• hayat mücadelesi, hayat gailesi.
    (bkz: gaile)
  • murat menteş 'in dublörün dilemması romanının "imkansızı isteyen yağlı müşteriler" bölümünde (iletişim baskısı, s. 37) de zikredilen güzide bir orhan gencebay eseri:

" boğaziçi köprüsü'nden kopan taksi etiler'e doğru yol alırken, radyoda orhan gencebay'ın hayat kavgası şarkısı çalmaya başladı. ibrahim kurban'ların evinin önüne geldiğimizde şarkı henüz bitmemişti. şoföre parayı saydım, fakat arabadan inmedik. şoför, soru soran gözlerle suratımıza bakıyordu. işaret parmağımı dudaklarıma götürerek, "hışşşş" dedim. şarkı bitti. biz taksinin arka kapılarını aynı anda açıp dışarı çıkarken, ibrahim kurban başını içeri uzatarak durumu şoföre açıkladı: orhan gencebay çalarken arabadan inilmez kaptan."
  • sonunda herkesin mutlaka kaybettigi tek kavga turu. ayni zamanda orhan gencebay in fevkalade sarkisi. kendisine neden "orhan abi" dedigimizi sarki gerek sozleriyle gerek muzikal yapisiyla gayet guzel anlatmaktadir.

bir ucurum, oldu hayat
    dokunsan dusecekmis gibiyim.
    gel de kurtar, beni benden
    sanki olecekmis gibiyim.

sardi kollarimi dert cemberi
    kader tuzagina dusmus gibiyim.

bir yanda hayat kavgasi var
    bir yanda askin izdirabi
    tek basima nasil yasarim ben
    dindirecek sensin bu azabi.
    gel beraber cikalim bu yollara
    yalniz cekilmiyor dunyanin kahri.

gulmek mi zor, aglamak mi?
    yoksa izdiraptan zevk almak mi?
    olmek desen, kolay degil
    bilmem benimkisi yasamak mi.

bir omurluk gozyasi, doktum hergun
    hayat aci, cirkin, aglamakli.

bir yanda hayat kavgasi var
    bir yanda askin izdirabi
    tek basima nasil yasarim ben
    dindirecek sensin bu azabi
    gel beraber cikalim bu yollara
    yalniz cekilmiyor dunyanin kahri.
  • mini cooper yetkilileri bence çok sevmiş olacaklar ki bu şarkıyı dünyaya armağan edelim dediler, en azından melodisi. hayır ben şimdi şeyi düşünüyorum, gavurun biri bu mini reklamlarını seyredecek ve belki de melodiye aşık olacak, arayacak da arayacak kime ait olduğunu, ah ne güzel bi uğraştır o! insan kendini orhan gencebay'ın yerine koyunca vay be diyor istemsiz. öyle de güzel bi şarkı, öyle de güzel bi melodiye sahip enfeskulade.
  • orhan gencebay'ca bir hayat esprisi işte.
  • oyle guzel oyle guzel ki sonsuz dongu yaptim dinliyorum hayatkavgasi.com
  • türk müziğinde farklı bir yerdedir. orhan gencebay deyince "ıyy arabesk bu!" diye aşağılayanların olduğu bir yerde dik durma sebebidir aynı zamanda.

anlattığı ne aşktır, ne de başka bir şeydir.

bambaşka bir şeydir.

https://www.youtube.com/watch?v=fp8fpxdrbbk
  • orhan gencebay müziğine giriş için dinlemek gereken ilk şarkı budur. hemen ardından da kardeşi dinlenilir: felekle sohbet
  • 1969 yapimi cuneyt arkin’in basrol oynadigi filmdir.

imdb link
  • onur ünlü tarafından bir minimalist kısa film denemesi örneği olarak altyazı dergisinin yüzüncü sayısı için yazılan bir uyarlama senaryo

https://eksiup.com/p/wu2771906wo5
hesabın var mı? giriş yap