• --- spoiler ---

belki daha önce bahseden olmuştur ama bugün izlerken en çok kafama takılan konulardan birini çözdüğümü düşünüp mutlu olduğum dizi. ramiz dayı'nın ömer'i neden seçtiği konusu kafamda netleşti. kenan birkan'a karşı onu kullanacağı az çok belliydi. dayı, ömer'in de tıpkı kenan birkan gibi intikam peşinde olmasından hareketle onu yetiştirip intikama kendisini kaptırmış bir adamın psikolojisini daha yakından tanımasını istedi.

diğer taraftan bugün hiç gözükmeyen şebo'nun kenan birkan'a ömer ve ezel hakkında gerçekleri gammazlayan kişi olduğunu düşünüyorum.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

tefo: napayım?
    ali: orospuyu vur
    tefo: ya seni vurursam?
    ali: sonra orospuyu vur

--- spoiler ---
  • şu dizi eğer bugün dünyada bir lost olamıyorsa, ramiz dayı'nın aynı anda hem sekiz hem ramiz dayı olmamasındandır. siz de semiyotik takılın abicim biraz, sonunu bağlayamasanız da olur nasılsa!.. *

not: o değil de, ulan halbuki ne güzel bulmuşsunuz birbirinizi; ramiz dayı, ezel, kenan birkan, sekiz falan; alın eyşan'ı, şebnem'i de yanınıza, işkenceci hatunu da ali'ye verin, ondan sonra bakın keyfinize arkadaş!.. hep bir kavga hep bir intikam hırsı nedir bu ya!.. ama hep o yavşak hawthorne'un etkisi bunnar; izleniyosun sonuçta.

edit: "bağlayamasanız da olur" kısmına "-de, -da" eki eklenmiştir; adı üstünde ek zaten. kenan bey'e kanun gereğince "birkan" soyadı tahsis edilmiştir.
  • kerpeten ali'nin tefo ile kumarhanede vedalaşma sahnesinde, yüksek sesle ''bayanlar ve baylar'' dedikten sonra, biraz duraksayarak, ''kerpeten ali binayı terk etti.'' demiş ve bu göndermeyle gülümsetmiştir. kerpeten abi candır.*

(bkz: elvis has left the building)
    (bkz: okan bayülgen binayı terk etti)

(ara: has left the building)
  • bugünkü bölümde görülen, kenan birkan'ın evi, sanıyorum ki kandilli'deki adile sultan sarayıdır.*
  • bütün bölüm boyunca, fragmanlarda görülen 1971 tarihli görüntülerin devamını beklediğim dizidir. çok seviyorum 80 öncesi halleri, kıyafetleri. bu yüzden de fragmanlarda sunulandan daha fazla bir şey sunmamaları yıktı beni.
    neyse artık. umut gelecek bölümlerde.
  • adamın birine garın ortasında doğrultulan silahın en az 5 dakika inmediği ve kimsenin ses çıkartmadığı dizi. diziyi izlemediğimden hakkında yapabildiğim tek yorum bu. yazıldığı kadar detaylı, akıllıca bi senaryosu varsa benim denk geldiğim bu son bölümde atv'ye geçen kurtlar vadisi senaristlerinin parmağı olabilir.
  • mükemmel bir 2. sezon açılışı yapmış olan dizi. yalnız kimse kusura bakmasın bana en koyanı facebook sayfamı açtığımda onlarca kızın kıvanç bıdı bıdı yazması oldu. bu elemanlar geçen yıl ezel'i ağzına almazken birden ezel fanı gibi gezmeleri benim gibi canı gönülden izleyen birine çok koyuyor. hani nasıl anlatsam kalbim kırılıyor böhü. bu gençlerimiz diziyi amacından saparak intikama, dayıya saygı duymadan izliyorlar arkadaş konduramıyorum. ohh içimi buraya döktüm de rahatladım.

geçen sezon son bölümdeki istiklal caddesindeki yürüyüşte uluç bayraktar'da yürüyen insanlar arasında özet esnasında dikkatimi çekti paylaşmak istedim.

--- spoiler ---

bölümün adı imkansız. dizinin başında kenan birkan'ın '' unutmam imkansız, sevmem imkansız,vazgeçmem imkansız, kaybetmem imkansız'' deyişi ve sonuna doğru kenan birkan'ın ağzından çıkan bu kelime bölüme adını vermişti.

dayı: kızıma bir şey yapma.
    kenan: imkansız
    dayı:yaptırmam. ezel' bir şey yapma.
    kenan: imkansız
    dayı: yaptırmam

anlaşılan daha kumar masasına gelemedik. ve bence sekiz numaranın diziden ayrılıp dayının sandalyeye düştüğü an kumar masasındaki an gelecek.

cengiz; satın alsan bir gün seni bile satar. kerpeten ali; affedilmek için savaşıyor. her düştüğünde bir daha kalkacak. bunlar kenan birkan'ın ağzından gelecek bölümler için ipucular. yani cengiz'e gene de tam güven olmaz. bütün bölüm boyunca sıçtı sıvadı zaten. yüzsüzlükte tavan yaptı. her ne kadar sonunda ömer'i satmamış olsa bile yok arkadaş güvenilmez. ali abi zaten yufka yürekli mezarlıkta bile başına ne geldiyse iyi niyetinden.

cengiz'in ezel'in ömer olduğunu anladığı an mükemmeldi. cengiz'in yüz ifadesi bildiğin gollum gibi oldu. inleyip ıkındığı anlar türk dizi tarihinde bulunduğunu sanmıyorum.

psikopat katilin küçük bir çocuk gibi sahibine gelip ''kesti işaret parmağımı kesti'' dediği an çocuğa iki şeker verip sevindiresim geldi.

kenan birkan bana biraz cengiz'i hatırlatıyor. ne manyakmış arkadaş her öldürdüğü insan için çicek dikmek nedir? bildiğin küçük çapta mezarlık kadar insan halletmiş hala anneanne kurabiyesi peşinde tövbe tövbe. tabi kenan birkan'ın bilgileri kitapla sınırlı kalmamış filmlere de selamlar çakıyor. casablanca filminin sonunu izleyenler bilir kenan birkan'ın ağzından çıktığı an direk kafamda filmin sonunu ezel'e uyguladım. ayrıca ezel ile garda karşılaştıkları an hitchcok filmlerini bilir misin birbirimizin işlerini yapalım dedi. ezel'in acilen kitap okumayı bırakıp film izlemesi gerekiyor yoksa daha çok yenilir ohoo hadi ezel devir torrent devri.

yalnız ben dedim bu eyşan kolay kolay kenan birkan'ın tarafına geçmez diye *. eyşan kızım seni de akıllı bir bok sanıyorduk. direk yuttun kenan birkan'ın yemini te allahım sen ömer'in böyle bir şey yapabilceğine iki dakka da inandın ya bundan sonra affetmesin seni ömer ezel sen ben hiçkimse tamam mı? çok kızdım sana tükürüklerim ekrana sıçradı sinirden. neyse hala ezel'in eyşan'ı uyandıracağını düşünüyorum önceki teorilerimdeki gibi. yalnız kenan birkan bu tarz bir taktiği de sekize uyguladığı aşikar. herkes dayının kendi çocuklarını öldürttüğünü bildiği için biricik torun intikam için dayının karşısına dikilmiştir.

ali abinin noluyo lan'ın dan cengiz'in hadi be'sinden sonra kenan birkan'da yok artık ile olaya dahil olmuştur.

bu sırada şu ezel'in ömer olduğunu eyşan'a açıkladığı için kenan birkan'a ne kadar teşekkür etsem az kalır. yani sonunda biri eyşan'a da söyledi ya öehh be o an bir rahatlama huzura kavuştum. yoksa önceki sahnede ezel gene ıkın mıkın ama ben şey hımm unuttum tipiyle sinir krizine sokmuştu beni. kenan birkan karakteri yalnız efsane bir karakter olacağını ilk bölümden ezel ile garda yaptığı konuşma ile gösyerdi. ne öyle öldürürüm demek daha mantıklı şeyler söyle dediği an haluk bilginer oyunculuğu ile kalitesini ortaya koydu. haydarpaşa garı'nda silah çekince kimse fark etmiyor anlaşılan. eyşan silahı çekti oh muhabbet koyu. gta vice city'de çeksem öyle silah plajdaki herkes etrafa kaçışırdı.

senaristler bugün bu bölümle de hayatın bir gerçeğini daha kenan birkan'ın şu sözleriyle işaret etmişler ''artık yüreğini, onurunu, gururunu hiçe sayanların zamanı''. zaman artık gururu, onuru olmayanların zamanı burası çok doğru.

--- spoiler ---

kıvanç tatlıtuğ'un diziye katılmasının iyi yanlarıda kötü yanları da var. kötü yanları yukarıda saydığım gibi çok fazla gerekli gereksiz ilgiyi çekecek. herkesin ağzına sakız olupta dizimizin kirlenmesinden korkuyorum. bir ton zaten behlül geyiği oluşüyor kafalarımızda ister istemez. gerçi umarım kıvanç tatlıtuğ çok iyi bir oyunculukla bu durumu bozar. ama bu geyikler için konuk oyuncu olması ve tahminimce tam tadında diziden ayrılacak olması tam isabet olmuş. eh artık bize de heyecanla yeni bölümün fragmanı beklemek düşer.
  • hoş geldi yeni sezona ezel bomba gibi geldi.kerpeten, tefo cansınız her bölüm olsunlar .kenan birkan sürekli kendisiyle ezeli bir tutmakta ama bilmemekteki ezel kendine ihanet edene bile el uzatacak kadar iyi bir insan.dayı kendi elimle canavar yarattım dedi ancak insanın içinde kötülük yoksa böyle bir seri katile dönüşemez.bu arada haluk bilginere hayranım.böyle bir performans kesinlikle beklemıyordum .böyle nazik,böyle bir ses tonu, böyle bir karizma ve gercekte bile psikopat oldugunu düşündürtecek tavırlar.bu sezon dayı ve kenan birkan karsılıklı konuşsunlar biz dinleyelim.
  • --- spoiler ---

kenan: siz niye geldiniz buraya ? beni korkutmaya mı ? yoksa eyşanı kurtarmaya mı ? yada; eyşanın beni öldürmesini engellemeye mi ? beni kurtarmayamı geldiniz yoksa canımm. haluk bilginer'in son lafı söyledikten sonraki mimiği beni benden almıştır. ezele bindirdiği ayarlarda cabası.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap