olması gerekirken sürekli fiyat yükseltiyorlar. bence sizin satmaya niyetiniz yok hala pandemi dönemi gibi ticaret yapacaklarını sanıyorlar. ben de aracımı ilana koydum ve teklif gelmedikçe fiyat indirdim. ilk koyduğum fiyat ile sattığım fiyat arasında yüzde 15 lik fark var. bunlar nasıl kafa anlamadım görsel
    favorimde ki araçların fiyat hareketliği hemen hemen eklediğim görsel gibi. psikolojik sorunlu bunlar amk.
  • galeriler haliyle expetize ofisleri bile sinek avlıyor, geçen gün çok bilinen bir firmanın expetizi bile direk girip çıkmakla bir oldu.

piyasa da nakiti olan, dolar altın mevduat hatta risk alanlar borsaya girmiş hep.

er krediler desen ateş pahası böyle olunca insanlar bırakın ikinci eli sıfır bile alamıyor, bayilerde hangi modeli istersiniz var, hatta renk seçenekleri bile var.

kısacası ikinci el piyasası bu faizi ve sıkılaşma politikası sürdükçe zor günler bekler derim.

yrd. tabi kişisel fikrim.
  • son zamanlarda sürekli 2. el otomobil fiyatları düşüyor gibi haberler okuyorum. sonra fiyatlara bakıyorum aynı marka modelde ve benzer iki aracın arasında 70k kadar fiyat farkı var. sonra da sıfırının fiyatına bakıyorum. 2. el alınmaz diyip araba almaktan vazgeçiyorum.
  • efendim bir aralar ellerinde patlayan araçlarını millete kitlemek için sıfır arabalar gibi arıza riski olmayan araç satıyoruz riski biz sizin yerinize alıyoruz gibi saçma bir söylemle strateji yürütüyorlardı. acınası hallerini görmek keyif vericiydi.
  • yaz geliyor, kurban bayramı yaklaşıyor ona rağmen fiyatlarda pek bir artış yok. sene başında beyaz yakalıların, memurun ve asgari maaşlıların aldığı ciddi zamlara rağmen fiyatlar %10-15 arası ancak arttı. eğer haziran ayında beyaz yakalılar ve memurlar ciddi bir zam almaz ise otomotiv piyasası yatırım olmaktan net çıkar, zarar ettiren bir varlık haline gelir ve seçimden 1 yıl öncesine kadarda net bir şekilde öyle devam eder.

mevduat faizi şu an aylık yaklaşık %4.2 getiriyor, döviz ise sene başından beri aylık bazda %3'ten fazla artmadı. ilginç gelecek ama tl'de kalmak şu an da pek de mantıksız durmuyor.

ek olarak globalde piyasa çok ucuz çinli araçlar ile tanışmaya başladı, tok avrupa markalarının işi daha da zorlaşacak. kar marjını yüksek tutan firmalar pastadaki payını chery gibi, byd gibi markalara kaptırabilir.

şu an araç fiyatları düşmeye devam edecekk demek güç ama faizler %60-65 arasına çekilirse, etrafı birazda olsun işsizlik korkusu sarmaya başlarsa o zaman görün araba ve ev fiyatlarını.

yüksek faiz ve biraz da olsun işsizlik korkusu şu anki piyasanın ihtiyacıdır. üzgünüm, 2021'de çatır çatır para basılmaya başlandığında bile erdoğan derseniz, acı reçeteye hazır olacaksınız.
310 entry daha
hesabın var mı? giriş yap