• geçenlerde avrupa gezmesisine çıkma düşünceleri içinde bir arkadaşla konuşurken birden ortaya çıkan konudur. vize ve pasaport işlemlerinden dem vuran ben, ne kıymetli ülkeleri varmış lan dedim. sonra göt kadar ülkelerine verdiği kıymete bak dedim, ülkenize sıçim diye de ekledim. arkadaş da ekledi, adamların taharet musluğu bile yok diye. konu buradan çıktı...

aklıma ise şöyle bir anım geldi. yurttaykene*, tabi tüm tuvaletler alaturka, bazı bazı lavabolardaki muslukların birine hep hortum takılmış görürdüm. adam hususi uzun hortum almış, lavabodan tuvalete kadar uzatmış. güzel çözüm aslında. bunu askerde yapan arkadaşım var. kim bilir belki ben de yapacağım fırsat oldukça üşenmeyip alışveriş merkezinin daha temiz klozetlerine giden birisi olarak. tuvalette kitap dergi okuyan insanlar vardır. onlardanım.

şimdi bu işi derinlemesine düşününce, yurtdışında ne yapacağız dersek? iyi planlamalıyız. misal sadece 4 günlük bir gezi. dış hatlarda bi kere girilir, 2 gün dayansan akşam kalınan yerde girilir, otelde falan. duş alınır sonra. tabi her ihtimale karşın ıslak mendil taşımak gerekiyor. unutmamak lazım ki ıslak mendili kat kat kullanmak lazım çünkü ıslak mendiller pek sık dokunmuyor. son gün ise yine türkiye topraklarında dış hatlar termanalinde kutlanabilir sanırım. *
  • sicma eylemini gunde bir kez icra edip(ki ortalama insan evladi icin yeterli), onu da banyodan once yaparak cozum getirilebilecek bir sorunsal. simdiye kadar sictiktan sonra gotunu yikamayan pek cok insanla muhattap olmus biri olarak soyleyebilirim ki; oyle bok kokusu filan sezilmiyor yahu*
  • olay sadece su mendil temizlik olayı değil arkadaş ben akan suyu kıçımda soğuk soğuk hissetmeliyim diyenlerdenseniz (aa bu benim lan) ve de uzun süreli yaşayacaksanız ilk haftanızda hiç uzatmadan ebay'den bidet denen aparatlardan alınız ve tuvaletinize monte ediniz. hem türkiye'de her tuvalette olanlar gibi dandik değildir.
    a. su musluğu öyle açıkta durmaz, dışkılaşım sırasında kendisi de pislenmez, sadece suyu açtığınızda ortaya çıkar meret
    b. süper bir açıyla nişan alır, poponuzu sağa sola dans ettirmezsiniz. alet su basıncıyla yatayın 45 derece altında uzar sonra 90 derece açı vererek suyu gönderir. suyu kapatınca tekrar kaybolur. kirlenmez.
    c. su ayarı aşağılarda bir yerde değildir, oturduğunuz yerin sağında durur. uçak kullanıyormuş gibi hissedersiniz.
    d. ucuzdur (posta hari. 50 lira civarı), takması kolaydır, dandik durmaz.

mendil kullanma demiyorum hobi olarak yine kullan.
  • avrupalı taharet musluğu kullanmayabilir ama günde 2 kez duş alır, tabi bu hijyen için kesinlikle yeterli değildir ama ortalama duş alma sıklığı 1.5 hafta olan bir toplumun(evet araştırmalara göre türk halkı ortalama 1.5 haftada bir banyo yapıyor) bunu eleştirmesi absürttür kanımca.

ayrıca (bkz: bide)
  • bokla direkt temasi engelledigi icin kurban oldugum sorunsaldir.
  • öncelik sırasını yanlış(!?) verdikleri için yaşanan sorun.
    oysa bizim gibi ıslak çöplerini sokaklara atsalardı, kıllı ve yağlı suratın üzerine 300 grostonluk makyaj yapsalardı, ibadet etmeye giderken bile ayakları koksaydı, osurduktan ya da sıçtıktan sonra abdest alsalar ama kurallara göre götlerine ilişmeselerdi, en büyük şehirlerinde bile yerlerde her nevi çöp ile birlikte tükrük, balgam, evcil ya da yabani hayvan boku, kısaca her türlü ifrazat ve çöp olsaydı, doğasının en çok korunması gereken yerlerinde bile pet şişe ya da bira kutusu her yerde rastlanılabilen bir şey olsaydı ve (tam olarak bilemiyorum ama) hemen hemen tüm şehirlerinin musluk suları içilemez hale gelseydi, göllerin, nehirlerin anasını belleselerdi, kokudan yanlarına yaklaşılmasaydı ""da"" göt yıkama aparatını düşünselerdi böyle kötü olmayacaklardı.

oysa sen ne kadar güzel ve medeni bir insansın, götünü yıkayabiliyorsun; bokun sokaklarda diz boyu olmuş ne yazar.
  • bir iyi yani var gotlerini ya hic ellemiyorlar ya da mendille artik islak olur kuru olur siliyor ve haliyle ellerine bok temas etme ihtimali azaliyor (diye dusunuyor ve umuyorum). gelecegim nokta su ki tuvaletten cikip el yikamama/sabunlamama her ulkede vardir kimde az kimde cok hic kasmiycam lakin teharet muslugu kullanimi ile el sabunlamama birlestimiydi o fatality iste..
  • avrupalı olmayan mutlu mesut asyalılar'ı da gerebilen sorunsaldır.

(bkz: al götü yıkarsın)
    (bkz: kirlenmek güzeldir)
  • girdim zıçtım helaya
    kefere diyarında
    ne görsem istersiniz
    taharet musluğu yokmuş
    baktım hem sağ hem sola
    taharete taş yokmuş
    oteldeyken zul değil
    derman tuvalet-duşmuş
    neyse lan gözüm körmüş
    tuvalet kağıdı bolmuş
  • alafranga tuvaletlerinin yanina el degdirmeden got yikama lavabolari koyulmaya basladigindan beri git gide azalan sorunsaldir.
hesabın var mı? giriş yap