• annelerin default takısı*
    zaten en çok annelere yakışır. şu ana kadar beş yüz tane annem olmadı ama tecrübelerime dayanarak annelerin kollarından bilezik eksilmeye başladığı an yaşlandıklarını gördüm. aslında süsten çok her biri birer güvence olan altın bilezikler birer ikişer bozdurulmaya başladıkça tehlike çanlarının sesi yükselir ve en çok da anneler duyar.
    bir gün bir güzellik yarışmasına katılırsam, salak sunucu "sihirli bir değneğin olsa ne yapardın?" dediği an "kolundan bileziğini çıkarmak zorunda kalan bütün annelerin bileğine bileziklerini tekrar takmak isterdim." diyeceğim. söz.
  • büyüklerimizin meslek olarak nitelendirdiği meziyet.
  • türk örf ve adetlerine göre genellikle nişan, evlilik törenlerinde, doğumlarda altın madeninden yapılmış, takılan ziynet.
  • büyükler mesleği olanlar için "bileğinde altın bilezik var, değerini bil" derler ama çok da doğru bir benzetme değildir bu kanımca, zira altın bilezik tek sefer bozdurup parasını yiyince tükenen birşeydir. büyüklerin kastettiği meslek sahibi olmanın değeri ise harcanıp bitmez.

gelgelelim atalarımızın her zaman tutarlı olduğu da pek söylenemez zaten.
    örnek için (bkz: atasözlerini söyleyen psikopat atalar)
  • kadin ana olunca koluma takilan
    onu kirdim simdi yenisi geldi
    fakat o ‘haha yok ya bu analik totemi yoksa ben ne altin bilezik takacam hic tarzim degil’ aciklamalari....
    cunku bazi seyler olmasi gerektigi gibi olmalidir.
    (bkz: 22 ayar)
  • doktoraya varmayacak yüksek lisansa verilen ad.
  • takısız isim tamlaması.
  • kemalettin tuğcu'nun acı kitaplarından biri.
  • eskiden kız babaları 5 bilezikten piyasayı açarmış. şu saatten sonra evlenecek olan insanlardan bunu talep eden düpedüz işi bozmak için sebep arıyordur.
    allah iyilerle karşılaştırsın.
    not: kardeşim yaza evlenmeyi planlıyor bakalım kısmet...
    ekleme: bu devirde olur mu öyle şey demeyin. benim tek taş yüzünden nişan atan arkadaşım var. *
    (bkz: evlenmek için 15 bilezik 1 set isteyen kız)
hesabın var mı? giriş yap