• yahu bu arkadaş çok boşmuş. konuşunca gözüküyor.
  • kendisini inandırması neyse geçtim onu, öyle mutluysa, müzisyen olduğuna inanabilir lakin ulusal bir kanalda bu sıfatla kendi üzerine bir program yapılması trajedidir.

sanırım kendisi uzun ihsan efendi. öyle hayal etmiş, herkes inanmış.
  • "(...) bazen sağa yatırıyorum, bazen sola yatırıyorum; tamamen canımın istediği gibi."
  • televizyona, radyolara, itunes playlist'ime bakıyorum ve şu camiada anlamadığım; varlığına anlam veremediğim ender insanlardan kendisi. şimdi özge fışkın muhteşem sesiyle "tek başına" şarkısını söylerken, kendisi arkada gıcık tutmuş cızırdayan sesiyle şarkıyı katletmekle meşgul. hadi bugün gününde değil diyelim... kendisini daha önce iki kere okan bayülgen'in programında izledim, onlarda da farklı değildi. düşünüyorum, bu ses birilerine güzel gelebilir tabii. hoşa da gidebilir. ama bu kadar yüceltilecek, cem adrian'ı kaliteli müzikle eşdeğer tutacak ne var onu anlamıyorum. ve cem adrian için değil kendim için üzülüyorum, bende mi bir sorun var diye. teknik olarak allah vergisi bir yeteneği ve ses aralığı olabilir. ama "biz bunu işlemeyelim" olayını çok kibirli ve ukalaca buluyorum. tam kendisine ve fazıl say'a yakıştırabileceğim bir söylem zaten ya... işte işlemeyince görüyoruz adamın nasıl şarkı söylediğini. her yayına çıktığında sözlük ahalisince yerden yere vuruluyor. ama işte arayanlar cem adrian'a methiyeler düzmeye devam ediyorlar, neden?!

sonra okan bayülgen soruyor "hiç haddini aştığını düşünüyor musun?" diye ve kendisi sonsuz bir özgüvenle "hayır, daha fazla bile konuşmam gerektiğini düşünüyorum" diyor ve benim kanım çekiliyor. ekrana, ekranın gerisindekilere dalasım geliyor. müslüm gürses ile iligili söylediklerini herhangi bir sözlük yazarı da dile getirebilir. ama onun ağzından çıkınca entel inci gibi algılanmasına sinirleniyorum. monitör başında "ağuuğğğ kıskananlaaar yeaaahhh çaaaatlasıııınnnn uuğğğğaaa" şeklinde kendi kendine bir türkü tutturduğunu görebiliyorum örneğin. çünkü kendisini bubble boy yapmışlar, pamuklara sarmalayıp sarmışlar, ne bedel istemişler ne hesap sormuşlar, ne sitemle güzel kalbini yormuşlar... kalmış öyle... kral çıplak tahtında. zaten albüm kapağında da çıplaktı kendisi. kendi kendini "outcast" yapan bir insana ne kadar dil döksek az zaten.
  • inandigim adam. elbet bir gun icinde cocuk, yagmur, ruzgar gibi kelimelerin gecmedigi muhtesem sarkilar yapacak. var olan yetenegini adam gibi kullanacak. hayir bir summertime dinliyorsun, yardirmis bitirmis olayi. agzin acik kaliyor. ondan sonra albume geciyorsun, guzel ama kendi dongulerinden cikamayan sozler, o bin ton sesten en kulak tirmalayani ve uzun aaooaaa donemleri. ama elber bir gun, biri cikacak ve diyecek ki. 'abi muhtesem adamsin ama bak gel senle bu defa baska bir seyler yapalim.'

inaniyorum ya.
  • çok ilgisi yok aslında ama bu adamın kıl kuyruk sesini dinleyeceğinize açın bi antony and johnsons, onu dinleyin derim. ben öyle yapıyorum, mis.
    http://fizy.com/#s/1lwbv6
    http://fizy.com/#s/1lyqcf
    http://fizy.com/#s/1lvjc7
  • tunali konusunda soledikleriyle ankara'dan bihaber yasamadigini ispatlamis ve ankara'yi istanbul'la aldatmazsa daha cok sevilecek insan.
  • bu aksam burda, hadi bakalim kim daha cok vuracak kampanyasi baslatilmis sahis. böyle bi izlenim birakti bugün bana sözlük. ya da seyde olabilir, bu adamin üstüne gidelim de, biz sözlükcülere kinayesiz bi yazi daha yazsin, bizim de yine atip tutacagimiz biseyler olsun. bilemedim.
    benim hali hazirda, hakkinda hayranligimi dile getirdigim hafifte gaza gelerek abarttigim bir entrim var zaten. onu da yazdigimdan beri cok begenmedigimden, kral ciplak programindan ve burdaki yorumlardan sonra, tekrar hakkinda düsüncelerimi dile getirme ihtiyaci duydum.
    kimseyi cem adrianin sesi kötü dedigi icin elestirmicem, aman ya sanattan ne anlarlar, peh sig tabak demiycem, sonucta müzikte zevk meselesi. ben de cem adrian dinliyorum diye, kimseden bi fazlam yok, elit bir gruba dahil degilim bu yüzden.

ben de cok fazla müzikten, sesten, oktavdan anlayan biri degilim. cem adrian veya her hangi bi sarkiciyi dinlerken, aa bak bunu 4 oktavdan söylemis müthis, bunu 1 oktavdan söylemis cik cik olmamis diye yorum yapmadim hic bi zaman.
    evet hatta bence de cem adrianin kendi degisiyle 5 oktav olmasina ragmen kusursuz ses tonu yok. yani bazi sarkici dinlersin ses rengi cok duru gelir, kusursuz, öyle degil cem adrianin. nasil desem, hafif titrek,hafif catlak, sanki böyle hafif yipranmis ses rengi var. ve iste tamda bu sesle yorumaldigi icin, bana güzel ve özel geliyor sesi. sesinden cok yorumlamasi, ve kendinin de dedigi gibi bazen söz sesi gecer, ve iste burda sanatciligi daha cok meydanda, yazdigi sözlerde. belki sesi begenilmiyebilir, ki kendisi de bunun farkinda sanirim. ne de olsa benim kitlem diyerek dinleyenlerinden bahsediyor, herkes beni begeniyor demiyor, öyle bi iddiasi yok. bu da ona yetiyor gibi. aman bi konser yapayim, 50 milyon insan beni dinlesin gibi bi niyeti oldugunu sanmiyorum.
    ama sözlerindeki muhtesemligi inkar edilmeyecek bi konu bence. yoksa herkesin harci degildir, tanrinin elleri, nereye gidiyorsun ya da bir melek ölürken ve su anda aklima gelemyen baskalari gibi sözler ortaya cikarmak. ve bu müthis sözü, o cokta kusursuz olmayan sesiyle muhtesem yorumlayabilmek.
    walla arkadasim ben begeniyorum bu adami. ve yukarda bi yerde de belirtildigi gibi, summertime gibi bi performans herkes gösteremez. ses veya söz, bi yetenek, bi isik var bu adamda.

ufakta kisisel bi not düseyim, evinde kedi degil de köpegi olmasi hosuma gitti diyor, burda noktaliyorum, yazmak istedigim bi kac bisey daha vardi ama, bu kadar toparlayabildim.

cem adrian aynen yolan devam
  • bu gece sözlükte kendisi ve kıyısından murat yılmazyılmazyılmaz hakkında pek çok gerçek paylaşıldı. aksi yönde kürek çekenler birleşsin. umarım bi pompiş döner aranızda sldkfjsdlk yazık yoksa yani değecek şey değil. bence de cem adrian bildiği yolda yürümeye devam etsin. zaten egosunun eleştiriyi kendine faydalı şekilde emebilmesine izin vermekten çooooooookk.. uzak olduğu ortada. 5 oktav boru mu, bi cover daha yapar verir ayarı......! adam olmuş bitmiş sanatının zirvesinde ya ccc
  • bohem kibariye imiş meğersem. burcu burcu ukalalık kokup alakası yokmuş gibi konuşmalar yapan, genelde cızırtılı sesiyle şarkı söylemeyi tercih eden çok sesli, perçemlerini öne saldığında hitler'i hatırlatan rezalet saçlı adam. mamafih sevilesi müzisyen.
hesabın var mı? giriş yap