• fragmandan anlaşılıyor ki 14. bölüm şu ana kadar izlediklerimizin en iyisi olacak. nihayet dayı'nın geçmişine ilişkin bilgiler de yavaş yavaş ortaya çıkıyor...
  • on dördüncü bölüm fragmanındaki şiir için:
    (bkz: sen)
    (bkz: artık seninle biz düşman bile değiliz)
    (bkz: nazim hikmet)

tuncel kurtiz, oscar wilde dan sonra bir kesime belki nazım ı da sevdirecek dizidir.
  • cengiz can'ı kendi çocuğu olmadığını biliyor ve sevmiyor. can'ı sadece sevgi kisvesi altında pazarlık konusu ediyor. eyşan'a karşı koz olarak kullanıyor ve belki ileride daha da fazlasını yapacak.
    karısıyla arasına girdiğini düşündüğünde çocuğunu itekleyen, şu meşhur kasedi ateşten kurtarırken karısı oğluyla "biz gidiyoruz" derken kılı kıpırdamayıp anlamayan (ya da anlamamazlıktan gelen) ve arkalarından da gitmeyen bir adam cengiz. can onun için (bence) sadece işe yaradığı müddetçe var. gerisi hikaye...
  • 14. bölüm fragmanından gördüğümüz kadarıyla bünyesine bir kaliteli aktör daha dahil eden dizi. (bkz: savaş akova) umarım rolü sağlamdır ve kalıcı olur.. çok sevdiydik alacakaranlıkta.
  • --- spoiler ---
    -ne tarafa bey amca?
    -sen sür hele, yolda düşünürüz.
    -???
    -kış günü istanbul sokaklarında direksiyon sallamak pek kolay değil, değil mi?
    -off hem de nasıl amca
    - taksi senin mi bari
    -benim amca
    -25 yıl çeyrek asır eder, çeyrek asırda affetmiyorsan af dilemek aptallık değil midir kardeş? ha?
    -amca valla anlamadım.
    -diyeceğim o ki, söyle ona, istediği benim canımsa eğer, orda bitecekse bu iş, alsın canımı
    -amca ne söylüyorsun sen ya? ki-kimle konuşuyorsun?
    -benimle bitecekse bu iş, bitsin bitir işimi ama söylesin söz versin.
    -amca sen yanlış taksiye bindin galiba, evin neredeyse söyle de bırakayım allahaşkına ya
    kardeş biraz önce konuştuğun makinenin kablosunu kesmişsin,
    - ne kablosu dayı? cep telefonu bu, turkcell bas konuş.
    -taksiyi çaldığın şoför solak, bak kül tablasını sol tarafa koymuş, sen sağ elini kullanıyorsun değil mi?
    -yok dayı, ne sağ eli ne sol eli. 1 senedir takside sigara içilmiyor. dumansız hava sahası.
    -aynanın üzerindeki fotoğrafa bak, eğer estetik yaptırmadıysan senin fotoğrafın değil.
    -ha o mu, pederi diyorsun sen. gündüz babam kullanıyor taksiyi, ben gececiyim.
    -25 yıl? benimle bitecek mi?
    -iyi misin dayı? ne 25 yılı?
    - power fm’i açmışsın.
    - eee…
    -yani?
    --- spoiler ---
  • “adım yüzünden yolumu,yolum yüzünden adımı değiştirecek değilim “ demiş ömer hayyam.ömer adı yüzünden yolunu intikama,yolu yüzünden de adını ezel e çevirmiştir adaşının aksine.
  • bayılıyorum ben bu diziye yahu. yarın hiç çalışmadığım bir finalim var ona rağmen televizyonun başında seğirtip duruyorum. umarım yarın pişmanlıkla dolu bir gün olmaz ezel...
  • --- spoiler ---

tefo silahı trende aliye verdikten, ali istanbul'a dönüyoruz gazına gelmeden hemen önce..

tefo:vurmıcan mı abi?

ali:vurmıcam ulan bugün vurmıcam.

--- spoiler ---

bu ' bugün vurmıcam ' bi gün vurucam ama bugün değil, sen önce şu ramize, hapisteki ömere, senin bildiklerine beni iyice yaklaştır şeklinde olmasın da sonunda..kafamızda çok mu kurmaya başladık ne yaptık bilmiyorum ki.
  • --- spoiler ---

en güzel günlerimin
    üç mel'un adamı var:
    ben sokakta rastlasam bile tanımayım diye
    en güzel günlerimin bu üç mel'un adamını
    yer yer tırnaklarımla kazıdım
    hatıralarımın camını..
    en güzel günlerimin
    üç mel'un adamı var:
    biri sensin,
    biri o,
    biri ötekisi..
    düşmanımdır ikisi..
    sana gelince...
    yazıyorsun..
    okuyorum..
    kanlı bıçaklı düşmanım bile olsa,
    insanın
    bu rütbe alçalabilmesinden korkuyorum..
    ne yazık!..
    ne kadar
    beraber geçmiş günlerimiz var;
    senin
    ve benim
    en güzel günlerimiz..
    kalbimin kanıyla götüreceğim
    ebediyete
    ben o günleri..
    sana gelince, sen o günleri -
    kendi oğluyla yatan,
    kızlarının körpe etini satan
    bir ana gibi satıyorsun!.
    satıyorsun:
    günde on kaat,
    bir çift rugan pabuç,
    sıcak bir döşek
    ve üç yüz papellik rahat
    için...
    en güzel günlerimin
    üç mel'un adamı var:
    biri sensin,
    biri o,
    biri ötekisi...
    kanlı bıçaklı düşmanımdır ikisi...
    sana gelince...
    ne ben sezarım,
    ne de sen brütüssün...
    ne ben sana kızarım
    ne de zatın zahmet edip bana küssün..
    artık seninle biz,
    düşman bile değiliz..

--- spoiler ---
  • şunu anlıyoruz ki, ezel bile olsan anne tafrası anne tafrasıdır.
hesabın var mı? giriş yap