• katılmadığım öneri. %0.5 olsa bi şey demem bak. anladınız siz onu evet.
  • dünya üzerinde uygulansa bambaşka bir gezegende yaşamamızı sağlayacak şey olurdu. hiçbir şey yapamıyorsak, zenginliğe bir sınır getirmeliyiz. atıiyorum 5 milyon dolardan fazla servet yapmak yasak olmalı ve serveti bu miktarı geçenlerin malları kamulaştırılmalı. ağlayan sızlayan olursa da 3 ay sierra leone'de elmas işçisi olarak çalıştırılmalı. bunlar gezegen için güzel adımlar, valla bak. hayal gücünüz bu kadar kıt olmasa, bu kadar ezbere yaşamasanız, insanevladının zekasına ve cesaretine biraz güveniniz olsa anlayacaksınız, ama tabii gomünist bunlar! diye basmakalıp bilgiyle kestirip atmak, vicdansız vicdansız konuşmak daha kolay. e göt de büyük, rahat yerinde, zor geliyor onu da anlıyorum.
  • kapitalizm nasıl işler, dünya nüfusunun %1'i dünya kaynaklarının %99'una nasıl sahip olabilir, uzak doğu'da 3-5 dolara küçücük çocukları çalıştıran nike'ın sahipleri kazandıkları paranın gerçek sahipleri midir, geçen krizde olduğu gibi bu krizde de kar eden akbank çalışanlarına kaç para ödüyor ve kaç kişiyi kriz sebebiyle işten çıkarıyor diya kafa yormayanların hırsızlıkla eş tuttuğu bir öneri. bu kadar sevimlilik fazla...
  • bu önerinin sonunda ne yapar eder kendi halinde bir memur olan beni de o yüzde beş içine dahil ederler, bu cümlenin gideceği yer budur.
  • kamulaştırmadan önce %5,1 ile % 10 arasında kalan kitle, kamulaştırmadan sonra en zengin % 5 e gireceğinden onların durumu ne olacaktır.hem en zengin olacaklar hem de kamulaştırmadan yırtacaklar. nerden baksan tutarsızlık ve böyle ahmak öneriler de sosyalizmi cıvıtmaktan öteye gitmez.
  • sadece en zengin %5 in değil, zengin fakir herkesin malları kamulaştırılsın, sonra da herkes ortaya dökülen paydan eşit oranda pay sahibi olsun, diye düzeltilmesini istediğim talep. kabul buyurulsa ben iki kuruşluk emekli maaşımla bodoslamadan dalarım yeminle.
    yaşadınız olm, genç yaşta sayemde müthiş zenginiz oldunuz gitti. bu iyiliğimi unutmayın. *
  • aklıma geldi:
    " ormanda ağacın tepesinde maymun muzunu yerken bakmış tilki hızla kaçıyor.
    -ne oldu tilki kardeş ne kaçıyorsun ?
    sorusunun yanıtı
    -ne olacak ormana vergi memurları gelmiş. hanımda kürk, bende kürk, çocuklarda kürk yandıkkk
    olmuş.
    az zaman sonra kaplumbağayı tüm hızıyla kaçar görünce ona da sormuş.
    yanıtın,
    -vergi memurları gelmiş. bende ev, hanımda ev, çocuklarda ev, tabii kaçacağım
    ardından leyleğin zamansız göçe başladığını nedenin sorup onun yanıtının
    -ormana vergi memurları doluşmuş.hanımda yazlık, bende yazlık, çocuklarda yazlık nasıl kaçmam
    olduğunu duyunca maymun bir korkmuş, o hızla kaçıyor ama nasıl, ardından rüzgar yetişemez. bi ara soluk alayım demiş. o sırada aklı başına gelmiş.
    - lan ben niye kaçıyorum. hanımın götü çıplak, benim götüm çıplak, çocukların götü hepten çıplak
    demiş. daldan bir muz koparıp yemeğe devam etmiş "

sözlükçülerin panik yapmaması gereken söylemdir. *
    en zengin %5 in değil %55 in mallarını kamulaştırsalar, nasıl olsa biz sözlükçülere sıra gelmez.
  • bana hz. ömer'in, atadığı valilerin mal varlıklarına uyguladığı tasarrufu hatırlatmıştır:

"hz. ömer tayin ettiği vali (ve amillerden) yazılı mal beyanı ister, daha sonra valilerininyazılı beyandan fazla çıkan servet ve mallarının bir kısmına yada tamamına el koyarmış. bu valilerin içinde halid bin velid, sad bin ebi vakkas ve ebu hureyre gibi büyük sahabiler de vardır. bir rivayete göre hz. ömer ebu hureyre'den görevi boyunca biriktirdiği 12.000 dirheme altına el koyar ve bu altınları beytül male (hazineye) teslim etmesini ister. bir diğer rivayette ebu hureyre'nin biriktirdiği altın 20.000 dirhem olup hz. ömer ebu hureyre'den ana para ve rızkını ayırıp geri kalan paranın beytül male teslim etmesini ister.

işin ilginç kısmı bu müsadereden sonra hz. ömer'in tekrar ebu hureyre'ye; "ey ebu hureyre valilik yapmak ister misin? " diye sormuş olmasıdır. hz. ömer tekrar valilik görevi verebilecek kadar güvendiği ve inandığı bir valinin malına [neden] el koyar? doğrusunu allah bilir ama aklıma ilk gelen rahat ve emeksiz servet edinmenin kolaylaşması ve valilerin, valilik makamını işgal etmeksizin yada vali rütbesi taşımaksızın yapacağı ticari faaliyetlere göre vali rütbesini taşırken lehlerine ticari üstünlük sağlayacakları bir ortam elde ediyor olmalarıdır. "

kaynak: http://www.1bilen.com/…l-varl-hususundaki-tasarrufu

(bkz: hz ömer'in adaleti)
  • en zengin %5te olmasam bile canımız varımız ekonomimizin canlanmasına katkısı olacaksa malımı kamulaştırın diyerek desteklediğim öneri.

(bkz: mallarım türk varlığına armağan olsun)
hesabın var mı? giriş yap