• filmlerinde bıçak taşıyan, eldivenli el dario argento'dan başkasına ait değildir. belgeseli de, en az filmleri kadar rahatsız edicidir. bıçaklamaların ses kaydı için, kasaptan satın alınmış et kullanmaları şok edicidir.
  • her filminde aynı taksi şoförünü kullanır. bence güzel bir detay.
  • hastası oldugum bir yönetmendir kendisi. phenomena 1985 yapımı namı diğer creepers ilk seyrettiğim filmidir. film kadar film muzikleri de aşırı etkileyiciydi, goblini ilk defa orda dinlemiştim. bir tane iron maiden parcası bile vardı soundtrackte. (bkz: flash of the blade) filmi cok küçükken seyrettiğim için, acayip etkilenmiştim. ortaokul yıllarında heavy metal, daha sonrasında da black metal dinlememe neden oldugunu düşünüyorum bu adamın.

(bkz: çocukken korku filmi izlemek)
  • son on senedir yaptığı işler, '70ler ve '80lerde yaptıklarını çok aratsa da, bu amca büyük bir yönetmendir ve daha fazla takdir edilmesi gerekir. italyan olmanın getirdiği kudretli sanatsal kanı damarlarında dolu dolu taşımaktadır. korku filmi çekip de, bu kadar sanatsal yaklaşan başka bir yönetmen bilmiyorum. adam renklerle, mekanlarla geriyor izleyeni. cinayet sahnelerini, kullandığı tekniklerle daha bir ilgi çekici hale getiriyor. müzik seçimleri de her zaman on numara olmuştur. goblin, zaten dario argento sayesinde goblin haline gelmiştir.

profondo rosso, suspiria, inferno, tenebre, phenomena ve opera ile çocuğu da çok pis koymuştur. saw gibi hafif filmlerle büyüyen nesilleri belki etkilemez yaptıkları ama dario argento, kim ne derse desin korku filmi kabuğunda sanat icra etmiş bir yönetmendir. öyle tüketilecek, çiğneyip yutulacak filmler değildir onun çektikleri...

asia argento'nun babası olması sebebiyle de saygım ayrıca sonsuzdur.
  • longinus'su çekecek yönetmen. yıllar sonra kendisini yeniden göreceğiz.
  • edgar allan poe gibi güzel ölü kadın imgesini çok sevdiğini düşündüğüm takdir edilesi yönetmen.
  • masters of horror'ın jenifer isimli bölümünü* de yönetmiştir ki bölüm serinin en akılda kalıcı bölümlerinden biri olmuştur çoğumuz için (çoğumuz derken beraber izlediğim üç beş kişiden bahsediyorum ksdljfkgş, hatta yer yer şakasını bile yaptığımız oluyor hala). bir de aynı seriden pelts'i* yönetmiş ama onu izlemedim.
  • şairane cinayet sahneleri ve filmlerini iki kat değerli kılan müzikleriyle dikkati çeken italyan korku filmi yönetmeni.suspiria'yı izledim ve uzun zamandan sonra ilk kez bir filmde estetik bir korku yaşadım.
  • italyan korku ustası, kana en esrarengiz tonu veren yönetmen.
    argento, ilginç bir şekilde sinemaya eleştirmenlikle başlamıştır aslında. her şeyden öte o ülkesinde bir giallo ustası olarak biliniyor zaten. edebiyat alanında polisiye gerilimler için kullanılan, ancak italyan sinemasında daha spesifik özellikler kazanmış olan giallo'nun sözlük anlamı sarı. aynı isimde bir polisiye-gerilim romanları serisi olmasından ötürü tür de bu ismi almış zaten. büyük ölçüde türün özelliklerini kullanan argento sinemasında sık sık karşılaştığımız durumlar; filmin sonunda maksimum kara eldivenli eller (ki bizzat kendi elleridir), seri cinayet işleyen bir katil, hedef pozisyonundaki kadınlar, polis olmadığı halde olayı çözmeye çalışan en az bir kişi ve cinayet aleti olarak kullanılan bir tel ya da ustura... cam kırıklarının saplanmasıyla oluşan ölümler de argento filmlerinin bir diğer unsurudur. bu arada mutlaka ama mutlaka katil filmde hep göz önünde olan karakterlerden biridir, olmasa da kesin bir cadıdır zaten!
hesabın var mı? giriş yap