• sosyal ya$antisi olan ancak ya$anti tarzi sokaktaki vatanda$in ali$ik olmadigi $ekilde belli item'lara bagimli (bilgisayar, fizik, astronomi, frp, edebiyat) ve bir araya geldiklerinde muhabbetleri bilgi coplugunu havalandiran firtina formunda gecen insan toplulugu. fazlasi zarar, dozu tutturuldugunda (ek$i sozlukte en sevilen adamlarin belli oranda geek olduguna dikkat cekerek) kanimca must bir durum.
  • bilgisayarin ba$ina "bi mail bakayim geliyorum" diyerek oturmasi ile kalkmasi arasinda minimum 3 saat gecen insan tipine denir.
  • üniversiteden mezun olduktan sonra yıllardır örülen o kalın kabuktan çıkıp insan içine karışılınca (askerlik, iş dünyası vs.) atlatılan bir mallık dönemi. onca yıl emek verilip edinilen bilgiler ve tecrübelerin yüz insandan doksan dokuzu için "hiç bir şey" ifade etmediğini görmek ve bilgisayarsız, üç beş arkadaşsız, okulsuz kendini dımdızlak ve yapayalnız hissetmek büyük bir hayal kırıklığı yaratsa da beyine bir format (en azından bir ayıklama) atıldıktan sonra geç te olsa maratona başlanabiliyor. anakin skywalker'ın tatooine'li olduğunu biliyordum ve herkes de bilir sanıyordum. şimdi etrafımda star wars diyince "ne o çizgi film mi?" diyen insnalardan var ve onlarla yaşamak zorundayım..
  • doğu ülkelerinde (biz dahil) internet ortamında bir sanrı var. "geek olan kişi aynı zamanda entelektüeldir."

ne büyük gaflet.

geek, herhangi bir konuya özel ilgi duyan kişiye denir. bu ilgi genellikle psikolojik bir bağlılığı da beraberinde getirir. yani istemeyerek bir konunun geek'i olunmaz. duygusal bazı kazanımlar neticesinde bu olur. mesela ülkemiz adım başı futbol geek'i hatta çokça futbol nerd'ü dolu.

ancak ne zaman ki geek kişinin ilgi duyduğu şey genel-geçer (mainstream) ilgi alanları harici bir şey olsa yukarıda bahsettiğim sanrı ortaya çıkıyor. bu sanrının sahibi sanmayın ki 3. veya 2. kişiler, açıkça geek'in kendisi buna kapılıyor.

"ilgi alanlarım genelin çok dışında olduğuna göre, genelin çok dışındaki insanlara benzerliklerim var."

hayır yok. yani çok fazla manga okuyarak siyaset konusunda toplumdan daha girift fikirlere sahip olunamaz ya da indie oyunlar ile ilgilenilerek fizik bilimi konusundaki fikirleriniz daha geçerli olmaz.

batıda geek'ler ve entelektüeller arasındaki fark çok barizdir ve çoğunluk da bu farkın bilincindedir. burada şöyle bir eleştiri gelebilir;

"doğuda, geeklerin ilgi alanlarında içerik bulmak batıdakinden daha güç olduğundan dolayı bu entelektüel bazı mekanikleri kullanmayı gerektirir."

yerinde eleştiri ancak zamanında değil. çünkü internet bağlantınız olduğu sürece istediğiniz koreli çizerin külliyatına veya istediğiniz polak roman kahramanının hayran maceralarına ulaşabilirsiniz.

yani günümüzde geek'lik sadece basit bir eğilimden fazlası değildir. ancak görünen bu değil.
  • cool olma siralamasi yaparsak.. geek-> nerd-> dork->dweeb -> loser diye gider..
  • genelde bilgisayar ve bilişim sektoru ile özdeşleştirilmiş olsa da her konuda örneklerini bulabileceginiz türkçede tam manasıyla "....delisi" kişi demektir ve bu kişileri tanımlayan ingilizce bir sıfattır.

geek yani ...delisi kardeşlerimiz bir konuya* kafayı takmış, o konu üzerine tez yazabilecek kıvama gelmiş zatlardır. genelde profesyonel degildirler, yani mevzuyu bir meslek olarak seçmemişlerdir ama çogu konu uzerine o meslek mensubu kişilerin bildiginden de çok şey bilir***. bunların hayranlıkla karışık bir fanatiklik durumları vardır. konunun gelmişini geçmişini, kimsenin bilmedigi ince detayları, konunun onde gelen uzmanlarını ve hatta o kişilerin hayatlarına dair birçok şeyi bilirler ve hatta esprileri bile konu harici kişilerin anlayamayacaği tatta yine konu uzerinedir. belki yiyecek parası yoktur ama gider o ilgi alanına son kuruşu yatırır. kendine bakacagi zamandan çalar üstüne başına almaz gerekirse banyo yapmayı erteler ama o konuya dair yazılar bulup okumayı ertelemez. kendisine konuya dair soru soruldugunda akla hayale gelmez kolay kolay ulaşamayacaginiz bilgilere sayesinde ulaşabilirsiniz.

geeklerin en bilinenleri başta da dediğim gibi computer geek lerdir. ama yine başta dedigim gibi geekler bilgisayarla sınırlı degildirler. daha çok bilgisayarla sınırlı tutulmuştur bu sıfat. çünkü bilgisayar hemen herkesin ilgi alanıdır ama ote yandan da kimsenin tam olarak anlamadigi, karışık, insanustu buldugu bir mevzudur. iki tuşa basıp iki hareket attırdın mı hemen computer geek, bilgisayar delisi ilan edilirsin. bunun ardından movie geekler vardır ki bunları anlatması uzun surer. uçak delileri, otomobil delileri vs boyle gider.

misal benim nickimin temeli olan coffee geekler de turkiyede çok azdır ama yine de geek kavramının anlaşılabilmesi açısından yurt dışından bir ornek;

adamın "evinde" 3 kollu, 2 kollu, tek kollu 3 adet profesyonel espresso makinesi, çeşitli ebat ve hızda 5-6 adet endustriyel kahve öğütücüsü (ayrıca amcam bunları en küçük vidalarına kadar takıyor söküyor, boiler'a asit banyosu yaptırıyor falan filan) akla gelebilecek her tur kahve pişirme cihazı ve yedek parçaları. bir adet endustriyel tip bir seferde 2 kilo kavurabilen kahve kavurma makinesi (ki bunu turkiye uretiyor adam turkiyenin adını duymamış ama herşeyi ogrenip, turkiyedeki uretici firmayı kendi arayıp getirtiyor ulkesine, cihaz yanında gelen dogru duzgun bir kullanma kılavuzu hatta ingilizce kılavuz yok diye kasıp çözecek kadar türkçe kelime öğreniyor) bir seferde 100'er gram ornekler kavurabilecegi kavurucu(lar), bazıları çuvalla bazıları kiloyla 30-40 çeşit çiğ çekirdek kahve böyle gidiyor bu. sonra chatte "ay jason kardeş bugun çok kötü hissediyorum kendimi" diyorsun, "like an underextracted espresso a? ahahaha" diye cevap veriyor adam***. ayrıca evinde kahve ağaçları yetiştiren ve bunda başarılı olup tum ecnebi kahve cemaatinin taktirini toplamış turkiyeden bir kardeşimiz vardi ki akıllara zarar. budur geek. bir bilgisayar delisidir, kahve delisidir, uçak delisidir, film delisidir, araba delisidir, motosiklet delisidir, spor delisidir, silah delisidir, yat kayık gemi delisidir, ihtisasını yapıp geeklik mertebesine ulaştığı alanda ne sorsan bilir, devamlı ondan konuşarak ölebilir*

şimdi sıcak örnegimize geçelim.

az evvel telefonda daha evvel sadece mail ve forum ortamında görüştüğüm ama hiç şahsen konuşmadığım biriyle 15 dakika kadar aralıksız sadece kahve hakkında konuştum. ve her ikimizin de konuşma uslubu sanki daha dün beraber sinemaya gitmişiz gibiydi. 15 dakikada turkiyedeki kahve sektoru uzerine dedikodu yaptık, kahve fuarından ve yarışmadan bahsettik, niye turkiyedeki baristalar boyle abi, ama şirketlerin de suçu var herkes ezberci dedik ve fuarda buluşup konuşmaya orda devam etme kararı aldık. heralde fuara vardığımızda da makineleri okşar, şu guzelligi goruyor musun 3 yönlü solenoid valf, double boiler, el yakmayan buhar çubugu, çok fonksiyonlu keypad, lcd display, volumetrik pompa, programlanabilir preinfuzyon, 0.05 ısı hassasiyeti ama işte bunları kullanmayı bilmiyorlar heba oluyor o misilli makineler diye birbirimize sarılır ağlarız*

dipçik not: ayrıca nerd geek degildir ama olabilir de. geek birisi de nerd olabilir. nerd derslere çok çalışan inek manasındadır, ama derslerde başarısız bir dolu geek vardır.
  • son zamanlarda herkesin çok matah bir şeymiş gibi, "abi ben geek'im yeaa, çok şirinim eheh meheh, yanağımı sıksanıza (:" tribinde dolaştığını görüyorum. acıyorum bunlara zira geek'lik ile uzaktan yakından alakaları yok. karıya kıza hoş gözükmek için tüm bu çaba, tüm bu sevecenlik. kızamıyorum da. en nihayetinde herkesin amacı seks yapmak ve bu uğurda sikimsonik işlere girişmeleri doğal. geek olmayıp geek'miş imajı çizmek de bunlardan biri.

bakıyorum, işte yok efendim benim sevgilim şöyle geek, benim sevgilim öyle bir geek'ki senin sevgilinin geek'liğini siker atar, boş koltuğa oturamazsın tandanslı karşılaştırmalar. bir kere hakiki ve gerçek geek'in genelde sevgilisi olmaz ki be yarram! olsa bile o da kendi gibi geek bir şeydir, birbirleriyle herhangi bir online oyunda veya yine çizgi roman ya da oyunlarla ilgili bir forumda tanışmışlardır. kaldı ki halis muhlis bir geek, geekliğinden hiç haz etmez.

bi de twitter'da falan fifa veya pes oynayan sevgililerinin fotoğraflarını çekip, "ayy geek sevgilim benim yerim <3 pic.twitterhedehödö." iletileri yok mu beni benden alıyor. ulan taksim meydanında gece 12'den sonra ortaya çıkan tinercileri getirsen onlar da bu oyunları oynar zaten. mesele fifa oynayıp geek olmak mı? şaka gibisiniz.
  • bi nerd ce$idi. belki daha az nerd bi nerd.
  • nedense insanların ciik diye telaffuz etme eğilimi gösterdiği, aslında dünyanın her yerinde* giik diye tellafuz edilen sözcük.
    (bkz: inek)
    (bkz: swot)
  • nerdler ile sik sik kari$tirilan insan grubu. bazi nerdler geek olsa da, geekligin on ko$ulu nerd olmak degildir.
hesabın var mı? giriş yap