• cidden ama cidden anlamakta zorluk çektiğim vasat oluşum. ebesinin amı kadar kitap okuyup kuantum fiziğini bile çözdüm ama bu oluşumu çözemedim. şimdi bu oluşumda belirli bi kaç tane kız ve ebesinin nikahı kadar abaza var. abazaların hepsi içten içe bu kızlara karşı umut besliyor ve bu kızların yorum yaptığı eserlere anınında sempatik* yorumlar yapıyor. kullandıkları kalıplar da cidden çok şeker yaee, cnm, kollar x vs. bu noktada reel hayatta sıradan olan ama sözlük aleminde abazanların varlığı sayesinde kendini kraliçe sanan bıyıklı kızlar giriyor devreye. onlar da şeker şeker yorumlar yapıyorlar. ama bilmiyorlar ki bu kendine canım, cicim, kankişim, diyen adamlar ellerine fırsat geçse kendilerini götlerinden kan gelene kadar sikecekler. bu yüzden rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki bu oluşumun kanımca işlevi sakallı kızların götünü, ümit milli abazanların sikini kaldırmak.

edit: gg editi.
  • sanırım "yeni" bir kullanıcı şöyle bir soru sormuş paylaştığı fotoğrafa gelen yorumlar sonrası:

--- spoiler ---

çok hakaret var niye böyle ?

--- spoiler ---

ellerin dert görmesin güzel kardeşim. iyice rezil ettiler, şakaların da boku çıktı afedersin, zihni bakımdan avamlık değerlendi.

çok ciddiyim, bazen "ulan sanal ortam, olur aslında" demeye çalışsam, hatta bazen özenip ayak uydurmaya çabalasam da iğrenmeye başladım buradan.

o fotoğrafın altına yazdım yukarıdakileri, istedim buraya da yazayım.
    biraz özdil tarzı olsun, sizin tavrınızla kızayım:
    anasını siktiniz güzelim ortamın. ben yavaştan uzayım.
  • abazanların günlük 31 leri için yeni yüz bulduğu, erkek arkadaşlarından ayrılan kızların ultra abazan zihniyet sayesinde egolarını şişirdikleri, kız kurularının photoshop yardımıyla düzelttikleri resimler sayesinde kendini kraliçe sandığı vasat oluşum. bir de kemikleşmiş kankalar zihniyeti var ki lanet okutuyor. sözlükte bakınız vermek dışında bir işlevi olmayan ve ıq su istanbul'un plaka kodu kadar olan bu arkadaşlar yorum okuma olayından ve oluşumdan soğutuyor insanı. bu kemikleşmiş tayfa her yüklenen resme aynı kalıplaşmış yorumları yapıyor, (kollar patlıcan, burcucum, çok güzelsin vs.) feodal sistemleri içerisinde, ulan diyosun kesin bu adamlar brad pitt gibidir bu özgüvenle, açıyorsun adamın fotoğrafları afedersin suratına köpekler sıçmaz. normal hayatta vur kafasına al ekmeğini sözünü pratiğe döken bu tipler bu oluşumda birleşince voltran oluyor adeta. işin tek eğlenceli yanı ise abazanlığından aç köpek gibi fotoğrafını yükleyen her kıza yazan ancak her defasında babayı alan bu kemikleşmiş kitlenin göt oluşunu izlemek.
  • olan biteni acikliga kavusturmadan once, gun icerisinde gerek mesaj fasilitesi, gerek ise diger yollardan ulasip cozum uretmeye calisan, iyi niyetimizden her zaman emin olan, ek$ibition ve dahi ek$ibition'in idari kadrosunu her kosulda desteklemekten zerre imtina etmeyen dostlarimiza gonulden bir tesekkur etmek elzemdir. google tarafindan adsense programindan sutlanmak ne kadar rezalet bir gelisme olduysa, bugun ek$ibition'in ilk defa gercek anlamda destek gordugunu gormek de en az o kadar guzel oldu.

yazik olan, bu destegi omrunun baharinda degil, olum doseginde goruyor olusuydu. (byron ile loser edebiyatina giris - part iv)

sitedeki duyuruda da belirttigim gibi, gunun birinde google adsense'den kapi disari edilecegimizi biliyordum. siteyi ilelebet "reklamlara tiklayin" dayatmasi ve google adsense geliriyle ayakta tutmak gibi bir fikre asla kapilmamistim ve adsense'i kopruyu gecene kadar kullanmayi planliyordum ama gel gor ki birak kopruyu gecmeyi, henuz giselere bile gelmeden planlarda "kucuk" bir degisiklige gidilmesi gerekti.

yapilmasi gereken bu kucuk degisiklik her gun 2000'in uzerinde yorum ve onlarca yeni eser kabul eden, gunde yaptigi eser ve sayfa gosterim sayisi 100.000'lere ulasan, toplamda 27.000'in uzerinde eser, 280.000'in uzerinde yorum ve 16.000'in uzerinde sozluk kullanicisina sahip, 4. yasina basmis, buyuk sayilabilecek kapali devre bir web sitesinin yayinda kalmasini saglamaliydi ve 3 alternatif yol vardi;

i. donation (bagis) sistemi; sitenin barindirilma maaliyetleri dogrultusunda, kullanicilarin gonullerinden koptugu kadariyla internet uzerinden kredi karti ya da paypal gibi odeme servisleri ile para gonderecekleri bir yapi. dunya'da cok basarili ornekleri (wikipedia gibi) olmakla birlikte, turkiye'de mumkun degil islemeyen bir sistemdir. cok iyi biliniz ki bugun burada "ben neyse parasi veririm" minvalli yorum yapan sozlukculer is icraata gelince sut dokmus kediye donerler. yillardir bunun orneklerini gerek turkiye manzaralarinda, gerek ise sozluk atraksiyonlarinda bilfiil yasayan bir insan olarak, bagis yapisina sicak bakacagim gun ise cift kuyruklu, gumus rengi bir unicorn ile gidip gelmeye baslayacagimi garanti edebilirim.

ii. sponsorluk anlasmasi; her ne kadar saglikli ve makul gorunse de, ek$ibition gibi nispeten yuksek trafikli bir siteyi gunumuz turkiye standartlarinda, normal sartlarda olusturulmus bir sponsorluk anlasmasiyla barindirmak pratikte pek mumkun degil. bunun en buyuk nedeni, sponsorluk gibi karsilikli cikarlara hizmet etmeye yonelik bir reklam/hizmet anlasmasinda, ek$ibition'in sponsor olan sirkete hicbir fayda sagla(ya)mayacak oldugunun dusunulmesi. marka bilinirligi ya da prestij reklamlari hosting sektorunde cok da gecerli olmayan seyler maalesef. (ha tum bunlara ragmen, hatir/gonul iliskileri vasitasiyla istedigimiz an siteye sponsor bulabiliriz, bu acil durumlarda kirabilecegimiz bir cam olarak duruyor kenarda)

iii. ben; son uc aydir oldugu gibi, sitenin barindirma maaliyetlerini cebimden karsilayabilirim. acikcasi cok da buyuk bir kulfet degil.

simdi; yukaridaki yollardan istedigimiz/istediginiz bir ya da iki tanesini uygulayarak siteyi ayakta tutmamiz mumkun, o halde seytan bunun neresinde diyecek olursaniz, buyrun size seytan;

4. yasina basmis, artik formati, ismi, idare sekli ve yapisi "buyuk olcude" olusmus bir uygulamanin, her gun yuzbinlerce sayfa gosterdigi halde hala kendi ayaklari uzerinde duramiyor olusu seytanin ta kendisidir. turkiye sartlari mi demeli yoksa idari kadronun basiretsizligi mi bilemiyorum ama ister inanin ister inanmayin; (ki inanmamaniz icin pek bir sebep goremiyorum) ek$ibition'in bugun hala online olusunun altinda kisisel cabalar ve fedakarliklardan baska bir sey yatmiyor.

eksi sozluk gibi populer bir urunun populer bir yan uygulamasi 3. yayin yilinin sonunda kullanicilarindan hala daha reklamlara tiklamalarini talep ediyorsa bence bu, uygulamanin basarisizligi disinda bir sey isaret ediyor olamaz ve her basarisiz web uygulamasi er ya da gec tarihin tozlu sayfalarindaki yerini almaya mahkumdur.

ek$ibition'in pazarlan(a)mayarak, buradaki dogru kelime belki kurumsal degil ama; profesyonel bir yapiya kavus(a)mamasinin bahanesi "kapali komunite abi internete acsak canavar olur" olmamali. hal boyleyken, siteyi yukarida belirttigim uc yoldan bir tanesi ile ayakta tutmaktansa; sahneden asagi atmak (bence) cok daha mantikli ve dogru olacagi gibi, en azindan kendisinden sonraki girisimlere de ornek teskil ederek on ayak olacaktir.

tum bu zirvalarin isiginda;
    adsense'den soke soke aldigimiz 250 turk lirasi'ni sonuna kadar kullanacak ve siteyi ilk duyuruda belirttigim 1 eylul 2009 tarihinden itibaren iki ay daha acik birakacagiz yuksek ihtimalle ancak bu is daha duzgun, olmasi gerektigi gibi devam etsin diyorsak; -ki sahsi kanaatim tamamen bu yondedir- adam gibi bir reklam anlasmasi yaparak, ay sonlarinda aman adsense'den para geldi mi, aman donation yeterli mi, aman sponsor sirket batti mi stresi yasamadan devam etmemiz hic suphesiz ki en lezzetlisi olacaktir. bu ugurda, gerekli goruldugu takdirde, her ne kadar henuz hicbir anlamda hazir olmasa da site, eserler ve sozluk kullanicilari ile ilgili gizlilik / guvenlik degisikliklerini yaptiktan sonra disari acilmayi dusunebiliriz.

duzgun bir cozum bulamamamiz durumunda ben, -kendi tabirimle- bu denli "basarisiz" bir proje ile daha fazla vakit harcamayi dusunmuyor ve "aman kapanmasin ben ilgilenirim" diyecek kimselere de ek$ibition ile ugrasmak yerine yeni bir format ve yeni bir uygulama alani uzerinde calismalarini oneriyor olacagim.

ama bulursak;
    inanin o zaman ek$ibition ve kullanicilari icin her sey cok daha berrak ve guzel olacak. (abartiyorum, nedense biraz da madur ve fakat vakur bir durus sergiliyorum bu entryde, cozemedim kendimi. maduriyet falan yok halbuki, hatta nerdeyse umrumda bile degil; o derece.)

son olarak, unutmadan;
    ek$ibition sunucusunun aylik maaliyeti her sey dahil 210 turk lirasi ve bu -servis saglayicimiz olan- radore hosting tarafindan tarafimiza fatura edilen tutarin kendisi. ilk etapta bunu karsilayabilecek bir reklam anlasmasi ek$ibition'i, gerekli teknik, idari ve yapisal degisiklikler yapilana kadar rahatca ayakta tutmaya yetecektir. sonrasi icin ise elbette yogunluga bagli olarak daha yuksek meblalara ihtiyac duyulacak.

gun icerisinde destek ve iyi dileklerini esirgemeyen bitionistlere tekrar tesekkur ederken; kismen bekar, yakisikli ve koyu galatasarayli oldugumu da belirtmeden gecmek istemiyorum.

sevgi ve patlican salatasiyla;

byron.
  • - iste fasilite, iste yaraticilik
    ................................................(daily news)

- ¿ zinisim adnikraf ninetilisaf
    ................................................(cumhuriyet)

- eksibiti"on" numara
    ................................................(fotomaç)
  • bazılarına baktıkça gülesim geliyor burada.

- hayatibi siktimin kedilerini tesirip dutmayin.

- senin ben nursuz yuzune sokim amk kedisi

- yavsakkkkkkk

- ah ben orda olsaydim varyaa. gotune zipkin sokardim. cikarsinlar kediseviciler cikarabiliyorsa<33

yukarıdaki yorumların sahibi olan kişiye "fotoğrafına yorum yaptığınız şey bir hayvan da olsa, insan gibi yorum yapalım lütfen." dediğim için kişi "bana sen mi insanlık öğreteceksin" diyor.

sen daha kategorilerden istemediğin kategorileri görmemeyi öğrenememişsin. insanlığı sana öğretebilecek olsam yeminle öğretirim ama kapasiteden emin değilim.
  • valla bu ulkede gordugum kadariyla 4 sayfada sorun var

1- kisa donem aciklanacagi aksam tsk
    2- itu de otomasyon
    3- youtube
    4- yari ciplak kiz fotosu eklendiginde exibition

nasil mi cozucez bunlari peki?

1- ya asal'dan tanidiginiz olcak, ya da bi gun sabrediceksiniz
    2- ituye gitmicez baska uniye gidiceksiniz, ya da sabrediceksiniz
    3- dns, ktunnel, host, vs.. , ya da bastakiler akillanir diye sabrediceksiniz.
    4- ya giren insan sayisini kaldirabilecek bir servera tasinacak, ya da sabbrohşşşş
  • "evde yokuz. bi ara tekrar deneyin" mesajı veren ve ulaşılamayan site.
    olm içerden sesinizi duyuyorum lan. açsanıza kapıyı.
  • tamam lan... her seyi anlatacagim... yalniz bir sartim var; asagida yazilanlari okurken beni de bir gercek kesit kahramani gibi karanlikta hayal edeceksiniz. yuzum gorunmeyecek, yalnizca gelmis gecmis en cirkin yesil tonlarindaki kareli kazagimin bir kismi ve yer yer el hareketlerim...

anlatiyorum...

son birkac ayda ek$ibition'in hitleri ve dolayisiyla gelirimiz de cok dusmustu... evli barkli insanlariz, ev gecindiriyoruz... hitlerin ve haliyle gelirlerin en kisa zamanda yeniden artmasi gerekiyordu... boylece biz de artik aliskanlik haline getirdigimiz dengesiz harcalamarimiza kaldigimiz yerden devam edebilirdik... ama hitleri zor yoldan artirmayi acikcasi gotumuz yemedi; optimizasyondu, duzenlemeydi, icerik arastirmasiydi ugrasacak vaktimiz de yoktu zaten ek$ibition parasi yemekten... hitler cok da sikimizdeydi... (burada "da" vurgusunu biraz farklilastirisaniz konudan sapmamis olursunuz, ben oyle yaptim cok guzel oldu) olay cikartalim, konu ekonomik bir facia halini almadan gelirlerimizi en pratik yoldan artiralim ve cirkinlige ayni hizla devam edelim istedik... sonucta ek$ibition'dan bahsediyoruz, sadece birkac gunluk kazanci ile dubai'de kucuk bir otel satin alabilirsiniz... oyle acayip bir para...

bu arada ben bekarim... evli olan atrin...

teshirci kategorisini kapatip tepki cekecek, sansurcu ilan edilip iran'a benzetilecek; uzerine de birkac gun sonra kategoriyi geri getirip kucuk capli bir trafik patlamasi yaratacaktik... bu sayede bircok elestiri alacak ve karaktersizlikle suclanacaktik ama gercek amacimiz asla afise olmayacakti... yani anlayacaginiz en guvenli yol; en basit yoldu...

kategoriyi kapattik... hitlerimiz daha da dusmeye basladi... her gecen saniye para kaybediyorduk ama bunu zaten goze almistik; daha cok kazanmanin tek yolu daha cok kaybetmeyi goze almakti... almistik... hicbir sey yolunda degildi ama her sey yaptigimiz plana uygun olarak ilerliyordu... her cumlenin sonuna uc nokta koyuyorum bilmem fark ettiniz mi... gunler gecti... bir yerden sonra, daha cok hit icin yeter sayida elestiriye ulastigimizi dusunduk ve kategoriyi resurrect etmeye hazirlanmaya basladik ki; teshircinin yoklugundan memnun olanlar oldugunu da gorduk... kendileri icin zaten gecmiste kategori filtresi adinda bir sey yapmis fakat yaranamamistik... azinlik da olsa hicbir grubu karsimiza almaya cesaret edemiyorduk cunku her bir ziyaretci daha cok para demekti... ziyaretciler cok da sikimizdeydi... (buradaki vurgu da yine ayni sekilde, biraz farklilastirarak, biraz ilginclestirerek, konunun gidisatina uygun sekilde... bi zahmet...)

panige kapildik... tamam, kapitulasyonlarin kaldirilmasiyla birlikte ingiltere'ni... pardon... tamam, yeterince tepki almis ve istedigimiz kucuk sevimli patlamayi (patlama da degil aslinda, patlamacik) olusturabilecek noktaya gelmistik ancak yuksek hitin devamliligi onemliydi... tasi delen suyun kuvveti degil damlalarin surekliligiydi... bunu biliyorduk... teshirciden rahatsiz olan ve yokluguna sevinen kitleyi de memnun etmenin bir yolunu bulmaliydik... kategoriyi geri getirme isini birkac gun daha erteleyip dusunmeye basladik...

saatler aleyhimize isliyor ve her an para kaybetmeye devam ediyorduk... sonucta teshirci kategorisi de hala kapaliydi... siteye gunde 2000 kisi yerine 2 kisi giriyordu... o da muhtemelen atrin ile ikimizdik... isler hic ic acici degildi... tam umutlarimiz tukenme noktasina gelmisti ki donuz (kafayi kuma gomme modu) seyi aklimiza geldi... evet dedik; bu hem teshirciden ve yorumlardan rahatsiz olan kitleyi memnun edecek, hem de ek$ibition'in daha cok tepki ve yorum almasina sebep olacak! (ilk unlemim)

hemen kafayi kuma gomme modunun kodunu yazdim... modunun kodu... teshirci kategorisini geri getirdik ve yeni ozelligi aktif ettik... ilk gun kimse ne yaptigimizi cozemedi... bircok kisi kafalarini kuma gomup ne yapacaklarini anlamadi... ama ertesi gun ortalik savas yeri gibi oldu... ek$ibition hunharca tartisiliyor, elestiriliyor ve insanlar deli gibi kafalarini kuma gomuyorlardi... isler bir anda umdugumuzdan ve hatta tahmin bile edebilecegimizden cok daha iyi bir noktaya geldi... olan bitenler tam bir ruya gibiydi... atrin alti saat sonra nikah tazeleyip ikinci balayina cikti... ben de iki kilo istavrit aldim... bekarim abi ben... simdi nikah tazeleyeyim desem cok sacma... ah bihter...

derken hic beklenmedik bir sey oldu! (ucuncu unlemim) bazi kullanicilar her seyin aslinda hitleri artirmak icin tertip ettigimiz kucuk bir dolap oldugunu cozdu... basta cok umursamadik, o birkac kisiye kimse inanmaz sandik... yanilmisiz... bir anda uzerimizde korkunc bir baski olustu... hatta birkac kisi butun eserlerini ve yorumlarini alip siktir olup gitmekle tehdit etti... o eserler cok da sikimizdeydi... bu arada ucuncu degil ikinci unlemimdi... ne desem inaniyorsunuz lan hala ne acayip adamlarsiniz...

boka battigimizi hissettik ama yine de kurtulus yollarinin mevcut olduguna inaniyorduk... umudumuzu asla yitirmemeye ve mucadele etmeye karar verdik... bir sekilde yirtariz, gerekirse mevki sahibi tanidiklarimizi araya sokarak o birkac kisinin seslerini kisariz diye dusunduk... tam yeni bir eylem plani uzerinde calismaya baslamistik ki konu bir de basina yansidi... nasil ama, gorseniz... hadi basin yine bir nebze; ben isimsiz mektuplar, sessiz telefonlar dahi aldim...

son kez oturup konustuk... huzunlu oldu tabii bu konusma... baya uzulduk... bir yandan medya, bir yandan zehir gibi sozluk yazarlari, bir yandan da sozluk yonetiminin baskisi vardi... ek$ibition'dan daha fazla para kazanmamiz dengeleri daha da bozacakti... ayrica artik yapacak pek bir sey de yoktu... para pul islerini birakmak herkes icin en hayirlisiydi... ne kadar cok uc nokta koydum... tovbe ettik...

son olaylar vesilesiyle elde ettigimiz tum geliri parlak halilar ve tuylu nevresim takimlarina yatirdik... urunleri de esra ve ceyda ersoy'a bagisladik...

her sey icin cok pismaniz...
  • ortalama bir teşhir altı muhabbeti şöyle:

izleyiciler: ne kadar çirkin çıkmışsın
    teşhirci: ben mi çirkinim! asıl senin o kocaman götün çok çirkin!
    i: kolların patlıcan
    t: asıl hepiniz eziksiniz ve sizinle uğraşamam!
    i: cinsel tercihim değişti :/
    t: artık cevap vermiyorum malsınız hepiniz! mal! mal! mal!

i: ya bu kadar germene gerek yok farkındaysan bunlar tüm teşhirlerin altına yazılıyor.
    t: hahahaha! ya ben de takılıyorum ki! ahahaha ben de şaka yapıyorum oğlum! çok gülmedik mi beraber :')
hesabın var mı? giriş yap