• http://www.haberfabrikasi.org/s/?p=17969

--- spoiler ---
    mağdur değil, tanığız; “aynı” olmama suçuna ortağız.

saçma gerekçelerinizi değil, türlü renkte ve ebatta, had bildiren, hapseden parmak(lık)larınızı hiç değil; arkadaşımızı istiyoruz.

--- spoiler ---
  • cihan kırmızıgül benimle aynı okulda okuyan bir öğrenciydi; hani bazı şeyler yakınımızda olunca daha çok hissedilir ya, yanlış olsa bile, doğrusu herkese karşı aynı şeyleri hissetmek olsa bile, bu bir gerçek, bunu biliyoruz... o gün, boynuna puşi dolamış diye, evet sırf bir kumaş sebebiyle, o olayı yapanın yakın arkadaşım x olduğu da iddia edilebilir, ben olduğum da iddia edilebilirdi... koy şimdi kendini o çocuğun yerine sevgili dindar (bak dinci ya da şakirt de demedim) kardeşim, hani "bir kumaş parçası yüzünden özgürlüğü kısıtlanan kız kardeşlerin için" yollara dökülüyorsun ya, hah bak burada da bir bez parçası yüzünden özgürlüğü kısıtlanan bir kardeşin var, onun için neden sesin çıkmadı?

bir atkı, şal, puşi her ne ise o sebebiyle tutuklu olmak bir nedir? bunun "ayakkabın kırmızı, gözün mavi, tırnakların neden kısa?" gibi sebeplerle tutuklu olmaktan farkı nedir?

yahu her şeyi geç, olaya karışan adam mal mal durakta dikilip, yakalanmayı mı bekler? olayı gerçekleştirdikten sonra "dur otobüs bekleyeyim, ucuza dönerim eve" mi der sanıyorsun polis efendi? özgür mumcu ne güzel yazdı, "soruşturmayı derinleştirmemize izin vermiyorlar" diye, mobese kayıtlarının araştırılmasından, diğer tanıkların dinlenmesinden neden rahatsızlık duyuyorsun sevgili hukukçu? boşu boşuna o gencin hayatından iki sene çaldığınız belli olmasın diye, çocuğu temelli hapse tıkmayı vicdanınız, mideniz, her nereniz varsa nasıl alıyor?

bugün, inanıyorum ki, bir bez parçası yüzünden iki senesi çalınan bir genç beraat edecek.. edecek ama, onun hayatından giden iki seneyi kim ödeyecek?
  • bu dava medyada anıldığının aksine sadece bir puşi davası değildir. bu davadan bugün tahliye istiyoruz fakat her benzeri davada hep istediğimiz bazı şeyler daha var.

- bir kimseye isnat edilen suçun delillerle derinleştirilmesi gerekiyor, derinleştirilemiyor, yeni deliller sunulmuyor ise, savunmalar dinlenmiyor, gereksiz ertelemeler oluyor, güncellemelerin arası oldukça uzuyor ise adil yargılanma hakkının yara almadığından söz etmek mümkün değil. biz artık adil yargılanma hakkının türkiye'de ciddiye alınmasını istiyoruz. sonra ne de olsa parasını veririz, tazmin ederiz düşüncesi yenilmelidir. türkiye'nin geleceği için çok önemlidir bu.

- ikincisi yine bunun bir ayağı olan uzun tutukluluk süresi ve aslında tutukluluk sorunsalıdır. cihan kırmızıgül davasında da gördüğümüz üzere hem yeni deliller, savı sağlamlaştırıcı delliler sunulmuyor, dava kendi içinde çelişiyorken, kişinin özellikleri, bulunduğu durum (örneğin bir öğrenci oluşu) dikkate alınmaksızın tutuklu şekilde yargılanması sürdürülüyor. bu kişi bir öğrenci, sınavlara girmesi engelleniyor, niçin? kaçabilir tehlikesiyle. bu kaçabilir tehlikesi şüphesinin nasıl oluştuğunu aihm pür dikkat inceler, neye dayanarak bu tür bir şüpheye düştüğünüzü sorgular, makul bir şüpheyi arar. bunları artık ezberledik. cihan hiç değilse hakkında isnat edilenler somutlaşıp, karara bağlanana dek tutuksuz yargılanmalı, hadi onu da geçtim sınavlarına girebilmeliydi. bu birçok öğrenci içeride olduğundan mütevellit çok ama çok önemli, insancıl bir problem. onu geçtim, bunu geçtim diyerek olmaz artık. artık buraya kadar geldi, olmaz.

hadi tutuklu yargılanmasına karar verildi, bunu çok çabuk, güncelleyerek, sık sık duruşmalar görülerek, mümkün olduğu kadar dava derinleştirilerek, eğer senin polisin, davanın içinde yer alıyorsa, onu tutup kolundan bu davaya yardımcı ol, bu davanın ilerlemesine katkıda bulun diyerek devletin oldukça, olabildiğince kısa sürede tutukluluğu sona erdirmesi gerekmektedir.

eğer mahkeme gelen savunma başvurusunu, tanık dinletme başvurusu gibi gelişmeleri dikkate almazsa burada çekişmeli yargılanma hakkı da zarar görür.

bu dava adil yargılanma hakkı, aihs 6. madde kapsamında oldukça yara almış bir davadır.

yazacak söyleyecek bir çok şey var, ama çok heyecanlıyım bir yandan.

bu arada cihan'ın arkadaşlarının sorduğu, ne zaman tutuklanmayı düşünüyorsunuz sorusuna "rus salatası yerken" demek istiyorum.
  • hayatı kaydırılan bir çocuk. elbet çıkacak dışarı, çıktıktan sonra o psikoloji nasıl düzelecek onu da allah bilir.
  • sonunda tahliye olmuştur.
  • tahliye oldu sonunda. hayırlı olsun.

ayrıca adaletin batsın...
  • beklenmedik anda gelen tahliyesiyle goz yaslarina bogan..
    oley be! simdi sira o 2 senelik tecrit iskencesinin hesabini sormakta.
  • yaklaşık, iki yıldır tutuklu genç. karanlıkta geçirdiği günlerin hesabını nasıl verecek bu ülke, bilmiyorum. ahlâklıyız deyip durmaya gerek yok, ahlâkı vicdanla beslemeden insan olunmuyor. hatta bir bok olunmuyor, onu diyeyim.

ha bir de; cihan ismini çok seviyorum, cihan lily yeğenimin ismi. lilişka sarı saçlı, beyaz tenli bir bebek. boynuna poşu bağlasa ileride, şıklık olarak görülecek, hoş denecek büyük ihtimal. cihan'ı "hoş" görmediler.

`ahmet insel`, cihan kırmızıgül'ün son durumu hakkında konuşuyor, dinleyip insanlığın hâline bir kez daha küfredelim.
  • karamsarlik sozkonusu idi heyet degisti falan diye ama oldu iste be abi. tuylerim diken diken. iceride gecirdigi iki sene boyunca gozleri bozulan ve su anda gozluk kullanan kisi.
  • çok büyük ihtimalle tutuksuz yargılanmasına karar verilen öğrencidir. harika bir haber. umarım bu haber içeride bulunan diğer öğrencilerin çıkmasına vesile olur.
hesabın var mı? giriş yap