• atasözümüzde hayır yok ki bizden hayır olsun. neymiş eceli gelen köpek cami duvarına işermiş. köpek cami duvarına işerse ne olur, cami mi yıkılır? imanımız elden mi gider? dinimiz kökten mi sarsılır? hayır bana mecaz filan demeyin şimdi. dil sürçmeleri gibi bu da asıl niyeti, asıl zihniyeti yansıtıyor.

edit: şimdi bir takım okuduğunu anlamaktan aciz gerizekalılar dine küfrettiğimi filan sanmasın, kendimi açıklayayım. ben de inançlı insanım. cami duvarına köpek işerse bu benim dinime zarar getirmez. cami duvarına su dökersin, temizlersin geçer. köpek bunu düşünebilecek bir hayvan değildir, bilmeden yapmıştır. bu onun ecelini getirmek için yeterli bir gerekçe değildir. böyle bir durumu atasözü haline sokacak kadar merhametsiz olmak dinin değil uygulayıcılarının eksikliğidir.
  • sonunda basina kotu bir sey gelebilecegi acik oldugu halde bazi davranislarda israr eden insanlar icin kullanilan bir atasozudur.
  • canina susami$ hayattan bikmi$ hayata kusmu$ insanlarin ba$ina gelecegi bile bile bulunduklari davrani$ biciminin deyimsel aciklamasi.. (bkz: ne dedim ben simdi)
  • -hamdi abi napiyon sen ya??
    -birak olm cekistirme
    -abi orasi cami duvari, cinler periler gelcek, ecus bucus olcan bak
    -birak suleyman, olmek istiyom, yengen dalmaçyalı dogurdu
    -ho??!!
  • boğaziçi köprüsü, anadolu avrupa istikametinde; emniyet şeridinde hızla ilerlerken, park etmiş ve ayakkabısını bağlamakta olan motosikletli trafik polisini yalayıp geçen sürücünün yaptığı pissing aksiyonu bu kavrama çok net bir örnek olarak gösterilebilir mesela...

romica 252'den bildirdi.
  • insanlarda tam tersi oluyor. eceli gelen soluğu hac'da camii'de alıyor.
  • son bir haftadır dilimden düşmeyen atasözüdür.
  • atalarımız herzaman haklı dedirten sözlerden biridir
hesabın var mı? giriş yap