• kate winslet ın oynadığı reklam filmi, oyuncunun canlandırdığı film karakterlerine göndermelerle tebessüm ettiriyor. üşenmedim yazdım. hatalı mıyım ki.

"at 17 i went to prison for murder , 17 imde cinayetten hapse girdim (bkz: heavenly creatures)
    by 19 i was penniless and heart broken , 19 umda meteliksiz ve kalbi kırıktım (bkz: sense and sensibility)
    i almost drowned at 20 , 20 mde neredeyse boğuluyordum (bkz: titanic)
    my mind started to go at 24 , 24 ümde bilincimi kaybetmeye başladım (bkz: iris)
    then i had my memory erased at 28 , 28 imde hafızamı sildirdim (bkz: eternal sunshine of the spotless mind)
    and by 29 ..... i was in neverland , ve 29 umda neverland deydim (bkz: finding neverland)

my real life doesn't need any extra drama , hayatımda daha fazla dramaya gerek yok
    thats why my card is american express , işte bu yüzden kartım american express"
  • fî tarihinde provizyon servisinde çalıştığım sırada, tek bir slipte 150.000 dolar civarı bir harcamaya otorizasyon verildiğine şahit olduğum kart. arap şeyhinin biri, "ailesi" ile o zamanlar pek yahşi bir otel olan sheraton'da bir kaç kat birden kapatmıştı ve check-out halindeydi.

belirtildiği üzere kredi kartı değil, bir charge karttır, ödemenin sektirilmesi pek hoş karşılanmaz, sarkması halinde kol gibi faiz işler ve 90 gün sonunda ödeme hala açıksa ve kart sahibi pek hatırlı bir kişi değilse, geçici olarak kullanıma kapatilabilir. eğer bu alışkanlık haline gelmişse, birgün bir dükkanda ansızın el konulabilir.

numarası 37 veya 34 ile başlar (aslında diğer bütün kredi kartlarının ilk haneleri kartın cinsini belirler, cep telefonlarının 532, 542'si gibi), "xxxx xxxxxx xxxxx" olarak gruplanmak üzere toplam 15 hanedir. kart numarasından hesabın hangi döviz cinsinden yürütüldüğü, hesap numarası, kartın cinsi (green, gold, platinum gibi), esas kart mı, ona bağlı bir ek kart mı olduğu, daha önce çalıntı, kayıp ya da kırılma gibi sebeplerden değiştirilmiş mi, değiştirilmişse bunun kaçıncı kart olduğu görülebilir. kart numarası bir algoritma ile türetilir ve son hane diğer hanelerden türetilen bir check-digittir. elle yapılan girişlerde herhangi bir hanenin yanlış girilmesine karşı bir önlemdir bu.

yüksek harcamalarda, harcama pos'ten geçirildiğinde, otomatik olarak onaylanmayabilir, "authorization officer" denilen kişilerin ekranında, harcama detaylarıyla pop-up olur, harcamanın cinsine (örneğin, hastane ya da otel harcaması, halıcı dükkanındaki bir harcamaya göre daha önceliklidir), kişinin credit history'sine vs. bağlı olarak onaylanır ya da hemen onaylanmayıp, merkeze telefon edilmesi istenebilir. bu aramalarda dükkancı vs'den kimlik sorması, kartın arkasının imzalanmiş olup olmadığını kontrol etmesi istenebilir ya da kişinin yanında kimlik yoksa "verbal id check" yapılabilir.

yüksek harcamalar yapması, bunların sık sık sisteme takılması muhtemel kişiler için önceden kart hesabı üzerine notlar yazılabilir ("cm* is good for $200.000" gibi) böylece, o ay içindeki harcamaları o rakkama ulaşana kadar herhangi bir harcama ekranda pırtlasa bile, hemen onaylanır, kart sahibi bekletilmez. muallakta kalındığı durumlarda, müşteriyle temasa geçip, bu harcamanın altından kalkabileceğini teyit edebilecek bir banka bilgisi istenebilir. böyle durumlarda bankayla temasa geçilip, teyit alınabilir. aynı şekilde, bilinen bir dolandırıcılık durumu falan sözkonusuysa, "telefonda oyala, o arada polis çağır" gibi mesajlar yazılabilir kart hesabı üzerine.

platin kart, herkese verilmez, ancak prestijli gold kart sahibi insanlara onlar istemeden verilir. bu kart hesaplarının üstüne de "cm is frank sinatra" ("bildiğin frank sinatra*, isim benzerliği falan değil, mümkünse rahatsız etme" anlamında) gibi mesajlar yazılır.

american express, nerede olursanız olun, kayıp, çalıntı gibi hallerde 24 saat içinde yeni bir kart temin etmeyi garanti eder, kurye sisteminin bu kadar yaygın olmadığı zamanda bir çalışanını taksiye bindirip, elinde kartla şehirlerarası yolculuğa gönderdiğine bile şahit olmuşluğum vardır. kayıp, çalıntı gibi hallerde, 24 saat içinde bildirildiği takdirde, kart sahibinin hiç bir harcamadan sorumluluğu yoktur, bundan sonra da bildirilene kadar, belli bir miktardan fazlasından sorumlu değildir.
  • yılda 240 tl'nin hesabını yapan adamların da sahip olabildiği kart. demek ki bi ayrıcalığı yok, hava atmaya yaramaz. sonuçta şekil olsun diye alan adamın elinde patlar.
  • ulan ne itelediler tadı damağımda kaldı, kartı. bir yıllık üyelik bedeli var sanırsın mason cemiyetinde loca vermişler ondan yararlanıyorsun.
  • neredeyse her kredi kartında olduğu gibi normali, goldu ve platinum'u vardır. ama bir çeşiti daha vardır ki aman aman.. ona amex black denir. kart sahibinin emrinde çalışan bir görevli vardır. canınız seyahat çektiğinde hiç bilet ve yer derdiniz olmaz çünkü kapınızdan limuzinle alınırsınız gideceğiniz yere özel bir uçakla gidersiniz ve her otelde özel kişiler için hep boş tutulan o özel oda size ayrılır. bütün bunları o kişi ayarlar tek işi budur. akbankın bu kartı verme yetkisi yoktur sadece amerika'dan verilir ve türkiye'de kimsede olmadığını tahmin ettiğim bir karttır
  • garanti bankası'nın telefonla arayarak size göndermek için çok ısrarcı oldukları bir hizmet türü. fakat bu ısrarın sonunda ağlamaklı olabiliyorlar. az evvel telefonda yaşadığım diyaloğu aktararak izah etmeye çalışayım;

ben: alö?
    müştem*: iyi günler ben garanti bankası'ndan bla bla bla bla bla bla amerikın eksprıss için...
    ben: düşünmüyom.
    müştem: ama bi' anlatıyım isterseniz?
    ben: pekin.
    müştem: şimdi bakın bonus kartımızı kullanıyor musunuz?
    ben: eved.
    müştem: süper! işte bu ımerikınıkprıs'le anlaşmalı markalardan yaptığınız alışverişlerden kazandığınız bonusların iki katını kazanıyorsunuz...
    ben: he.
    müştem: mesela bonus kartınızla yaptığınız alışverişten 50 lira değerinde bonus kazanacakken 100 lira değerinde kazanmak istemez misiniz?
    ben: hanımefendi ben alışveriş yaptığım zaman öyle 50 liralık bonus kazanamıyorum, öyle bir yeteneğim yok. en fazla 10 kuruş kazanıyorum, 20 kuruş için de ek kart istemiyorum.
    müştem: peki ama avantajlarımız bununla bitmiyor. mesela piza hat, börgır king, keyefsiy gibi restoranlarda yüzde beş indirim...
    ben: hanımefendi festfud yemiyorum.
    müştem: anlıyorum. bir de ücretsiz asistanlık hizmetleri var ama... mesela kapıda kaldınız, bir çilingir çağırdığınızda size masrafı 50-60 lira olacak, bu parayı neden siz veresiniz? çilingir masrafınızı da bankamız karşılıyor...
    ben: hanımefendi evde üç kişiyiz. ben geçen angut gibi anahtarımı kaybettim, sonra diğer iki anahtardan birini alıp yaptırdım 2 liraya.
    müştem: hmmpff anlıyorum... bu da olmadıysa çekici hizmetimiz var! mesela motorlu araç sahibi misiniz?
    ben: eved.
    müştem: hah! işte mesela yolda kaldığınızda ücretsiz çekici hizmetimiz...
    ben: hanımefendi 250'lik motorum var, yolda kalınca ite ite iki sokak yandaki tamirci arkadaşıma götürüyorum.
    müştem: ıımmhh bu da mı olmadı? (sesi titriyor) peki bakın o zaman ücretsiz ambulans serv...
    ben: hanımefendi özel sağlık kuruluşuna bağlı çalışıyorum, sizin de maaş müşterinizim. ambulansı da onlar yolluyor bir şey olunca...
    müştem: tamaağm!!! iyi günneeğrrhıeehmfırk...
    ben: iyi günler hanımefendi, kolay gelsin.
    müştem: ıfıfıfıfh fırrrk...
  • iphone 6 alabilmek için 1.785.343 membership rewards puanı gerekiyor. şaka gibi.

kısa bir hesaplama yapmak gerekirse

-ayda 5 bin lira harcayan birinin 30 yıl

-ayda 10 bin lira harcayan birinin 15 sene boyunca membershiplerini biriktirmesi gerekiyor.

1 lira = 1 membership olduğuna göre, yuvarlak hesap 2 milyon lira para harcarsanız kazandığınız para ile 1 tane iphone 6 alabilirsiniz :)

link: https://membershiprewards.begifts.com.tr/…risi.html

veya sadece usb data kablosu alabilmek için 60.000 puan gerekiyor (yani 60 bin liralık harcama)

link: https://membershiprewards.begifts.com.tr/…suz).html
  • üstteki yazara ithafen, evet öyle her yerde geçmez bu kart, tek kart kullanma alışkanlığınız varsa zaten bir yerde kalırsınız öyle. ama giderseniz örnek veriyorum sağlam bir otele - plaja, resepsiyon ya da garson ödeme için kartınızı alır, 10.000tl yazar pos cihazına, bir bakarsınız fişinizde 8.000tl yazar. amex şovunu trendyol'da falan yapmaz, seçkin mekanlarda yapar.
  • bilhassa garanti bankası american express kartı sahiplerinin veya bu karta sahip olmak isteyenlerin yazacaklarıma kulak vermelerini şiddetle istirham ediyorum.

- kart sadece garanti bankası pos cihazlarında geçerlidir, başka bankalarınkinde geçersiz kart uyarısı verir.
    - kartlar için yıllık bazda alınan bir üyelik ücreti vardır ve bu amex green de 75, gold da 150, platinum da 300 usd dir. kapınıza gelen veya sizi telefonla arayan satış ekipleri kart ücretinden pek bahsetmezler, dikkatli olun.
    - amex green karta ek kart çıkartırsanız 25 usd aidatı var ama gold ve platinum için böyle bir ücret yok ( ama ilerde alınmayacağı anlamına da gelmez...)
    - bu karta gerçekten ihtiyacınız varsa çıkartın, söz gelimi çok sık otel, restaurant ve seyahat harcaması olan bir kişiyseniz bu kartın sunduğu olanaklar çok fazla. ama dışarda yemekten anladığınız büfede sosisli yemek veya seyahat denince vapurla kadıköye geçmekse boşuna bi çuval aidat verirsiniz bu kart için.
    - en önemlisi, eğer garantide başka bir kredi kartınız varsa, amex kartınız bu kartla ortak limitli çıkacaktır. yani her kart için ayrı limit belirlenmeyecektir.
  • 80'lerin amerikan filmlerinde, zengin adamın, otel odasına attığı hatunlarla birlikte cam sehpadan kokain çekerken kullandığı aparat.
    (bkz: robocop)
hesabın var mı? giriş yap