• daha evvel de yazdim. -50 derecede kamp kuran extreme outdoorcu olmadiktan sonra bu tip outdoor markalarina "ya cok da şey degil eheh" demek komik ve saçmadir.

sosyal medya ve internetin boyle zararlari var. bazi gorusler cok kolay yayginlasir ve herkes kendi fikriymis gibi sunmaya baslar.

su aralar columbia ve north face dandik abi gercek outdoorcular kullanmaz bunu diyenler yayginlasti.

bosverin sallayin hepsini. taş gibi markadir. -50 de kamp kurmadıktan sonra da sizi de her türlü koşulda memnun eder.

ayakkabıları ise extra güzel ve rahat. yalnız burda dikkat etmeniz gereken şu; türkiyede aşırı pahalı satılıyor. hayır arkadaşım outdoor ürünü bu kadar pahalı olmaz. abartmayın.

bunun bi ürününü alırken amazondan kontrol edin fiyatını. yakın fiyatlardaysa alın. arada 2 katına yakın fark varsa almayın. ya indirim dönemlerini bekleyin ya da yurtdışından bi arkadaşınızdan falan isteyin.

ayakkabı ve bıotları genelde 250-300 tl arasıdır yurtdışında. türkiyeden alcaksanız bence üst limitiniz 350 tl hadi bilemedin 400 tl olsun. mont konusnda daha da abartı fiyatlara satıyorlar. abdde 150 tl olan mont türkiyede 900 tl. mont vs ürünleri indirim döneminde bile ucuzlamıyor.

bunlar dışında marka iyidir canlar. geçen gün bunlardan aldığım yağmurlukla -15 bolu koşullarında rahat ettim. öyle güzel. termal olanları hiç söylemiyorum bile yani.

edit: bu arada columbia türkiye sorunludur evet. cunku mağazacılığı hep frenchase şeklinde yapıyor. bu durumda mesela bi mağazadan aldığınız ürüne öbür mağaza uzaylı muamelesi yapabiliyor.
  • ayakkabının almanyadaki satıcıya geliş bedeli + satıcının karı + yurtiçi alışverişlerin 7 katı kargo ücreti + ithalat ücreti depozitosu = türkiye satış fiyatının %50-70

bizi var ya çok başka sikiyorlar. bu almanyadaki satıcılar bizimkilerden 10 kat fazla vergi ödüyor, 10 kat fazla maaş ödüyor, çalışanlarını insan gibi çalıştırıyor ama her şeyin en pahalısı bizde.

edit: yazın amazon germany'den 1100 liraya aldığım ayakkabıyı boynerde 5200’e sattıklarını gördüm. sonra merak edip amazon'da güncel fiyatına baktım 1500 lira olmuş (kargo, depozito vs dahil)

sesimiz yüksek çıksa şikayet etsek. içerdeki hırsızlara dokunmazlar, yurtdışından mal almamızın önüne taş koyarlar.
  • simdi bu columbia orjinal montlarin trdeki fiyatları 1200-1300 liradan basliyor ki bu fiyatlar da en uygun montlari olan powder lite yani en bilinen montlari.bu montlari bu fiyatlardan almak istemeyenler icin daha uygun bir yolunu tavsiye edebilirim. o da tabiki dunyanin en buyuk alisveris sitesi olan amazon. ama tr olan degil amazon.de. bu urunler turkiyede kendi magazalarinda ve boynerlerde 1250 liraya satilirken amazon.de'de renk ve bedenlerine gore 50 euro ile 100 euro arasinda degisiyor. ama lutfen alirken urunun cocuklar icin olmadigina dikkat edin ben ilk sefer alirken cocuklar icin olani almisim ve evet cocuk bedenlerinde de xl olani varmis.yalniz bu urunu almadan once lutfen bir magazada powder litelari deneyin cunku kaliplari genis. siz de bu montlara 400-500 lira bandinda orjinal sekilde (gonderecisinin amazon.de olana bakarsaniz tabi) sahip olabilirsiniz. begenmezseniz ptt ile iade edebilirsiniz ki bunla ilgili bir entrym de var ona bakabilirsiniz. urunun sitede gordugunuz fiyatinda almanyanin vergileri dahil olup onlar cikiyor fakat bu sefer de gumruk ve kargo ucreti ekleniyor yani kisaca gordugunuz fiyata ortalama bir 5 euro civari eklemeniz gerekiyor. urun sayfasinda urun turkiyeye gonderilemiyor uyarisi verse bile satin alima devam ettiginizde cogu urunde gonderim oluyor tabi yine dikkat etmeniz gereken gondericisinin amazon olmasi.urunu satin aldiginizda urun hazirlaniyor gibi uyarilarda urunun son durumuyla ilgili musteri hizmetleri ile iletisime gecebilirsiniz almanya diye tedirgin olmayin basvurdugunuzda belirttiginiz numara (merak etmeyin arama icin size ucret yuklenmiyor) yurtdisi alan kodlu genel olarak almanya ya da hollandadan amazon tarafindan araniyor ve turk musteri temsilcileri ile iletisime geciyorsunuz ben siyah olanini yaklasik 77 euroya aldim.(510 tl civari ki burda da sizden tl degil euro cekmesini isteyin kuru epey yuksek amazonun, ertesinde isterseniz o ay icin euro ekstresi de kestirebilirsiniz yoksa direkt euro banka tarafindan yine guncel kurun biraz üstünde tlye cevriliyor ama her halde amazondan daha avantajli) aslinda dusununce almanyadakiler bu urunleri kendi parasiyla 70 liraya alirken bizim magazalarimizda ya da internette guvenilir sitelerde 1000 tl bandinda gormemiz inanilmaz absurt
  • geçen sene 600 liraya aldigim (zenginim evet) su gecirmez ayakkabisi bu sene su alıyor.

ama öyle direkt almiyor, suda 3-5 saniye durdugumda aliyor.

fakat işin en acayipi su alsa da ayaklarim (kisa bi süre haric) islanmiyor.

1-2 dakika sonra sanki hic islanmamisim gibi hissediyorum. sanirim waterproof anlayisi suyu almak degil, alinan suyu hemen atmak uzerine.

yine de bir daha para vermem bu markaya. zenginler ne giyiyor lan başka? ondan alayim.
  • bu marka bıçakların columbia sportswear company olarak bilinen meşhur spor markasıyla hiçbir ilgisi yoktur. bildiğin türk malıdır.
  • kullandığım 1-2 ürününden memnun kalsam da türkiye distribütörünün işin cılkını çıkarttığını düşündüğüm spor giyim markası.
    söyle ki ,geçen gün anneme bir mont bakıyoruz internetten. bir model hoşuna gitti , indirimli fiyatı 2250 civarıydı.
    aynı ürüne columbia nin abd sitesinden baktığımda ise oradaki indirimli fiyatının 150 dolar olduğunu gördüm. tamam burada burada vergiler daha fazla falan ama yine de oha kardeşim. tl üstünden nerdeyse 3 katına satıyorlar.
    the north face de bu fark daha makul seviyelerde oluyor .
  • şu gördüğünüz modeli amerika'da 29 $'a satılan giyim markası. söyleyeceklerim bu kadar.
  • çok kaliteli, güzel bir marka ama türk insanını yolunacak kaz olarak gördükleri çok açık. verginin de etkisi muhakkak var tabii ama;
    türkiye: https://www.columbia.com.tr/…-kaz-tuyu-mont-p-29801
    italya: https://www.columbiasportswear.it/…008061_color=858
    italyada sattıkları ürün 300 euro, türkiyede ise aynı ürün yaklaşık 800 euro. dalga mı geçiyorsunuz? yoksa 1 kabanı kendimize 1 kabanın fazlasını da 5'li çeteye ödenecek paralara mı veriyoruz hakikaten anlayamadım. yurtdışına çıkan ama türkiye'den columbia alan cidden para yönetimi açısından gerizekalı olabilir.
  • avrupa'ya seyahat ettiniz ve bir şekilde dil bilmiyor yol bilmiyorsunuz ve yardım için etrafta türkçe konuşan birini arıyorsanız kesinlikle en yakın columbia mağazasına gidin. o an içeride türkçe bilen biri olmama ihtimali dünyaya göktaşı çarpma ihtimalinden daha düşük.
  • bir arkadaşım omni heat teknolojili mont al onlar daha sıcak tutuyor diye önerince ben de mağazaya gidip ürünlere baktım. bedenleri büyük diyorlardı ama cidden büyükmüş. 1.85 boy 120 kilo birisi olarak l beden bana tam oldu hatta ufak bol bile oldu. mağazada 15 bin küsür lira fiyatı görünce dedim bunu internet üzerinden ben 9/10 bin arası bir fiyata kesin bulurum. bir baktım amazon germany tarafından aynı mont 5.201 tl. kargo bedeli de 702 tl toplamda 5.900 liraya denk geliyor. amazon bizi yanıltmaz diyerek verdim siparişi.

amazon germany 5.893,60 tl

columbia türkiye 15.249,90 tl

sebebini anlamadığım şekilde sözlükte de bu fiyat farklarını yazan baya kişi var. bakalım ürün gelecek mi yoksa iptal mi edilecek.

edit: ürün 10 gün içinde geldi. columbia'da satılan montun aynısı. bangladeş üretimi mont. türkiye pazarında satılanlar ne üretimi bilmiyorum. amazon olduğu için tercih edilebilir.
hesabın var mı? giriş yap