• bir edip cansever şiiri.
    -dirlik düzenlik-

beni dinlersen üsküdar'a gitme
    ibrahim'i görme şiir yazma
    şu herkesin bildiği düzlük
    bu deli alacası çayır
    ardıç kuşu türkülü sokak
    senin için değil.

sen yoksun
    çevrende kimseler yok
    zengin de olsan
    yoksulluğun gitmez.
  • neredeyse bir haftadır, kafamda dizeleri yankılanan şiir.

hakkında yazılan çizilen incelemeleri, yorumları okuyayım diye, başkaları neler hissetmiş bileyim diye geldiğim sözlükte şiirin olduğu bi giri harici giri olmaması hem üzdü hem şaşırttı beni.
  • bu çok ayrı bir şiir benim için çünkü ben üsküdar 'ın güzel bir kesiminde ardıç kuşlu bir sokakta yaşıyorum. (evin hemen yanında bir koru var) şiir de yazarım arada (eskiden epey yazıyordum) üstelik şu bir türlü anlaşamadığım geçinemediğim babamın adı da ibrahimdir. çok yakın ve çok iyi dostlara sahip olmama karşın hep hissettiğim yalnızlığım da var. ailemin maddi durumunun çok iyi olmasına karşın küçüklükten beri çalışıp kendi paramla 3-5 kuruşla geçindiğimi de eklersem. şu zengin de olsan yoksulluğun gitmez oluyor. çok yıl geçmiş. ben dahi çok gencim şu an ancak ne bileyim sanki bana yazılmış gibi
  • son dört dizesi beni benden alınca bakayım dedim neler yazılmış. bu kadar güzel dizeler hakkında bu kadar az entry görmek üzücü. bu hayatta yoksulluğun yalnızca parayla alakası olmadığını çarpıyor insanın yüzüne. edip cansever çok güzel dökmüş dizelere asıl yoksul olanları.

“...
    sen yoksun
    çevrende kimseler yok
    zengin de olsan
    yoksulluğun gitmez”
  • edip cansever’in yerçekimli karanfil isimli şiir kitabın ilk şiiri.

tamam üstad, üsküdar’a gitmiyoruz.
hesabın var mı? giriş yap