• islama göre, hak din olmayan yani peygamberi olmayan bir dine mensup insanlar, örneğin çinliler, hintliler, japonlar...vs...gavurdur. islama göre hristiyanlar gavur değildir, hatta bir hristiyana gavur demek isanın peygamberliğini reddetmek demek olduğu için küfürdür.
  • amı sıcak, ölüsü ağır canlı türü.
  • bugünkü hürriyet pazarda gila benmayor tarafından gayet güzel tarif edilmiştir:

"ben epeydir düşünüyorum.
    ama ‘öteki’ taraftan.
    yani ‘gavur’ penceresinden.
    mesela ismimi söyleyinceye kadar her şey normal.
    ‘öteki’ yani ‘gavur’ değilim.
    söylediğim anda işin rengi değişiyor.
    ‘yabancı mısınız’?
    ‘yok değilim.’
    ‘ o halde isminiz...’
    işte o tehlikeli an.
    ‘yahudiyim."
    o an seziyorum kafasından ‘gavur’ geçtiğini.

‘gavur’ olmak zor iş.
    sevdiklerinizle, dostlarınızla konuşurken birinin ‘şu gavurun yaptığına bak’ demesini duymamazlıktan geleceksiniz.
    çünkü bilirsiniz ki, o lafı eden o anda sizin orada olduğunuzu fark etmiştir ve söylediğine üzülmüştür.
    üzülmüş olmasına üzülürsünüz.
    duymamış gibi görünürsünüz.
    göztepe parkı’na cami gibi ‘hassas’ konularda yazacaksanız, bilirsiniz ki, alacağınız tepki mesajları mutlaka ama mutlaka sizin ‘gavur’ tarafınıza vuracaktır.
    acıtmak için.
    ‘senin bu konuda bir söz söylemeye hakkın yok’ demek için."

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…3698435&yazarid=20
  • bugün derste isveç konusu açıldı ve tabi ki sohbet yemektede devam ederken ,sevgili bi arkadaşım isveçte yaşayan bi yakınından duyduğu bi olayı paylaştı.oralarda bir çocuk arkadaşının evine oyun oynamaya gidince ev sahibi çocuğun annesi kendi çocugunu yemeğe çagırıyormus, cocukta diğer çocuğa ben yemek yeyip geliyorum diyip gidiyomuş diğer çocuğa gel demeden.

hepimiz bu korkunç olay karşısında dehşete düşmüşken diğer arkadaşımın ağzından o efsane kelimeler cümle haline gelip döküldü.
    "işte gavurun tanımı yemin ediyorum."

işte gavurun tanımı arkadaşlar*
  • cahiliyet, ırkçılık, yobazlık kokan kelime. kullanan kişi 3 level aşağı iner gözümde.
  • ıslahat dönemi osmanlı'sında malum gayrimüslim haklarında epey bir genişlemeye gidilmişti. artık gayrımüslimler gavur değil "eşit"ti.

rivayete göre bir gün bir gayrımüslim kendisine "gevur" diyen bir türk'ten şikayetçi olmuş. durum karakola intikal etmiş. polis amiri türk'ü azarlamış:

"sen gevurlara artık gevur denmeyeceğini bilmiyor musun?"
  • rinaldo marmara'ya göre osmanlıcadan rumcaya "gkiaoures" diye geçmiş. rumlar kime diyorlarmış "gkiaoures" diye?

(bkz: #3039052)
    (bkz: yunanlara yunanlı deme sorunsalı)
  • müslüman olmayan, dinsiz ve insanlara eziyet eden gibi farklı anlamlarda kullanılır.
    (bkz: kafir)
  • her dilde kendinden olmayanlar için bir kelime, bu kelimeyle ilgili deyim vb var ama bunlaran pek azı gâvurun türklerin basına kakildigi gibi gundeme getirilir. hayır bu konuda araştırma yapmadım ama ermenicede vardır, rumcada vardır, her dilde vardır eminim.

benim dedemler gâvur derdi. biz gâvur demiyoruz da yabancı diyoruz. ama gâvur otekilestirir diye eleştirilirken yabancıya kimse bı kulp takmiyor. bilmiyorlar ki benim dedem gâvuru alabildiğine doğal söylerdi. ağaç agacti kuş kustu deniz denizdi gâvur da gavurdu. sonra mübadelede gidip komşularını uğurlamıştı. hatta narko hala buyukdedemin hatıraları anlatilirken bahsedilen gâvur narkodur.

bu gâvur kelimesi türkce bile değilmiş ben bugün bunu öğrendim.
  • gavur, kendi gibi olmadığı için korkulan yabancı demektir.
    gavur, farklı yaşam biçimlerine tahammül edemeyen primitif zihinlerin ürettiği nefret söylemidir.
hesabın var mı? giriş yap