• evrim aldatmacası adlı kitabın okullarda beleşe dağıtıldığı bir ülkede bu ifadeyi kullanan mahkemeye çıkarılır.
  • kodumun pastafaryanları lan hiç uçan spagettiye inanılır mı, gözleride hem pörtlek hem köfteden.yok hapşurmuşda evren oyle oluşmuşda evren dediğin ol dersin olur. öksürükle tıksırıkla olmaz bu işler. çok saçma. jedi dini mensuplarına birşey demiyorum zaten rancor kovalayacak alayınızı cehennemde. benim dinime saçma demeyin mahkemede hesaplaşırız olmadı yarı belinize kadar kuma gömüp kafanızı taşla ezerim
  • eskiden dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyenleri cezalandırırlarmış.

ilkokul öğretmenimiz bunu bize anlattığında o küçücük yaşımız başımızla dalga geçerdik eski insanlarla, "ne kadar salakmışlar" diye.

(bkz: no comment)

tanım: kimisine göre olan, kimisine göre olmayan saçmalıktır.
  • feuerbach, freud, nietzsche, schopenhauer, spinoza, russell, marx, engels, sartre vb. nice insanlar biraz daha inananların duygularına önem verselerdi, kırıcı olmasalardı, düşünce falan üretmeselerdi.
    mazallah sözlük falan okuyacağımıza herhangi bir düşünürün kitabını, lise ders kitapları haricinde bir felsefe, tarih, antropoloji, psikoloji, sosyoloji kitabını okuyor olsaydık kimbilir ne çok incinecektik, ne çok kırılacaktık. düşünsenize insanlar neler neler düşünmüşler üstelik de yüzyıllar önce, duyguların kırılmaması, inançların incinmemesi mümkün mü bu şartlarda? bu saygısızlıklarla bir mümin nasıl baş edecek?

ah müminler neler çekiyorlar, bu kırılganlık, bu hassaslık...

ya o diil de mesela bir dil daha konuşabiliyor olsak, müslüman olmayan bir tek insanla kontağa geçebilecek de kapasitemiz olsa "do you sex" demek hariç, anlatsak mesela dini pratiklerimizi ne olurdu? hemen dünyanın geri kalanı "sizin din acayip süper" mi diyecekti, "özellikle de sizin dininiz bambaşkaymış". pek öyle olmayacaktı, "ahahahaha ne komikmiş" ile "çok saçmaymış" arasında bir skalada tepki vereceklerdi. tc vatandaşı olmadıkları sürece yargılayamazdınız. ama asma kesme dövme gibi opsiyonlarınızdan çekinerek verilen "sessizlik" tepkisini tercih edeceğiniz ve saygı sanacağınız açık.

bütün çinliler saygısız, norveçliler isveçliler o kadar saygısız ki ateist oranı %60 civarında çıkıyor araştırmalarda, e hintliler zaten saygısız, amerikalılar zaten 9/11dan beri saygısız..
    kaldık başbaşa: ortadoğu ile türkiye.. saygının beşiği olan muhteşem coğrafya.

yani mesela bir anlatmaya kalksanız neden kurban kestiğinizi, neden örtündüğünüzü, neden kabe'de şeytan taşladığınızı falan, "çok saçma ya" diyen çıkabilir. aynen "ineğe tapmak çok saçma keh keh keh", "oğlum meryem bakire olup nasıl isayı doğurmuş" "haşaa isa nasıl allahın oğlu olur" falan demeniz gibi sizin.. kimi insan için de bunların hepsi aynı saçmalıkta, yani isa'nın göğe uçmasıyla muhammed'in uçması arasında fark yok.. buna da din saçmalığı diyelim..tanım olsun.

iki dinden hangisinin daha az saçma olduğuna nasıl karar vereceksiniz bir yerli kabile reisi ile karşılaşsanız..?
    avantajınız hiçbir başka kültürden insana denk gelemediğiniz kişisel yozgatlarınızda yaşıyor olmanız. tek doğru'ya doyasıya inanıp dünyaya gözlerinizi kapatıyorsunuz. "diğeri" fikrini öcüleştire öcüleştire saçma sapan ritüellerinizi afrika kabilelerinkinden üstün sanıyorsunuz. diğer bir kabile ile karşılaşınca da şaşırıp kalıyorsunuz. antropologlar da size şaşırıp kalıyor işte. (oh mon dieu oryantalist ve kolonyalist, keh keh keh)

peki ya muhammed saygı duysaydı mekkelilerin inançlarına, incitmeseydi inananları? toplumun genelinin değerlerine hoşgörüyle yaklaşsaydı mesela?

"din saçma" deyince duyguları incinen muhteşem bir halk olmuş ya tc devriminin sonu, 100 yıl öncesinden bile gerideyiz düşünsel düzeyde..

ha bu arada "kendi kendinize düşünmeyin demiyoruz ki, söylemeyin yazmayın diyoruz sırf" diyen über hoşgörülü ve üstelik kendini kara cahil değilim sanan insan var ya. işte o tc eğitim politikasının muhteşem zaferidir. aklın, bilimin, genetiğin ve uygarlık tarihinin de utancıdır.

ayrıca benzer: (bkz: #22117149)
  • şimdi şöyle bir şey bu:

- seni, beni, her şeyi yaratan bir varlık var.
    + mantıklı gelmiyor ama olabilir de.
    - ölümden sonra hayat da var.
    + ona da aklım yatmıyor ama olabilir. bilemeyiz ki, gidip de dönen yok!
    - o varlık bizden yaşarken bazı şeyler yapmamızı istiyor. eğer yapmazsak, öldükten sonra dirildiğimizde bizi sonsuza dek ateşte yakacak.
    + hadi ya!.. ne yapmamızı istiyormuş bu varlık?
    - günde 5 defa, ilk insanın güneşe ve ilkel kabilelerin totemlere tapması gibi secde edicez arabistan'a dönüp.
    + ilginç! başka?
    - senede 1 ay güneşin doğuşundan batışına kadar yemicez ve içmicez. o süre içinde cinsel ilişkiyi de girmicez.
    + hangi ay bu? kış ayı umarım.
    - her yıl değişiyor. kış da olur yaz da!
    + kutuplara yaklaştıkça günün uzunluğu değişiyor biliyorsun. oradaki adam ne yapacak?
    - onu bilmiyom ama ilk dediğim secde kısmı olabiliyo. sadettin teksoy yaptı onu.
    + aferin sadettin'e! başka?
    - her sene sahip olduklarımızın kırkta birini ihtiyacı olanlara vericez.
    + bu iyiymiş bak! yani evin, araban, eşyaların, altın, bankada para vs. her sene fakirlere bi 5-6 bin lira para dağıtıyo yani herkes.
    - ha, ne? yok o kadar değil ya. bi 50-100 lira falan sanırım. yani bilmiyorum tam!
    + hımmm!... e peki, başka ne var?
    - yeteri kadar paran varsa, arabistan'a gitmelisin!
    + o niye? anlamadım!
    - öyle işte! o varlık bu dediklerimi zamanında bir insana söylemiş ve bu olay arabistan'da olmuş. o yüzden orayı ziyaret etmelisin.
    + gidip napıcaz orda?
    - çooook eskilerden kalma bir yapı var. onun etrafında döneceksin yedi defa! sonra, gidip şeytan taşlicaksın.
    + şeytan?
    - ya işte bi şey var orda. oraya taş atacaksın!
    + taş he mi?
    - evet.
    + sonra?
    - sonra hayvan kesip geri geleceksin!
    + hah şimdi güzel oldu!
    - nasıl, anlamadım?
    + yok bi şey! başka var mı bu varlığın istediği.
    - zorunlu olanlar bu kadar. ha bir de tabi ki, o varlığın her şeyi yarattığına ve bunları bize arabistan'daki o adam aracılığıyla söylediğine inanman gerek.
    + anladım inanmazsak ve yapmazsak, sonsuza dek ateşte yanıcaz demiştin.
    - evet!
    + e bu dediklerinin hepsini yaptım diyelim, dirilince nolacak o zaman?
    - sonsuza dek mutlu yaşayacaksın. dünyadaki en kral ülkenin milyon katını düşün. bir elin yağda, diğeri balda. istediğin her şey anında gerçek olacak. üstelik sana bir sürü kadın verecekler seviş diye. hem de bakire!
    + hem de haa?
    - tabii ki!
    + doktorun bu duruma ne diyor? ilaç tedavisine başlamış olmalı!
    - ne doktoru yaa?
    + lan sigigit! kafa göz dalarım sana bak! kafa mı buluyosun lan sen benle?
    - bu dediklerimi saçma mı buluyosun?
    + bak hala konuşuyo!
    - dur bi dava açayım da sana, gör ebenin laciverd donunu! bu dediklerime saçma diyemezsin olum! 1,5 yıl içeri attırırım seni!

budur. o yüzden saçmalamayın. din diyene, "inşallah, maşallah" deyin. sonsuza dek bakireyle sevişicez lan! akıllı olun!
  • bir kez daha söylemek gerekir ki din, "ben öyle inandığım için öyle" açıklamasından başka hiçbir dayanağı olmayan, inanç ile yuvarlanıp giden bi şey. yuvarlanırken çığ gibi büyümüş o ayrı. ve şimdi bu memlekette "din saçma bi şeydir" demek suçtan sayılacak öyle mi? neyse lan sefamız olsun, sayılsın.. neler sayılmadı ki? daha yeni açıkladı içişleri bakanı kimlerin taze terörist sayılacağını. yaz tererö, çiz tertör vs vs.. alayı suç. say say bitmeyecek, gidişat böyleyken böyle..

neyse yahu bak aklıma geldi hani engizisyonda yanmamak için sözlerini inkar eden bir adam vardı, sonra kurtulmuş cezadan ama çıkarken şey demiş hani: "eppur si muove"

-ama dünya yine de dönüyor.
  • insanlarda dinin sadece ona inananı ilgilendirdiği sanrısını doğurur. bu sebeple bir çok ateist laf anlatacam derken telef olmuştur. sanırsın şu güne kadar eline kılıç, beline bomba alıp "allahu ekber" diye bağıran herkes salonda tiyatro gösterisi yapmıştır. murted diye bir şey hiç olmamıştır. kölelik dinler tarafından kaldırılmıştır. din dersleri zorunlu değildir. camiden gelen ezan sesinden herkes hoşnuttur. ramazanda oruç tutmayan hiç bir insan tartaklanmaz. mahalle baskısı patates baskısı gibi bir eğlence türüdür.
  • bu sözün suç olduğunu düşünen insan dolaylı yoldan ateistliğin ve deistliğin de suç olduğunu düşünüyordur. çünkü ateist veya deist olan bir kişi, muhammed'in ayı ortadan ikiye bölmesinin, nuh'un dünyadaki tüm hayvanları alacak bir gemi yapmasının, adem ve havva'dan tüm insanlığın oluşmasının (ensest), isa'nın dirilmesinin, musa'nın kızıldeniz'i yarmasının veya ineklerin kutsal olmasının mantıklığı olduğunu düşünseydi zaten o din/mitolojilerden birine inanırdı. hepsi saçma geliyor ki ateist veya deist olmuşuz.

ayrıca "vay efendim ergensiniz, vay efendim aptalsınız" diyen dinciler islam dışındaki dinler hakkında ne düşünüyorlar acaba? hinduizmi seçmediklerine göre onun saçmalık olduğunu düşünüyorlar yani onların faşist mantığına göre kendileri de inançlara karşı suç işliyorlar. tabi kafalarında tek gerçek din islam, her zaman haklı olan da sadece kendileri olduğundan bu kadar derin düşünmelerini beklemiyorum. ne de olsa islam dışındaki her inanç saçmalıktır değil mi?
hesabın var mı? giriş yap