• eskiden boğazda birçok durağa uğrayarak giden şirket-i hayriyye vapurlarının gecikmesine sebep olan zerzevat çeşidi. efendim, vapur yolcuları arasında şöyle bir tekerleme meşhur olmuştur:

"beylerbeyi'nin teşrifatından, çengelköy'ün zerzevatından, kuzguncuk'un haşeratından allah korusun"

beylerbeyi'ne gelince vapur, iskeleden hep şu sesler duyulurmuş:

- efendim buyrunuz!
    - amman efenim siz buyurun!
    - kat'iyyen olmaz önce siz!
    - peğki, öyle olsun bu seferlik!

çengelköy'e gelince, vapur bir anda boşalırmış herkes çengelköy hıyarından bir kilo alayım diye inermiş vapurdan. kuzguncuk ise beylerbeyi'nin tam aksine "önce sen bindin, ben bindim" gibi meselelerden doğan meydan kavgalarıyla vapur gecikir de gecikirmiş.

kaynak: bir boğaziçi ve istanbul uzmanı haluk dursun ile yaptığımız bir yat gezisi..
  • yurtdışında yaşarken burunda en çok tütenlerdendir.
  • istanbul'a gelmişken illa bir gideriz çengelköy'e. midyedir, sahilde çaydır, yalıların zillerine basıp kaçmadır falan derken bu sefer hıyarından da alalım dedik.

manav abi sermiş tazeleri, biz alıcıyız, aramızdaki muhabbet şu:

- kaç para abi kilosu?
    - 10 tl
    - çokmuş be ya, şurda 7 tl'ydi (yalan, manav abi biliyor ama yalan olduğunu)
    - şimdi yine iyi, geçen hafta 15 tl'ydi. hediye paketine sarıp satıyorduk.
  • kanlıca yoğurdu gibi kaybolan istanbul güzelliklerinden biridir...
  • geceleri cengelkoy'de sokakta bol bol bulabileceginiz oraya buraya parkeden, yolun ortasinda duran, yolun ortasina parkeden, her an sorun cikartabilecek potansiyele sahip, iskele onunde bira/sarap icen ahali mensubu ... az kavga etmedim hatunla gezerken bu hiyar modeli ile ... beylerbeyine dogru azalir, beykoza dogru cogalirlar ...
  • banker bilo'nun banker olmadan önce sattığı hıyardır.
  • adi gibi mübarek.
    tuzla tuzla ye.
  • çengelköyün en meşhur sebzesidir. ama malesef artık üretilememektedir. çengelköy hıyarı diye satılan hıyarlar, çengelköy hıyarının tohumu olup yalovada yetiştirilen hıyarlardır. edindiğim bilgilere göre çengelköy hıyarını ekiyorlarmış ama toprak ya çürük ürün veriyormus ya da hiç vermiyormuş. sadece meşhur hıyarcı mustafa çok kısa bir dönem kendi bahçesinde yetiştirebiliyormuş.
  • gördüğüm en pahalı hıyar... keriz silkelemeye birebir...
hesabın var mı? giriş yap