• yok destek (yancı :p) entrysi değil, ne zamandır bu adama bir şey yazmak istiyordum.

anarşizan tahifeye, dincileri, geleneksel el/ayak öpme tavırlarına yanaşmayan, vahşetlerini ve ayrımcılıklarını gizlemeye yeltenmeyen ve ikiyüzlülüklerini sergilemekten çekinmeyen, sermaye karşıtı, yani ziyadesiyle hak ettikleri eleştiriden mahrum etmedikleri için, tarihin en söyleyenin bile inanmadığı indirgemecilik türlerinden biri olarak "kemalist" yaftası yapıştırmak çok moda şu sıralar. bundan şahsen payımı ilk aldığımda, benim siyasi mücadelemin en temel belirleyenlerinden biri antimilitarizm olduğu halde, ve bunu gayet iyi bildiğini düşündüğüm bir dincisever liberal kardeşimiz bana "militarist" demeye bile yeltenmişti.

dincilerin derdi rasyonel akılla olduğu için ve her rasyonel düşünceyi kemalist ya da jakoben zihniyetine indirgemek gayet de işlerine geldiği için, ortalama kemalistler de pragmatizmleri ve bolca ırkçılığa kaçan koyu bir milliyetçi ve baskıcı anlayışa sahip oldukları için, kemalist ifadesiyle anarşizan akla fiili olarak küfür etmeyi amaçladıkları gayet aşikar. bir insana olmadığı ve kendi için kabul edilemez bir sıfat ile seslenmek hakaret kategorisindedir ya, bir anarşizan bireyi, rasyonel akıl dışında, gizli ya da gizli olmayan biçimde bir kemalist ile ortak yönü bulunmadığı için kemalist olarak nitelemek bizzat bir çeşit küfür etmektir işte.

gayet sağlam bir duruşu var dopermen'in. yoldaş diyesim geliyor. yoldaş kelimesine de artık öyle uzağım ki.
  • sanki bilgisayarın başına oturmuş, kafasında beresi, elinde kahve fincanı, üzerinde bir battaniye, dünya ile başka bir irtibat kurmaksızın sözlüğü gözetliyor.

arada atsız okuyor tabii, hoş alıntılar yapıyor ondan... sonra herhangi biri (ulusalcı, milliyetçi, türkçü, kemalist falan olması tercih sebebi elbette) bir açık verince (en azından kendisi böyle hissedince), gözleri parlıyor, heyecandan elindeki kahve fincanını klavyesine boca ediyor; kurumasını beklemeden, kahramanca veriyor ayarı, mutlu oluyor.

sonra, yüzündeki tebessüm solmadan "bkz" verecek başka başlıklar, ironik ayarlarla döşenecek başka konular aramaya başlıyor.

hani kendisine gelen küfürleri "haklılığını ispat" için kullanan sevan nişanyan gibi. sadece aksiyon-reaksiyon dengesinde, reaksiyon tarafı ağır basan bir hâli, o kadar.

böyle değildir elbette... ama dopermen rumuzunu görünce, benim gözümde canlanan manzara bu oluyor artık. hayır, sevimli de bir manzara... insanca, pek insanca bir manzara... ne diyeyim başka?

tepkileri yaratıcı ve eğlenceli olsa, sırf bu yaratıcılığa ve eğlenceye şahit olmak için "bizim cephe"nin daha birçok mallığından haberdar ederdim kendisini. yaratıcılığa saygımız var ama, dopermen'in tarzı o beklediğimiz eğlence için yeterli olmuyor.

ahura mazda yardımcısı olsun.
  • peşin hükümlü olmamak lazım.

altı ay kadar önce, kendisinin birkaç entry'sini peşpeşe okumuştum. bu entry'lerinden dolayı, kendisine çizdiği yolun fikir beyan etmekten ziyade başkalarının açıkları ile alay etmekten ibaret olduğunu düşündüm ve hakkında şöyle bir şey söyledim: (bkz: #18876997)

sanıyorum iki ay kadar önce idi, bakalım başka neler söylüyor bu adam diye merak ettiğimden olsa gerek, dopermen'i badi'lerime ekledim. bunun şahsım açısından en önemli neticesi, dopermen konusunda vaktiyle yanlış bir kanı edindiğimi fark etmem oldu. dopermen'i badi listeme ekleme sebebim başka idi, orada tutma sebebim başka...

"ah ne şeker şey imiş." diyecek değilim. nihayetinde, ben gözünü kan bürümüş bir faşistim, o ise vatan düşmanı bir kızıl. ancak, kendisini tahrikten başka ilim bilmez bir garip adem sandığım için kendime çok kızıyorum; itirafımdır, vicdanımla hesaplaşmamdır, vesselam.

ek: 1000. entry'im de kendisine nasip olmuş, işe bak...
  • o da çarpıcı tayfasındanmış*.
  • mustafa oynasa * son jetonu atar yanında oyuna girerim.
  • ayakli ayar makinesi.

(bkz: #19743000)
  • adam adanmış bir arşivci. hafızası sayesinde her daim sağlam duruyor maşalla.
  • biri yazar mı diye bekledim. ama öyle bkz'larla falan değil, dibine kadar. ha dersen ki sen neden yazmadın da bekledin,bilmiyorum. işçi sınıfını şu iğrenç pandomime meze edecekmiş gibi hissettim kendimi. salakça bir şartlı refleks işte,sanki doper yazınca öyle oldu da. hıyarlık bende işte.

ama iyi ki bu sefer hıyarlık etmişim de yazmamışım. ki, doper yazmış. buyrun:

(bkz: #21662162)
  • yorgunluktan uzanarak başlıkları okursun yarı uykulu halinle birden bir entry'ye denk gelirsin, kahkaha atarak kalkarsın yataktan. yazma şevkin artar. bunu başarmış biri.

(bkz: #20196154)
hesabın var mı? giriş yap