• "bizzat ifade edeyim de meşruluğunu ve rasyonelliğini kaybettireyim," stratejisinin duvara toslamasının örneği bir rehbere imza atmış kişidir zira argümanlar o kadar kuvvetlidir ki özne tarafından ifade edilmesi rasyonalite ve kuvvetlerinden bir şey kaybettirmemiş, aksine malumun ilamı ekseninde etkinliğini artırmıştır.

şöyle düşünelim: bir çocuk evde yalnızken perdeleri yakıyor ve ana-babası eve girer girmez eşiğe dikilip "baba, perdeleri ben yaktım!" diyor -aklı sıra "sağlık olsun yavrum," reaksiyonu alacak proaktif davranıp-. akabinde babası "iyi bok yedin eşşoğlueşşek!" diyerek çocuğa şak-şuk girişiyor. failed. try again.

evet, böyle düşünelim.
  • gördüğüm kadarıyla kendisine ça"k"mak için önerdiği 9 maddede, kendisine haklı olarak ça"t"ılan konuları bir liste haline getirmiş, biraz komikleştirmiş, abartmış ve böylece aklınca "bunları aşın artık" moduna girmeye çalışmıştır.

bu listeyi böyle komik yazınca bir şey değişmiyor oysa ki. aynı içerik ciddi bir dille yazılsa, belki annesinin fiziksel formu hariç, ayşe özyılmazel'in köşe yazarı olmasının içler acısı yanlarının güzel bir incelemesi olurdu oysa ki.
  • son yazdıkları liseli kız günlüğünden alıntı gibi. kendisi ayar verdiğini, dalga geçtiğini, umrumda değilsiniz ne derseniz diyin hiç takmıyorum mesajı verdiğini sanıyor ama yaptığı; kendisini terkeden sevgilisine küfürlü mesajlar yazıp sonra hıh umrunda değilsin zaten diyen kızınkiyle aynı. ikisi de aynı derecede umursamaz.
    madem haksız 'çakma'lar var zatına; ergen ağızlarla köşeni kullanarak hırs içinde cevap vermeye çalışmasaydın keşke 'ayollll' !
    'heyyooooo heyyoooo!'

şaka gibi...
  • çakmak sözcüğünün anlamını herkez gibi bildiğinden emin olduğum köşeci. dikkat çekmek için insan kendine nasıl çakılır rehberi bile yayınlıyor yahu.
  • tabanca gibi bir yazıyla hem ruhunu huzura erdirmiş hem de hakettiğini düşündüğü muhteremlere fena "çakmıştır"!

yazısına seçtiği başlık ise onun tam bir gazeteci olduğunun, kendini okutmayı çok iyi becerdiğinin ve internet gülü olduğunun kanıtıdır.

harbi kız be! ben ilk kez sevdim!
  • yazısınındaki ''çakmak'' kelimeli başlıkla 10. maddeyi de koymuştur aslında.

-ayşe özyılmazel çakmak kelimesinin argo anlamını bilmiyor mu ahaha ?! cümlesini kurma suretiyle yazara göre kendisine bir saldırı daha yapılması olası. bu makarayı da insanlara yaptırma fırsatını ortaya atarak bana göre zekice sayılabilecek bir başlık içinde ufak da bir oyun oynamıştır.

kesinlikle inanmıyorum bu kelimenin öteki anlamda kullunıldığını bilmediğine. bir haberin veya yazının en önemli kısmı başlıktaki vuruculuksa bunu hem dikkat çekerek hemde bir zarf atarak başarmış oldu. bu zarfada daha birçok günaydın, kelebek ve ht magazin gibi yerlerde köşe yazan hatta sözlukte yazan kişiler arasında iyice dallanıcaktır ve yazısını konuşturucaktır.

sonuç olarak ayşe özyılmazel hem ilginç bir başlıkla yazısına okuyucu çekti hemde oynadığı ufak oyunla ve attığı zarfla bu sefer kendisi çakmak istedi ve başarma yolunda avantajlı konumda bence kurduğu tuzakla.
  • köşesinde yazdığı çakmak'la ilgili yazısında ironi yoktur.
  • (bkz: çakı-yorum)
  • diploma sahiplerinin hepsinin köşe yazarı olduğu ülkede yaşar.
hesabın var mı? giriş yap