• okumaya üşenirseniz diye özet geçiyorum: ailem düzceli.

geçen annem cumaya git diye aramış. "dikkatli ol bombalar falan..." dediğinde dayanamayıp "attığın oy yüzünden o bombalar. belki kendi evladının canı yanınca pişman olursun" dedim. aslında böyle ergen tribi gibi bu durumu ifade etmek istemiyordum ama bu ikiyüzlülük, bu bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık, bu körü körüne birinin peşinden gitmeler beni de mantıksız bir insan yapabiliyor arada.

sonra iki yumruk vurdu telefonda bana annem. aynı bu şehit cenazesinde chp milletvekiline vurulandan. "ne alakası var" dedi.

"yahu esad kardeşti oy verdiniz; esed oldu oy verdiniz. davullu, zurnalı, gözyaşılı karşılama yaptı oy verdiniz; oy kaybedince kürt düşmanı oldu oy verdiniz. suriye karışsın diye silah gönderdi oy verdiniz; suriyeliler göç ederken öldü oy verdiniz. kürtleri öldürsün diye ışid'i destekledi oy verdiniz; ışid'i ülkeye bombalarla soktu oy verdiniz... bombayı kurdurana oy verip 'ama oğlum yaşasın' demek iki yüzlülüktür, bencilliktir, düpedüz ahlaksızlıktır" dedim "iyice peline düşmanlığından gözün kör olmuş, teröristi savunacaksın nerdeyse" dedi, şaşırdım.

cevabını daha önce aldığımdan yolsuzluğa, hırsızlığa değinmedim; yiyor ama yol yapıyordu pelin.

çocuk tecavüzlerine göz yumulmasına, normalleştirilmesine falan hiç değinmedim cevabından korktuğumdan.

"pelin'e kızdığından dinden çıktın, onla dinin ne alakası var" dedi, gülümsedim. "hay pelininize..." diye konuşunca "tövbe de" dedi.

tövbe mi?

bu pelin halk oyuyla seçilen ilk allah ya da peygamber de ben mi kaçırdım ulan?

isterseniz ülkeyi bir krem peynir yönetmeli diyin eyvallah derim, gocunmam artık. ama ailem bile böyle bir at gözlüğü ile bakıyor yaşananlara ki sizin adınıza ben utanıyorum. yarın öbür gün patlayan bir bombayla, sizin adınıza yine ben öleceğim

de, ama, fakat, lütfen; siz çok yaşayın, padişahım sen de çok yaşa.

entry: gg gerekçesi ile silinmiş moderasyon neresinin gg olduğunu yazmayınca ben korkulduğunu düşündüğüm kısmı editledim. entry pelin'e ithafen yazılmıştır. bu entry'de geçen pelinler ve kurumlar tamamen hayal ürünüdür.
  • akp'linin sizi vatan hayini ilan edip, karakola şikayet etmesine kadar varabilecek fantastik sürece gebe olabilir.
  • tartışmadım da , şöyle bir olay geldi başıma.

uzun bir süre kadro vermedikleri için atanamadım. yine benim bölümümden mezun arkadaşımın evinde, anne ve babasıyla muhabbet ediyoruz.

kadro alamıyoruz , bu hükümet neden böyle diye laf sayarken ,,,

babası aynen şunu dedi . '' kızım öyle deme ama bu hükümetten başka kime oy vereceksin, başka namaz kılan mı var , sizi atamasalar da olur ''

bir arkadaşıma baktım , bir babasına. çocuğunu bile düşünmeyen adama duble yollar girsin , ne diyeyim...
  • ilk beş dakika içinde elit,ilk on dakika içinde vatan haini,ilk yarım saat içinde dinsiz olacağınız tartışma.
  • yapılabilir.

onları kendi argümanları ile vurun.

benim köpekle birlikte tuzla'da geziyoruz. hava deli gibi sıcak. hayvanın dil dışarıda. dedim bir yarım litrelik su alayım. bizim mahallenin bakkalına geldim. hayvanı bağladım dışarıya. suyu aldım. tam suyu içirip gideceğim bakkal

"hocam vaktin varsa bir çay ısmarlayayım"dedi.

"olur" deyip oturdum.

adam iki çayı getirip karşıma oturdu.

adamın ilk sorusu "ne iş yapıyon" oldu.

"doktorum" dedim.
    adam."aa ne güzel" deyip başladı akp'yi övmeye.

ışte allah tayyip'ten razı olsunmuş. artık istedikleri hastaneye gidiyorlarmış. her mahallede özel hastane varmış zart zurt. klasik akpli ezberi.

hiç istifimi bozmayıp "doğru diyorsun" dedim.
    allah tayyip'ten razı olsun. eskiden bak bu kadar market yoktu. migros falan vardı sadece bizi kazıklar dururdu. şimdi öyle mi. bak her mahalleye bim, a101 açıldı. mesele şu su bim'de 25 kuruş. sen de 50 kuruş. sırf köpek susadı diye senden aldım. yoksa gidiyorum her alışverişimi bimden yapıyorum. ayda bir çıkıyorum alışverişe bedava neredeyse herşey. hem kaliteli hem çok ucuz. allah tayyip'ten razı olsun dedim.

allah onun belasını versin bakkal. :) ben onlarla nasıl başedeyim hocam. adamlar her şeyi çok ucuza alıyorlar dedi.

bana ne dedim. ben kendi bütçeme bakarım. allah razı olsun gerçekten bim çıktı rahatladık valla. ben salak mıyım senden aynı malı iki kat pahalıya alayım dedim.

batırıyor bizi bim dedi. onların anasını bacısını sikeyim dedi akp'li bakkal.

öyle deme dedim. allah onlardan razı olsun. ekonomımiz süper. marketler çok ucuz. ıater bim'e git ister a101'e ister kipa'ya. süper oldu valla.

biraz önce akp'ye övgüler düzen bakkalom son sözü şu oldu.

allah onların belasını versin. bok süper ekonomimiz oldu.

böyle arkadaşlar. sinirlenmeden onları kendi argümanları ile vurun. çok eğlenceli oluyor.
  • tartışmak değil, laf anlatmaya çalışırken çıldırmak daha doğru olur.
  • dun sabah bizim servis soforu ile gerceklestirdim bunu. sofor abimiz agir akp'li. ben pek konusmak da istemiyorum, ama o giriyor surekli konulara. hic canim istemese de adam bana anlatinca mecbur cevap veriyorum.

sofor:koclar divan otelin altinda bilmemkac ton (o bir rakam soyluyordu da hatirlayamadim) yardim malzemesi hazirlamislar. hukumete karsi gelinmez. hukumete karsi gelirsen bitersin. koc bitecek, 2 yila kalmaz yok olacak.
    ben:nereden duydun bu bilgiyi?
    s: televizyonda
    b: yalandir, dogru oldugunu sanmiyorum.
    s: hic televizyonda cikan sey yalan olur mu? oyle bir sey mumkun degil.
    b:!!!!????

asagilama falan degil, bire bir diyalog bu sekilde yasanmistir.
  • bu dünyadaki en tehlikeli düşünce inanılan gerçeklerdir. eleştiriye açık olmayan her düşünce. din ile ilgili olan konuları da buna dahil ediyorum. inancı değil ama inancın fiiliyatını dahil ediyorum.
    işıd neden kafa kesiyor sorusunun aslında çok basit bir cevabı var. adamlar inanıyorlar. bu kadar net. inandıkları gerçekler var.
    pkk neden bomba patlatıyor. inandıkları gerçekler var.
    bakın işin doğrusu ve yanlışı boyutunda değilim.
    ak partilileri kendi içlerinde ikiye ayırıyorum.
    *her şeyin farkında olan ama bu düzenden çıkar sağlayan ak partililer
    *bu düzenden çıkar sağlamayan inanan ak partililer
    inandıkları gerçekler var.
    -türkiye büyüyor
    -türkiyenin büyümesini istemeyen küresel güçler var
    -reis bu güçler ile tek başına mücadele ediyor
    -yanlışların hataların sorumlusu asla reis değil küresek güçler a.k.a. faiz lobisi

bu adamların karşılarına her hangi bir argüman ile çıkamazsınız. inandıkları ve teslim oldukları düşüncelerden asla vazgeçmeyecekler. haksız olmaya tahammül edemedikleri için sav olarak geçersiz kaldıkları esnada büyük ihtimalle hızlıca başka bir argüman sunacaklar önünüze ve konuşmanın seyri değişecek.
    ben bayadır sevdiğim ve kaybetmek istemediğim ak partililer ile (evet benim için böyle insanlar var hala) siyaset ve ülke gündemi hakkında konuşmuyorum. onlara hak veriyorum hızlıca konuyu kapatıyorum. tartışma açık zihinler ile yapılır. her hangi bir konuyu kapalı bir zihin ile yapamazsınız. iki tarafta değişime açık olmadığı sürece o saçma salak alt düzey bir kavgadan öteye gitmez. faydalı tartışma iki tarafında az veya çok bir şeyler kazandığı fikirlerini geçici veya kalıcı olarak değiştirdiği tartışmadır.
  • -adam gibi adam bizim başbakan!
    -lan oğlum bütün hırsızlıklar, yolsuzluklar ortaya çıktı.
    -israil'e bile posta koyduk.
    -evladım israil ve eşraflarına satmadık yer bırakmadınız, ne postası?
    -bu ülkeye istikrar geldi.
    -olm memlekette yakında millet birbirini doğrayacak, nefret politikasıyla ülke mi yönetilir?
    -bizim allahımız var, gerisi ateist. bunlar dinsiz, imansızz...
    -...

böyle uzayıp gider. sizin dediğinizi hiç dinlemedikleri için mümkün olmayan tartışma.
hesabın var mı? giriş yap