• yahu bi tartışma yıllar boyunca zerre farka uğramadan aynı şekilde devam eder mi.. e ediyormuş işte..

çocuk bireydir, mal değildir, onu kendi inandığın fikirlerle ajite edemezsin diyoruz, adam çıkıyor, "çocuğu ailesinin değil devletin malı sananların eleştirdiği falan filan" diye giriyor.. adamın bi türlü kafası basmıyor çocuğun kimsenin malı olmaması fikrine.. illa birinin malı olacak, ama tartışma kimin malı olacak o minvalde ilerliyor sanıyor. e devletin değil de ailenin malı olsun diyor tabii..

çocuğun beynini ne dinle ne milliyetçilikle yıkayamazsın dediğimiz bu. ha evet pratikte yapabiliyorsun, şu an bu suç değil. ama sanıyor musun ki ilelebet böyle kalacak.. çocuk beyni yıkamayı gayet normal sayan siz, bin sene önceki kölecilerden farkınız yok gözümde. köleciliğin yasaklanması için kaç bin sene gerekti, çocuk beyni yıkamanın da yasaklanacağı günler gelecek.

ama hadi yasak olmamasını falan bırak, bazen bi şeyin abartıldığı an bile insanda hafif bi tiksinti yaratır be kardeşim. yani anaokuluna giden çocuklara, ne desen sana inanmaktan başka çaresi olmayan, hiç bi kontr argüman geliştiremeyecek çocuklara ajitasyon yapmayı nasıl mideniz kaldırıyor.. hadi hepsini geçtim, dininizin ancak çocuk beyni yıkamayla ayakta durabileceğini savunuyor olmuyor musunuz bu rezilliğin arkasında dururken.

yok çocuk beyni yıkamasak da dinimiz ayakta kalır diyorsanız niye o zaman denemiyoruz.. niye o zaman bu gereksiz işi (madem çocuklara din anlatmasak da onlar dindar olurlar diyorsunuz) savunma gereği hissediyorsunuz.

çocuk beyni yıkamaya dayalı her fikir bu derece iğrençlikler sergilemeye devam edecek.. ama kötü tarafı bunun iğrençlik olduğunu bile tartışmak zorunda kalacağız ve söylediğimiz laflar kuru kalabalıklar içinde davulcu osuruğuna gidecek. buyrun devam edin rezilliğinize ne diyeyim ki başka..
  • konuyla ilgili olarak;

schopenhauer'in sözüdür; "dünya, 15 yaşından küçük çocuklara din dersi vermeyecek kadar dürüst olursa, belki o zaman ona umut besleyebiliriz." *
  • bazi insanlarin "....ama resmi dini islam olan bir ülkede..." gibi bir cumle kullanmasi su an itibariyle bu tartismanin gereksizligini ortaya koymustur. turkiyenin resmi dini yaklasik bi 80 yildir yok. ama belli ki bazi "gönüller" olmasini istiyor. gulsem mi aglasam mi bilemedim. kara cahillik boyle bi sey olsa gerek.
  • yıl olmuş 2010 hala dinlere takım muamelesi yapanlar var. neymiş "ailesi müslümanmış, ona göre eğitirmiş." kişinin dini yorumlamak kendi işidir. ailesini ilgilendirmez. daha 5-6 yaşındaki çocuklara din dayatırsan onların bütün özgürlüklerini yerle bir etmişsin demektir.

gerçi bu ülkede çocuğun özgürlüğünü, haklarını kim sikliyor ki? onlar bizim malımız değil mi? biz ne istersek onu yapmaları gerekmez mi? kimle istersek onla evlenmeleri gerekmez mi? ne hadlerineymiş dinsiz olmak ya da başka din seçmek?
  • bunu savunanların en büyük argümanları, karşı tarafın eleştirilerini zerre anlamayıp, kafalarında o eleştireni garip gurup modelleyip, sonra da o modeli eleştirmek galiba.. yani altı senedir burdayım, bana karşı yazılmış en aptalca eleştiriyi bugün okudum. bravo diyorum..
  • bundan 10 sene önce bunu yapmak savunmak büyük harfle göt isterdi.görün bakalım ne kadar geriye gitmişiz.

(bkz: din ve vicdan özgürlüğü)

kimse kimseye çocuğuna dinini öğretme demiyor.hatta güzel birşey çalmazsın hak yemezsin iftira atmaktan korkarsın ama her müslümanım diyen öyle davranmıyor değil mi.ya işte kazın ayağı öyle değil.

sıkıysa sen o çocuğu bırak da kendi öğrenmek istesin bazı şeyleri. sen onun daha minicik yaşta beynine kazmadan. belki doğrudur belki değildir bildiklerin o karar versin.

ama işte bunu yapmak göt ister değilmi.

bırakın lan o çocuk o kadarcık günaha girsin. en azından almanyadaki milletin parasını yiyenler haram yiyenler (bkz: deniz feneri) kadar günaha girmez.
  • insanların halen "hmm kuran partisi yapılsın istemiyor... o zaman: dinsiz! ya yahudi olsaydı!" şeklinde düz mantık ile bakmakta olduğu konu.

ben buna tepkimi gösteririm, evet, çünkü: anaokulunda bu öğretiyi yapan kişilerin din konusunda ne gibi bir eğitimi var? kuran'ı nasıl anlatıyor? bu konuda nasıl bir eğitim almış? veya neden kuran? %99'u müslüman diye herkes mi müslüman olmak zorunda? yarın da incil partisi yapılacak mı? anaokulundaki çocuklara "alın bunu okuyun" diye ellerine kitabı verecek halleri yok, bildiklerini aktarıyorlar çocuklara. peki ne biliyorlar? çok bilsin, az bilsin, yobaz olsun, ilerici olsun farketmez. eğitimini almadığı, çocuğun kafasını karıştırabilecek bir konuyu benim çocuğuma böyle partiler, simler, süslemeler, şarkılar, türkülerle an-la-ta-maz! yapılmasın arkadaşım, ne kuran, ne incil ne başka bir dinin eğlencesi düzenlenmesinin benim anaokulumda. benim çocuğuma dilini, arkadaşlığı, doğruyu yanlışı öğretmek için eğitim almış insanlar dini de araya sokuşturmasınlar.

insanlar özellikle isteyebilir bunu, çocuklarını bilmem ne kuran kursunun anaokuluna göndermiştir, benim yapabileceğim birşey yok, bunun yanlışlığını ifade etmekten başka.

tamam, hadi şimdi devam edin: "olum, münafıkmısın nesin? işin gücün islam!"

töbe töbe..
  • beyin yıkamadır tabii ki, tartışılması bile abes. ama işte "hayır değildir, o çocuğun velilerini ilgilendiren mevzudur sana n'oluyor vs" diyenler çok olduğundan tartışılabilir sanrısı oluşuyor.

çocuğu istedikleri şekle sokabilecekleri bi mal zanneden zihniyet için çok laf ettim, tekrar etmek istemiyorum. sadece artık ilerde çocuğum olursa anaokuluna da yollamayacağımın garantisi oldu o kadar.
  • çocuk belli bir yaşa gelene kadar etrafındaki büyüklerin söylediklerini , yaptıklarını kesin doğru bilgi olarak değerlendirip öğrenir ve bunu karakter olarak edinir.
    yargılama , doğru/yanlış bilgiyi tartma yeteneği olmaz.

bu bilgiye dayanaraktan ortaya çıkan sonuç:

anaokulunda kuran eğitimi: beyin çocukken yıkanır. (ağaç yaşken eğilir)
  • konumuz çocukların beyninin yıkanmaması gerektiği ise beyin yıkayan devletin varlığı beyin yıkayan ailelerin varlığını bertaraf etmiyor.
    çocukları dinlerden koruma kanunu çocuk dinsiz olsun diye değil çocuk müslüman ailenin iktidar gücünden korunsun diye gerekli. devlet sadece azınlığı çoğunluktan korumak için varolmalı.
    çocuklarınız müslüman olmasın, cennete gitmesin demiyoruz. dinler önce öğrenilsin sonra inanılsın diyoruz. dini öğrenme yaşı için de anaokulu yaşı çok çok erken ki kuran okuma partisi din öğretme aktivitesi değil inanılmış dini kutsama ritüeli.hem de arapça.
hesabın var mı? giriş yap