• sayfayı beğenenler facebook duyurusunun altında hınçlarını (!) çıkarırken, arada şöyle de bir geyik dönmüştür ve sesli güldürmüştür..

stella ryan: what a douchebag

altuğ: stella dur allahını seversen, zaten ortalık karışık
  • bu adamlar günde 100 tekila bardağı kaybediyorlarsa, bir yerlerde onların bardakları ile bir ordu kuruluyor olmalı. bunun başka bir mantıkli açıklaması yok.
  • masada oturulan yerlerde hesap masada tek parça olarak ödenir.böylece garsonlar sizinle fazla zaman kaybetmeden diğer misafirlere de hizmet etme şansı bulurlar.

böylece garsonlar sizinle fazla zaman kaybetmeden diğer misafirlere de hizmet etme şansı bulurlar.

sizinle fazla zaman kaybetmeden

müşteriyi, ona ayırdığı zamanı, zaman kaybı olarak adlandıran müessese. tebrikler!

ayrıca bana ne lan diğer müşterilerden. mekana sandalye masa atarken bana mı sordun? önce kapasiteni hesapla, kaç adam kaldırır burası, kaç tane çalışanla ne kadar kişiye aynı anda hizmet verebilirim diye sor bir kendine.
    sonra kalkıp da müşterilerine fazla zamanımı alma, daha 3 nolu masaya bakmam lazım gibi laflar etme.

oldu olacak, sırf sen diğer müşterilere daha fazla zaman ayırabil diye, yemeğimizi kendimiz getirelim, mutfağa geçip bulaşıklarımızı kendimiz yıkayalım. ne dersin?
  • türkiye'deki hizmet sektöründe (aslında sırf o da değil tasarım sektöründe de gayet geçerli) anlayışın hala bir mal satıp karşılığında para almak ve bu süreç boyunca müşteriye tahammül etmek olduğunu kanıtlayan işletme.

ecnebinin çoktan bulduğu hatta uzun zamandır cilaladığı tecrübe satmak kavramı bize biraz yabancı işletmelerle geldi, türk işletmecilerin çoğunu şöyle bir yoklayıp geçti. şimdi müdür, tane tane anlatmak gerekirse sana gelen müşteriler, para karşılığı içki/yemek satın almak için gelmiyor, takdir edersin ki onu evinde falan çok daha ucuza yapabilir. adam oraya bir tecrübe satın almaya geliyor, aydınlatmasıyla, müziğiyle, etrafta insanlar olmasıyla, sonra bulaşık yıkamıyacak olmasıyla falan, komple bir paket bu. o yüzden tekilayı bakkal fiyatının 10 katına satıyorsun kimse de noluyoruz lan deli mi sikti bizi demiyor. olaya öyle baktığında işin rengi ortaya çıkıyor zaten, bazı insanlar için hatıra olarak veya sırf ibneliğinden o shot bardağını almak, efendim 15 kişilik ayda bir buluşan ve birbiriyle çok yakın olmayan bir grubun, kabusvari bir şekilde tek potta para toplamaktansa tek tek ödemek istemesi, ya da parası çok olmayan adamın limitsiz içki olayını sömürmeye çalışması falan tecrübenin bir parçası. o adamların yaşamak istediği eğlence tecrübesi o. beğenmedin mi? haklısın, ama mantıklı olan çözüm, mekanında yaşatmak istediğin tecrübeyi tam olarak kurgulamak ve mekanını, sistemini, servisini ona göre tasarlamak.

demem o ki, piyasaya göre ucuza içki satarak (ya da limitsiz menü koyarak, ki bir ankaralı olarak onu da ilk defa duydum a.k. tavuk mu bu) belli bir müşteri tecrübesi tasarlamış oluyorsun, daha ilk bakışta böyle bir mekana gelen adamların bardak götürmeye, tek tek hesap ödemeye veya menüyü suistimal etmeye çalışmaları anlaşılır görünüyor. bak fakir kitle çekiyorsun demiyorum, benim cebimde para olduğu zamanlarda bile canımız öyle bir gece geçirmek istediği için ucuz içki satan barlara gider, öyle keyif alır, çıkışta da rica edip birer arjantini eve götürürdük.

yani, neymiş mesele, zengin/fakir, dürüst/düzenbaz insanların varlığı ve bunun çok kötü bir şey olması değil tasarladığın tecrübe ve bunun için oraya gelen insanlar.

yani neymiş, mekanını her şeyiyle kurguladıktan sonra o kurguyu yaşamaya gelen insanların karlı ve zararlı davranışlarını, sanki bunlar etik birer dillemmaymış gibi ayırıp ucuz içki sunuyoruz ama bardak çalanları istemiyoruz diyemezsin. ben de etik bir yargıda bulunmuyorum, adamın tepkisini kötü veya çirkin olarak da görmüyorum, sadece iş ve servis tasarımı ve işletmecilik anlamında deli saçması buluyorum.

hadi hayırlı işler...
  • "klavye kahramanı olmayanlara daha iyi hizmet edeceğiz."
    gibi bir cümle var :) sen nerden yazdın arkadaşım derdini ? sen neyin kahramanısın hulk'mısın sen, süperman'mi ne sanıyorsun kendini. gören de bizzat herkesin karşısına geçmiş mik mik ediyor der, önüne bak bakalım ne duruyor orda? klavye olsa gerek. :)
  • ''hizmet sektöründe sıçmak nedir ? sıvamak nedir ?'' konulu kompozisyonlara, makalelere konu olabilecek dükkan.
  • facebookta mealen "sen gelme ulan fakir" demişler. asdfgdfsd biz de gitmeyiz ne var yani?

insanlara sosyal medya üzerinden halkla ilişkiler ve tanıtım eğitimi verecek değilim burada. ama resmen epic fail.
  • yıllar evvel bir arkadaş grubuyla gittiğim, sonrasında bir şekilde önünden her geçişimde girmekten imtina ettiğim, şimdi de iyi ki imtina etmişim dediğim, geleceği iflas bayraklısı işletme.

bi de kendini 360, hayal kahvesiyle karşılaştırmış müdür bey, yazık lan, üzüldüm yeminle.

edit: 50 ila 100 arası shot bardağı kayboluyormuş.. haftaiçi havanın kötü olduğu günlerde filan günde en az 50 shot tekila satıyorsan, daha ne istersin birader..
  • cok enteresan bir isletmedir.
    10-15 kisi gelip minimum 300-400 tl hesap vericem, hesabi tek tek almak zoruna gidecek, ve bunu insanlara etik deger olarak yedireceksin.
    musteriye laf sokmak yerine calisan sayini arttirsan be arkadas?
hesabın var mı? giriş yap