• bir izni "erişim" için vermekle "arama" için verme arasında kullanıcı açısından çok önemli bir fark var: keşfedilebilirlik. sıradan bir kullanıcının eskaza public paylaştığı bir bilgi ancak o kişinin feed'ini takip edenler tarafından dünyaya bir efor sarfedilerek yayılabilecekken, yani public paylaşımın herkese erişmesi koca bir sosyal karpuz taşıma seansı gerektirirken şimdi tüm bu bilgiler tüm dünyanın merceğinin altına bir anda ışınlanıverdi.

o yüzden "onlar zaten public'ti" demek doğru değil. aynı şey mesela ekşi sözlük'te kullanıcıların entry'lerini silebilme imkanında da mevcut. denebilir ki "kardeşim zaten sen o entry'yi yazdığın anda herkes gördü isteyen kaydetti yayıldı o yüzden silmen artık manasız". halbuki teori ile pratik arasında koca bir olanaklar uçurumu var.
  • yanlışlıkla erişim ayarlarını istediğinden daha açık ayarlamış insanlara* bunu hatırlatmak gibi bir yan etkisi olacak. böylece, zamanla, insanlar daha çok şeyi sadece arkadaşlarıyla paylaşacak ve arama sonucları git gide daha sıkıcı olmaya başlayacak.

her adımından önce deli gibi planlar yapması beklenen facebook boyutunda bir şirket bunu ne kadar düşündü ve nasıl sonuçlara vardı acaba. insan merak etmeden edemiyor.
  • pesinde daimi sapik barindiran bir insan olarak pek sevmedim.

dusunun ki bu sapik benim ve esimin isimlerini google'da ayda 120-140 kez ariyor.
    profesyonel is network'lerinde sahte hesaplar aciyor, google'da baglantim oldugunu gordugu insanlari bu sahte hesaplarina ekliyor.

daha gectigimiz ay iki sahte hesabini ilgili sitelere ihbar ettim, kapattilar.
    facebookta sahte hesaplari oldugundan cok eminim, ugrassam hepsini bulurum.
    facebook hesaplarimizda gizlilik ayarlari maksimumda olmasina ve arkadas sayimiz henuz 100u gecmemesine ragmen, paylastigimiz birseylere bir sekilde erismis.

bu gibi manyaklar icin graph search gayet bicilmis kaftan olmus.
    herseyimi timeline'dan kaldirabilirim, ama soyluyor zaten, 'bu facebookun baska yerlerinde bulunamayacagin anlamina gelmez' diye.

zaten akraba, arkadas zoruyla dahil oldugum ve kendi adima son derece gereksiz buldugum facebook'u daha da cekilmez hale sokmus.

unlike
    edit: zamanin otesine gonderene iki cift laf: facebook graph search'u begenmedim cunku sebep su su dememin sana nesi batti? sapik misin? benim ve ailemin ne sekillerde rahatsiz edildiginden haberin var mi? al bi daha soyluyorum; su anki guvenlik durumuyla facebookun ve senin gibilerin kicinda patlayacak arama bulma seysi.
  • görünüşe göre böyle şeyler aratabileceğiz. oy oy oy hakikaten.

single women who live nearby and who are interested in men and like getting drunk

http://www.actualfacebookgraphsearches.tumblr.com/…
  • şu haliyle çok yuva yıkar. net.
  • en temel işlevi olan 'arkadaşın benimle aynı şehirde oturan bekar kız arkadaşlarını ara'manın yanısıra 'people who like ogün samast' (ogün samast'ı beğenenlerin fotoğrafları) gibi aramalarla bir anda onlarca insanla yüzleşme imkanı veriyor.

hatta bu da yetmiyor books, music people who like ogün samast listen/read (ogün samast'ı beğenen/takip edenlerin okuduğu kitaplar, dinlediği müzkler), employers of people who like kenan evren (kenan evreni beğenenlerin çalıştığı işyerleri), sisters of women who are married and that follow married men (evli erkekleri takip eden kızkardeşlerin profil bilgileri), fathers of daughters who like money (parayı beğenen kız babaları) gibi abuk sabuk neye yaradığı, tam olarak kimden bahsettiği belli olmayan aramalara da yanıt veriyor.

bu aramaları doğru şekilde kullanan mehdiliğini ilan eder, ona da inanacak bir milyon kişi bulabilirim onu da söyleyeyim.
  • güzel uygulama.
    facebook daha hızlı çalışıyor gibi geldi, bu uygulamaya geçince.
    adı üstünde daha bir sörçıbıl olmuş hadise.
    zaten facebook kişi katalogundan
    artık
    marka kataloğu haline gelmekte.
    büyük her sektörde marka kataloğu.
    mark hayaline ulaştı artık sanırım.
    insanların naaptığından çok şu an üye olduğum page lerde durum nedir onu izliyorum artık.
  • bunu denemeyi dusunenler ayni zamanda search kisminda da neler olup bittigine bir baksinlar. ek getirmek amacli onerilenleri tabladiklariniz bile aramissiniz gibi gorunuyor. tablamis olmak kafi. arada mine seyret diye bir kizi aratmis gibi oldum. kaldi ki oyle birisini tanimiyorum. "mine" (benim)'dan yola cikip mine seyret'i nereden uydurdu, o kim gercekten anlayamadim.
    birisi baksa delicesine mine seyret aratmisim sanabilir. oyle cok mine var. ne cok mine dedim.

bunun disinda bildigin rontgenci gibi hissettim. arkadasinin arkadaslari fotograflarini aciksa falan ohoo her begendigi, her yorum yaptigi sey onunde. benim pek isime yarayacak veya beni zor duruma dusurecek bir sey degil; milletin hayatini da merak etmiyorum ama eminim ki bircok insan icin cok sakincali veya paranoyak sonuclari olacaktir.

simdiden gecmis olsun. yeni bir oyuncak daha bulmus olduk. bozana kadar oynayin.
  • facebook'ta bulunan bütün oyunlardan daha eğlenceli bir oyuncak. birbiriyle zıt bir sürü terimi ekleyip çıkan sonuçlara şaşırabiliyorsunuz.

eğlenceli olduğu kadar da tehlikeli tabi. özellikle de türkiye gibi hoşgörünün olmadığı yerlerde. çevrelerinde yaşayan ve dini/siyası görüşleri farklı olan kişileri aratacak çok tehlikeli manyaklar var mesela. daha önce de örneği verildiği gibi çevrelerinde yaşayan bekar kadınları aratacak sapıklardan bahsetmeye lüzum yok bile.

facebook kullanıcıları hangi bilgilerini public olarak göstereceğini çok daha iyi ayarlaması gerekiyor bu özellikten sonra.
  • ayrımcılık yapmak, nefret suçu işlemek isteyenlere büyük kolaylık. örnekler:

- people who work at "firma adı" who are "istenmeyen inanç"
    - people who work at "firma adı" who speak "istenmeyen etnik kökenin konuştuğu dil"
    - people who work at "firma adı" and like "rakip firma adı"
    - people who speak "sevilmeyen etnik azınlık dili" and live nearby
    - people who study at "okuduğum üniversite" who are "sevmediğim herhangi bir özellik"

facebook çok hayatı mahvedecek durduk yere. sorunları illa ki çözülecek, hatta belki vazgeçilecek projeden ama o zaman pek çok insan çoktan ciddi zarara uğramış olacak.

(bkz: run you fools)
hesabın var mı? giriş yap