• hala bunu dizi değil de belgesel tadında izleyen aklı evveller var. o zaman size bir sır vereyim sakın dexter izlemeyin. zibidinin biri kafasına göre adam kesip biçiyor. üstelik ne insan hakları, ne anayasa, ne de ceza kanunu dinliyor lavuk.
  • televizyondaki en özgün yerli dizi. bir nevi artistik gerçek kesit.
  • yayın saati dışında tek falsosu; hani şu stüdyoda arabanın içinde oturursun da arkaplanda şehir görüntüsü akar, trafikteymişsin gibi. işte bu şekil çekim yapılması. hatta bir önceki bölümde selim ve eda caddede el ele yürürken de arkaplanda akan cadde görüntüsü tam oturmamış, sakil durmuştu.

edit: son yayınlanan bölümde; eda ile selim yine yürüdüler ama bu defa gerçekten caddede yürüdüler, iyi oldu.
  • etraftan duyduğum övgülerle dün akşam bir tekrarının yarısına dayanabildiğim dizi.

ey rtük, dizide geçen küfürler türk halkını bozmuyor mu??
    her 3 cümlede bir dıttt. üstüne öküz adam telefonu ha diye açıyor ve her 2 kelimesinden biri lan. şimdi türk gençliği buna mı özensin yani. büyüyünce polis olmak isteyen çocuklar bunu mu izlesin..

her şeyi geçtim polisler buna nasıl bir şey demiyor ona takıldım. türk polisi bu mudur yani....hatta buysa bile böyle mi yansıtılmalı??
    her akşam bira mı içer, bari rakı içsinler

ankara csı mış, hangi csı da bu kadar sakallı, garip görünümlü polis var. ayrıca eve bi tekme ile girmek, kapıyı açan adama yaka paça dalmak. polis bunu mu yapıyor türkiyede, hiç mi vatandaşın hakkı yok. haneye tecavüz diye bir durum yok mu. kendini tanıtmadan, kimlik bişey göstermeden istediği yere girip çıkabilir, istediği kişiyi dövebilir mi polis?? ondan sonra yabancı dizi seven türk gençliği olur tabii.

yapın adam gibi gerçekçi bişey izleyelim.

kimseye tavsiye etmiyorum, izlemeyin sakın
  • acayiptir. ben bu "polis böyle deyil" diyenleri, behzat ç ne ütopik diyenleri. yahu kuzum nerede yaşıyorsunuz siz? yani üzgünüm ama normal bir şekilde okuldan, işten eve dönerken "lan" kelimesini hiç mi duymuyor kullanmıyorsunuz? ki her gün çoğunlukla normal insanlar yerine suçlusu, hırsızı, orospusu ve neredeyse toplumun dışarıya attığı birçok insanla uğraşan bir kesimin, polisin yani, o kadar psişik yük ile çok arkasokaklar polisi (evet bence var böyle bir kavram) olmasını bekliyorsanız gerçek hayatta, cidden paralel evrenden falan geldiğinizi düşüneceğim.

behzat ç gerçek değil evet, ama bir taraftan da gerçek zira polis hakkında, suçlular ve suç hakkında kabul ettiğimiz ancak dile getiremediğimiz birçok önermeyi bünyesinde barındırıyor ve bu yüzden bu kadar gerçekçi ve doğal. o yüzden behzat ç'nin gerçekliği sorgulanıyor. sorunlu bir adam bu adam ama house gibi überhiper üstün bir sorun değil bu, bizim sorunlu adamımız, hepimiz bir yerde bu moda giriyoruz yahu. bana behzat ç dediğiniz zaman aklıma ne halt edeceğini kara kara düşünürken iki simit bir çay bir peynir ile akşamdan kalmalığını gidermeye çalışan bir adam geliyor. çok yabancı mı bu? eğer yabancıysa ben de size yabancıyım azizim.
  • kafasindaki polis kavrami izlediği polisiyelerden ibaret olup, izledigi polisiyeler csi, arka sokaklar, kanıt ve türevlerinden ibaret olan "böyle mi ha, böyle mi!?" adamcıklarının anlayamadığı dizi karakteridir. butun polisler edebiyat ogretmeni tadinda turkce konusmali, ayda 10bin tl maas alircasina giyinmeli, yakisikli olmali, insana saygili olmali. tum polisleri bundan ibaret sananlara gelsin : (bkz: hasiktirin diyorum).

hele bir dusunun, adam her allah'in gunu cinayetle ugrasiyor, aldigi para belli, emir-demir mevzusu belli. hala cikmis "küfür ediyor, deniyor, "dengesiz, psikopat" deniyor. ulan sen paranormal activity izlesen 1 hafta psikolojin duzelmez, bir kere morgda ceset gorsen 6 ay psikopata baglarsin, neyin dengesizligini savunuyorsun bir kere ? hadi onu gectim, hic bir allah'in kulu bir fenerbahce-galatasaray macindan once kurbagalidere'nin orda takilmadi? hicbiri mi "ne isin var la burda? zigigit!" diye gotune gotune cop yemedi? hala neyin "turk polisi boyle mi?" sindesiniz ki ? kimse cikip da "butun polisler boyle, ana avrat küfür edip, her aksam raki icip, ustune herkesi dovuyor" demiyor. ustune ustluk "hayal karakteri" oldugunun uzerinde bas bas basiyorlar. daha ne yapmalari lazim? kaldi ki zaten bu adamin kitaplarda elinden dusmedigi samsun 216'si rtük'e kurban gitti. gereken yerlerde de masallah dıtından mozaigine hersey uygulanıyor. daha ne?

denmis ki "bunlari mi ornek alacak gencler". lan genc dedigin adam zaten neyi ornek alacagini hala ayirt edemiyorsa gitsin medya okuryazarligi dersi alsin ilkokula giden cocuklarla. ha yok, 18 20 yasinda adam zaten buna ozeniyorsa zaten onda bir ariza vardir, bu diziyi izlese de manyak olacaktir, izlemese de...

bu baglamda, yapilan elestirilerden yola cikarak, turkiye'de gercekci dizi izlenmemesi gerektigi ortaya cikmakta. zira gercekleri suratina vurdugunuzda "boyle mi?" deniyor, dunyanin en yalan dolan dizisini yapinca "hasiktir lan, poliste o kadar maas ne arar" deniyor. kaldi ki zorla izletilen bir dizi de degildir, bin turlu kanal alternatifi vardir, izlemeyen izlemez. ama hala izleyip izleyip buraya "bombok bombok" yaziyosan sende de bir ariza vardir, onu da kabullenmen lazim ey "boyle mi ha boyle mi?" adamcigi...

su ana kadar yapilmis en iyi yerli dizilerden biridir. oyunculuk, gercekcilik ve karakterlerin basarisi bir yana; bir kitabi minimal kayip ile diziye aktarmanin en guzel ornegidir. pazartesi sendromunu yendiysem bu dizi sayesindedir. ha sadece polis teskilatinda degil, her turlu teskilatta boyle adamlar vardir, olmaya da devam edecektir; ama hicbir zaman geneli kapsamaz. gercekle yuzlesmek zor da olsa, en azindan gercegi bu kadar iyi bir diziden ogrenmek, kabullenme asamasinda yardimci olabilir. yok hala kabullenemiyorsan arka sokaklar var kanal d'de, gunde 2, haftada 24 kere.

(bkz: otu boku elestirebilen insan evladi)
    (bkz: böyle mi ha böyle mi adamcıkları)
    (ara: çay koy)
  • yeni bölümünün başlamasına saatler kala takipçisi olunan yabancı dizilerin inmesini beklerkenki sabırsızlığın 2-3 katını yaşatan dizidir an itibariyle.
  • gayet gerçekçi olduğu için kızıyorlar behzat ç'ye.

kızmamaları için türk polisinin bundan böyle bilumum dizi ve filmlerde tweety şirinliğinde canlandırılmasına.
  • çok doğal bulduğum dizi. dizide katil zanlılarından birinin arkadaşı sorgulanmaktadır. sorgulanan eleman her cümleyi "biliyon mu" ile bitirmektedir. yaklaşık bi 25 adet biliyon mu'dan sonra sorgu nihayete ermek üzereyken dizi zorla izletilmekte olan kardeş artık dayanamayıp "bir kez daha biliyon mu dersen kusacam" der. daha cümlesini bitirken sorguyu yapan eleman da "bir kez daha biliyon mu dersen bunu ağzına tıkacam" der ve ailecek kopulur. hay o senaryoyu yazan ellerinizi öpeyim sizin e mi!*
  • --- spoiler ---

son bölümde behzat'ın intikam için tecavüz edip öldüren elemanın sırtını sıvazlayarak oturduğu yerden kaldırması pek olmadı, adamın niye yaptığını açıklamasından sonra "ne saçmalıyosun lan sen suçsuz bir kızı öldürdün şerefsiz,derdin adamlaysa adamı öldürseydin" demesi daha bir uygun olurdu,yadırgadım açıkçası. kafasına gözüne bir tekme bekledim, olmadı.
    hakkaten öldüreydi herifi kıza da büyük bir iyilik yapmış olacaktı.

--- spoiler ---

bu bölümden çok keyif alamadım nedense, öncesinde fragmanından önemli parçaları öğrendiğim için mi bilemedim, koştur koştur ilerledi bölüm, gelin vazgeçin canlar olayı bir bölümde sonlandırmaya iki bölümlük hikayeyi tek bölüme sığdırdınız.
hesabın var mı? giriş yap