• --- spoiler ---
    wilson cenazede konuşma yaparken telefonu sadece kendisi duymuş olabilir. çünkü cenazeye gelen insanlar o "phone!" dedikten sonra birbirlerine bakıp ceplerini kontrol ediyorlar. yanan binada kafası bir dünya olmuş house'un arka kapıdan çıkması hadi mümkün diyelim, o kadar dumanı solumuşken, üstelik kimselere görünmeden hastaneye gitmesi, şıp diye diş kayıtlarıyla oynaması, sonra wilson'un cebine telefon yerleştirip kendi cenaze törenini dinlerken mesaj atması, bastonsuz, yarasız beresiz wilson'un karşısına çıkması... olası değil.

bence cenazedeki "telefon" çaldığı andan andan itibaren, wilson'un sanrılarına konuk oluyoruz. house gerçekten öldü.
    --- spoiler ---
  • wilson'un dediği gibi tam bir göttü house. yemediği bok, başını sokmadığı bela kalmamıştı. hele ki araba ile cuddy'nin misafirliğe gittiği eve girişine yok artık ali house deriz. yani tam bir pislikti. ama bizim bu diziyi bu kadar sevmemizin nedeni de içimizdeki bu göt olgusu veya tam bir pislik olabilme olgusuydu. çünkü families destroy the child demişti göt house. doğru. etrafa saygı duymaktan kendine saygı duymayan bireyler yetişti. kendi isteklerini yerine getiremeyen ama başkalarına hoş görünmek uğruna türlü şoparlıkları yapan bireyler. birey diyorum çünkü sadece biz erkekler tarafında değil kadınlar tarafında da sürüyle bunlardan.

fakat son bölüm ile;

--- spoiler ---
    bugüne kadar hep bencil hep göt diye tanıdığımız house belki de tam anlamıyla ilk kez kendisi için değil de can arkadaşı wilson için birşey yaptı. hem de büyük birşey. 5 ay ömrü kalan wilson'un 6 ay boyunca yanında duramayacak oluşunu diplomasını, kariyerini
    ve kendini ¨öldürerek¨ hayatını hiçe saydı. bugüne kadar bencilliği ile tanıdığımız house için bu davranış, bizim hep istediğimiz ve bizde olduğu için herkeste olmasını istediğimiz bu fedakarlık bizleri mest etti haliyle. yani 5 boyunca house wilson'un emrine âmâde. bir kanser hastası daha ne ister kendisine sözlerle demese dahi seni seviyorum diyen bir arkadaştan başka.

--- spoiler ---

şaka maka kral adamdı house. onu özleyeceğiz.
  • --- biraz spoiler ---

house' un düşen uçaktaki ateist testini* başarıyla geçtiği bölüm olmuştur aynı zamanda
    --- biraz spoiler ---
  • bana göre de çift ihtimalli son ile biten dizidir.

--- spoiler ---

kesinlikle ve kesinlikle izleyicinin gözüne sokmadan iki tarz "son"u izleyicisine izleterek yine kendisine hayran bıraktı, gider ayak kendine yakışır bir son izletti. yarası olmaksızın o perişan haliyle oradan çıkmış olarak gösterilen house belki de oradan hiç çıkmadı ve öldü. fakat wilson'ın halüsinasyonları yahut öyle düşünmüş olması ile bize yaşıyor gibi gösterildi. telefonun çalması olayında bile insanların tepkisini "wilson kafayı mı yedin kimsenin ki çalmıyor" olarak da alabilrsiniz, "aa hayır kontrol ettim çalan benimki değil" olarak da.. yani istediğinize inanabilirsiniz.

we house'un "değişebilirim" diyerek oradan çıkması da yine kendi yarattığı people don't change mottosuna ihanet etmesi gibi olurdu.

chase'e bıraktığı o kırmızılı top, foreman'a bıraktığı o yaka kartı, cameraon'a bıraktığı o bilgisayardaki resim ise belki de olaydan önce bırakıldı..

en azından her iki sonu da kabul etmek mümkün. tekrar tekrar tebrik ediyorum ve binlerce kez teşekkür ediyorum senaristlerine yapımcısına oyuncularına...

--- spoiler ---
  • kesinlikle tatmin edici ve çok güzel bir finalle bizlere veda eden efsane dizi.
    house benim için çok büyük anlamlar ifade ediyordu, ve asla unutulmayacak bir dizi olarak hep hatırlanacak.
    başta house ve wilson olmak üzere, chase, foreman, cameron, cuddy, 13, masters, adams, park, taub, kutner, amber asla unutmayacağım, bende yeri hep ayrı olan karakterler olarak kalacaklar.
    bitmesinin hüznü biraz soğuyunca, tekrar 1. bölümden başlayarak izlemeyi planlıyorum.

final bölümünü house's head / wilson's heart / three stories / help me ile karşılaştırmak, bence yersiz. çünkü final bölümünün en güzel bölüm olması gibi bir şart yoktu. sadece her şeyin içimize sinecek şekilde bağlanması gerekiyordu, ve öyle de oldu.

--- spoiler ---

house'un öldüğü bir son, çok bekleniyordu. ve hatta david shore birkaç ay önce "house'un atını gün batımına karşı sürdüğü bir final istemiyoruz, mutsuz son yakışır" gibi bir açıklama yaptığı için, hepimiz intihar veya başka bir sebeple ölüm beklemiştik. bu anlamda ters köşe yaratıldı sayılabilir.

house'un cenazesi güzeldi ama 45 dakikada bitirmek için bazı şeyler aceleye geldi gibi. chase'in "house anlaşılması zor bir adamdı" cümlesinden daha fazla söyleyecekleri olmalıydı. özellikle de "department of diagnostic medicine" şefi, yani yeni house olmasından dolayı. ama en güzeli wilson'ın konuşmasıydı. eğer herkes house'un sadece iyi yönlerini söyleyip, melek gibi bir karakter diye tasvir etseydi içim rahat etmezdi. wilson dürüstçe, güzel başlayıp sonda saydırdı. http://i47.tinypic.com/4kd8gx.jpg

sonunda cameron, foreman ve chase'in yani orijinal üçlünün mutlu olduğunu görmek beni çok sevindirdi. taub'ın eski eşi, eski sevgilisi ve kızlarıyla mutlu olması, adams ve park'ın chase'in çalışanı olması güzel bağlandı. 13 için de üzücü son kaçınılmazdı, görmesek de biliyoruz.

bölümü izledikten sonra bütün entryleri okudum ve pek çok kişinin kafasında, "ya house öldüyse, bunlar wilson'ın hayaliyse?" yada "ölüp ölmediği belli değilse?" şeklinde bir şüphe kalmış. house'a öyle havada kalan, çift son yakışmazdı. bence hayatta olduğunu daha fazla belli edemezlerdi. sadece diş kayıtlarını değiştirmesi, arkadan çıkması bana da zor bir ihtimal gibi geldi ama, çok didiklemedim.

nitekim senarist ve yapımcı david shore'un röportajını okuyunca, artık kafamda hiçbir soru işareti kalmadı. en merak edilenleri açıklamış.

-normalde fikirleri house'u öldürmekmiş. fakat shore, dizinin canlı kalmasını istemiş. house'un öldüğünü düşünmektense, onun dışarıda bir yerlerde wilson'la takıldığını bilmek, seyircileri bu fikirle bırakmak daha iyi gelmiş.

-foreman, house'un hayatta olduğunu anlıyormuş.

- patlamayla wilson'ın house'u gördüğü an arasında house'un çıkmasına yeterli süre varmış.

- ayrıca yine sözlüktekilerin aklına takılan konu, yangın nasıl çıktı sorusu da, bölümde hastanın sigarayla uyuya kalma alışkanlığı belirtilmişti. orijinal senaryoda eroin alıp, sigarayla uyuya kalıp, o şekilde yangını başlatması varmış zaten.

- house'un wilson öldükten sonraki hayatı için bir şey söylememiş. "en son yoldalardı, ve öyle kaldı" demiş.

yani gerisi biraz da bizim hayal gücümüze kalıyor. stacey'nin söylediği gibi, cuddy, stacey veya dominika dışında house'u gerçekten sevecek birini bulabilir, belki stacey'le konuşmasındaki o mutlu yuvaya sahip olabilir, wilson'sız, yani iyi yanı olmadan, ama o iyi yani kendinde bularak yaşayabilir. tabi önce hapise girip çıkması gerekir. ama en fazla 1 yıllığına. lisansı kaybetse de, artık işi chase'e devredip, kendi hayatına bakması daha iyi zaten. en azından benim hayalimde böyle.

david shore'un röportajı: http://tvline.com/…-finale-burning-questions-cuddy/

--- spoiler ---
  • 8 yıllık serüvenine son vermiş efsanevi dizi. tanımı yaptık şimdi final yorumuna geçelim. hala son bölümü izlememiş arkadaşlar ya da house'a yeni başlamış/başlayacak dostlar bundan sonrasını okumayın.

--- spoiler ---

beklentilerimin altında kalsa da beni mutlu eden bir son oldu. tatmin oldum mu? hayır ama kesinlikle mutlu bitirdim diziyi. en sevdiğim karakter wilson olmuştu hep öldüğünü gösterselerdi çok üzülürdüm. şimdi "belki house bir çözüm buldu kurtardı onu" diyebiliyorum. aşık olduğum dizi karakterlerinden biri olan cameron göründüğünde de sevinçten yerimden zıpladım diyebilirim. "house öldü" denilen sahnede bildiğin gözlerim falan doldu. o zaman house'u çok benimsediğimi anladım. sonra karşımıza çıkması ve wilson ile alemlere akması 8 yılın sonunu mutlu bitirmemi sağladı. herkes house söz konusu olunca çok çarpıcı bir son bekledi ama biraz sıradan bir sonla karşılaştık gerçi iyi oldu ya. gülerek bitirdik diziyi. beklediğim gibi 3-4 kişinin öldüğünü görsem çökerdim herhalede. ha bizi bu beklentiye de yine house ekibi soktu. yok "asla devam edemeyecek bir şekilde bitireceğiz" yok "everybody dies" falan derken herkes ölüm/ölümler bekledi. biz gerçek manası ile "herkes ölür" diye bakarken son bölüme, senaristler karacaahmet mezarlığına gönderme yapmışlar "her canlı bir gün ölümü tadacaktır."

--- spoiler ---

son olarak gerçekten güzel diziydi. house'u, chase'i, foreman'ı, thirteen'i, wilson'ı tamamen unutmak zor olacak. heleki finalin etkisi hala devam ederken. 2 gündür elimdeki şemsiyeyi baston olarak kullanıyorum, topallıyorum falan. daha 3-4 gün böyle gider herhalde.
  • --- seri finali spoiler ---

modern bir sherlock holmes uyarlaması olan house tabiki sherlock holmes gibi veda edecekti insanlara öldüğünü düşündürterek.

--- seri finali spoiler ---
  • bir veda busesi tadında, hugh laurie'den geliyor;
    you can't always get what you want
    http://www.youtube.com/watch?v=loh5kalsj34
    çok özleyecem lan..
  • yayınlayan kanalın sitesinde (ek.1) 28 mayıs'ta yayınlacak 2 saatlik bölüm için "house and his team treat two teenage patients with mysterious maladies" şeklinde bir açıklama olan dizidir. kafalara şınav çektirmede üstüne yok bu ekibin, hani finaldi reiz?

ek.1: http://www.fox.com/schedule/
  • finali için tatmin etmedi, beklentileri karşılamadı tarzı yorumlar yapılmasının tek nedeni dizinin 8 sezon boyunca izleyiciye iyi kurgu ve iyi senaryo izlettirmesidir. hal böyle olunca yine ortalamanın üzerinde bir final bölümü yapılmış olmasına rağmen, house olmasından mütevellit insanlar çok çok mükemmel bir final beklediler. burada yazılanları da okudum, final 3 saat olmalıydı diyen var. ona selamlarımı gönderiyorum tekrar buradan. bu beklentinin nedeni bile house'un house olmasıdır.

--- spoiler ---

benim aklıma takılan 2 şey var. bana göre havada kaldı. hayır hakkaten havada kaldı. hani bi çocuk vardı 3-5 bölüm önce işte o çocuk havada kaldı. nasıl kaldı lan? nasıl havalandı o çocuk?

bir diğeri de 13'ü resmen son 2 bölüm harcadılar. zaten finalde yoktu yani, gözünüzü kırparken göz kapaklarınızı kapattığınız saliselere geldiyse görmemiş, geldiğini farketmemiş bile olabilirsiniz. bir de adams'le chase arasında da bir şey bekledimdi ama bi nane olmadı.

--- spoiler ---

neyse efendim bu kadar. ben şimdi 1. sezon 1. bölümü izlemeye gidiyorum.
hesabın var mı? giriş yap