• bence o kadar da büyütülmemesi gereken kaçamak. hangimiz zaman zaman küçük yaramaz seks kaçamakları yapmıyoruz ki?
  • facebook sayfalarını, birer açık oturum sayfası haline getirmeyi başarabilmiş videodunun içeriği olduğu iddia edilen kaçamaktır.
  • taraf gazetesinin "ilkeli gazetecilik" adına üzerine düşeni yaparak sayfasına taşıdığı iddiadır.

http://img576.imageshack.us/…g576/9484/45237967.jpg
  • chp'den ve deniz baykal 'dan henüz tatmin edici bir açıklama gelmemiş olması durumu daha vahim hale getirmiştir. en kısa zamanda olayın deniz baykal'ın yapacağı bir açıklamayla açığa kavuşturulması gerekmektedir. zira vakit chp'nin ve deniz baykal'ın aleyhine işliyor.
  • deniz baykal, bırak sekreterini, genel sekreterini mikse, tüm chp kurutultayı beraber grup seks yapsa kime ne? seks gibi benim bile haftada sekiz gün yaptığım; son derece sıradan birşeyin politikayla alakasını anlayabilsem ben bile sevişirim deniz'le.
    allah daha çok versin dedirtendir midir nedir ki
  • hata üstüne hatalar yapılan bir hal almıştır. malum video habervaktim sitesinde yayınlanınca sözlük vasıtası ile haberdar oldum ve üstünkörü izledim. ilk anda hem baykal böyle bir şey yapmaz, hem de malum medya işin içinde olunca yalandır önyargısı ile izleyerek ilk yorumu yapmıştım (bkz: #18967611) . gece boyunca da aynı ön yargı ile birkaç entry daha girdim (bkz: #18968189), (bkz: #18968294) (bkz: #18968364) .

sabah kalkınca ilk işim ulusal basından bu olayın yankımalarının nasıl olduğunu takip etmek oldu, ancak ilginç bir biçimde hiçbir ulusal yayın organında bu konuya ilişkin bir açıklama yoktu. öğlen saatlerine doğru hürriyet girdi yayına ve o anda da bana çok ilginç gelen bir şekilde olayı haberleştirdi (bkz: #18969859), (bkz: #18969926) . bu haberleştirme tarzı, yalan veya iftira olduğuna dair bir açıklama olmaksızın haberin verilmesi aklımda soru işaretleri oluştursa da halen chp veya baykal’ın çıkıp bir açıklama yapmasını ve bunu yalanlamasını bekliyordum. ancak sessizlik uzamaya başlayınca önce bu olayın kime fayda sağlayacağını yorumlayan bir entry yazdım (bkz: #18970104) daha sonra bu sessizliğin yanlış olduğunu anlatan bir entry yazdım (bkz: #18971519).

öğlenden sonra artık işin rengi belli olmuştu chp haberi yalanlamayarak doğruluğunu kabul etmişti. bu kadar büyük bir kriz'de krizi yönetemeyip başını kuma gömmeyi eleştiren başka entry'ler yazdım (bkz: #18972089), (bkz: #18973350), (bkz: #18973714). bugün gece yarısından sonra hürriyet yazarları fatih çekirge ve tufan türenç’in yazıları hürriyet internet sitesine düşünce olayın gerçekliği gayrı resmi olarak da tescil edildi.

peki benim sıradan bir vatandaş olarak dışarıdan yaptığım bu gözlemleri chp’den hiçbir yönetici yapamıyor mu ? bir kriz yönetimine neden geçemediler? bu kadar mı lidere sadakat veya lider korkusu var? parti menfaati liderden önce gelir anlayışı hiç mi yok? parti sevgisi ve sadakati, partiyi kişilerden önde tutma anlayışını taşıyan hiçbir yönetici yok mu? bu kafayla akp’ye nasıl rakip olunacak? bu ülkeyi daha yıllarca akp yönetiminde bırakmanın bedeli 80-90 kişinin milletvekili olabilmesi mi?

bu vurdumduymazlık geçen seçimde de ortaya çıkmıştı. seçim sonuçlarının internet ortamında aktarılması olayında bir çok söylenti ve şüpheli durum ortaya çıktı ancak chp bu işin üzerine hiç düşmedi. hatta bu konuları çokça soruşturup yazan bir gazeteciye bir chp milletvekili kardeşim ortalığı karıştırma, senin başka işin yokmu minvalinde bir de fırça çekmişti. beyefendilerin rahatı bozulacak, bu konuları araştıracaklar, bunlara gerek yok kapmış milletvekilliğini ülke yanmış umurunda değil.

şimdi ne olacak diye düşünürsek öncelikle yaptıysam yaptım kime ne tarzı bir yaklaşım içine girilecek olursa sadece baykal değil chp'de bu yükün altında ezilir. burada 3-5 tane ergen'in bu tarz söylemlerini okudukça allah şifa versin diyorum. dünyanın en ileri demokrasi uygulamalarının olduğu ülkelerinde bile böyle bir skandal'la seçime girecek bir parti tepetaklak olur. sorun yapılan işin özel hayat, seks yaşamının gizliliği filan değildir. sorun ülke yönetimine aday olan bir insanın gizli kapaklı bazı işlerinin olması ve bu işlerin deşifre olması olayıdır. hele ülkemiz gibi bağnazlık ve tutuculuğun yaygın olduğu bir ülkede bu faktörlerde eklenince seçmen hiç bir şekilde bu durumu kabullenmez. bunu kabullenecek seçmen sayısı %3-5 ten fazla değildir.

zaten yeterince zaman kaybedildi büyük hasar oluştu, dün kahvelerde, iş yerlerinde, sokakta,parkta, bahçede ve her yerde bu konu gündemdeydi. bu partiye gönül vermiş insanlar cansiperane savunma yapmaya çalıştılar. partiden bir açıklama gelmediği içinde bu partiye gönül veren herkes kendi kafasından senaryolar yazıp bu olayın yalan ve düzmece olduğunu söylemeye çalışıyordu (jackie chan filminden alınmış bir sahne olduğunu söyleyenleri bile gördüm). bugün bu olayın doğruluğu kabul edilince o insanların hali ne olacak? acaba partinin yöneticileri bunu düşünüyor mu? bu partiyi inadına, ölümüne savunan bu insanların af buyurun göt gibi olmalarını sağlamak nasıl bir aymazlıktır. chp'nin rakip partiye veya düşmanların yıpratmasına ihtiyacı yok partinin yöneticileri yeterince yıpratıyor zaten.

bu partinin yükselişi, tekrar umut halini alması ne baykal ve ekibi ile mümkündür ne de bence baykal'ı mumla aratacak olan sarıgül ile. tabandan gelen, partideki mütehait, yağmacı, vurguncu, menfaat çetelerini tasfiye edecek bir hareket yönetime geçmezse chp iktidarı bırakın bir sonraki seçimde meclise bile giremeyebilir. bizi bu hale getirip akp iktidarına mahkum edenler utansın.
  • haberin doğruluğuyla ilişkili ne yazarsak yazalım, yarın yeme ihtimalimiz var; zira videodaki deniz baykal olabilir veya olmayabilir, bunun ucu açık. yalnız, haberin sunumu, artık nasıl bir hırsın ürünü ise, gazeteciliğin değil, terbiyenin de değil, insanlığın sınırlarını aşmış bir sunum; bu sanırım mutabık olunması gereken bir nokta.

videonun alt metinlerini söz konusu gazete mensupları hazırlamadıysa dahi, yayına verirken sansürlemeliydiler; bunu yapmamış olduklarına göre videonun aslen kendilerine ait olmaması onları temize çıkarmaz ve bu alt metinlerin haber kapsamında değerlendirilmesini engellemez. videodaki adamın pipisi, kadının poposundan çok çok daha müstehcen bir durum var o metinlerde.
  • gerçekse bile adam sevişmişse size ne diyenler savunmak için saçmalıyorlar. abd başkanı clinton bile evlilik dışı ilişkisi olduğu için sıçtı, türkiye de mi normal olucak bu?
  • ali kırca'nın kasedi ile aynı akibete varacak olan görüntülerdir. kimse gamze özçelik kasedi gibi yıllarca konuşulup anlatılacağını sanmasın.
hesabın var mı? giriş yap