• geçen gün * izlediğim bir programda "ben eşime evlenmeden önce tek bir söz verdim. ne 'çok zengin olacağız', ne de 'çok ünlü olacağız' idi bu söz. ona 'benimle bir an bile sıkılmazsın' dedim ve sanırım sözümü tuttum" demiş kişidir. * bu sözünün ardından eşiyle çıktığı tekne yolculuklarının görüntüleri geldi ekrana. şarapçılık, denizcilik... hayallerine tek tek kavuşması, kazandıklarını hobiye yatırması imrenilesi...
  • benden sonra devam adlı kitabında adı geçen çalışanlara kitap hediye edilmiştir. böyle bir nezaket örneğine vesile olması bile tebessüme sebep olan lider..
  • garanti bankasi eski genel müdürü. garanti bankası'nı garanti bankası yapan kişidir denilebilir kendisi için. o mevkideki çok kişi için normal sayılabilecek bir karizması vardır. para derdi olmadığı için gelecekte kazanma fırsatı bulabileceği paraları deyiş yerindeyse tepmiştir; yine de işe başlarken tahmin ettiği yaştan daha geç bir yaşta emekliye ayrıldığını iddia etmektedir. üzüm bağları ve şarapçılıkla, yelkencilikle ve türlü sosyetik uğraşlarla meşgul olmuştur. şu sıralar bodrum'da gerçekleşecek olan ve harvard university ile türkiye'nin önde gelen yüksek öğretim kurumlarının ortaklığıyla işlerlik kazanacak "profesyonellere yönelik liderlik eğitimi" konulu ciddi ve finansal getiri potansiyeli yüksek bir projenin koordinasyonuyla ilgilenmektedir. *
  • benden sonra devam adlı bir kitap yazarak garanti bankası ceo'su iken yaşadıklarını anlatmıştır.
    kitabın basım tarihine dikkat! 1 nisan 2010 yani akın öngör'ün bankacılıktan ayrıldığı tarihin 10. yılı.

10. yılın hukuksal bir anlamı var. eskiden işlenen suçlar zaman aşımı na ugramıstır onuncu yılda. ve öngör bu kitabında hissedarların paralarını vs. nasıl batırdıgını falan da yazmıstır. bugunkü garanti bankası genel müdürü ergun özen mesela batırdıgı paraları itiraf etse, bddk ceker hemen gel bakalım ergun seni bir mahkemeye alalım der. ama zaman aşımı yüzünden akın öngör biraz da doğuş grubundan intikam alırmışcasına o donemlerde dönen olayları rahatca sırıtarak yazmıstır.

bir de kitapta ticari bir numara vardır. o dönem garanti'de çalışan herkesin ismi karınca kadar yazılarla kitapta bulunmaktadır . "olum bak senin de adın bu kitapta " diyerek herkes birbirine kitabı aldırmakta ve akın bey bu parayla şarap tarlasında ve teknesinde takılmaktadır.
  • elindeki para ve kariyere kendini kaptırmayıp çok geçmeden emekli olmayı başarmış, ardından ressam birol kutadgu ile birlikte son derece lüks bir tekneyle yaptığı seksen günlük dünya seyahatini kendi yazıları ve birol kutadgunun resimleriyle birlikte "ia orana" adlı kitapta toplamış ve kitabın gelirini ise "gülin öngör kız anadolu meslek lisesi" ne bağışlayacağını yazmış olan garanti bankası eski genel müdürü.
  • büyüyünce ceo olacağını zanneden loser bankacı kitlenin taktığı bileklikten yaptığı yelkene kadar öykündüğü hatta direkt copy paste ettiği akıllı ve uyanık bi amca.
  • youtube'da yeni bir sohbetine denk geldiğim eski yönetici. sanırım 4 bölümden oluşuyor ama en çok 2. bölümünü beğendim, her dakikası ders niteliğinde ve kalite kokuyor. bugün biz çalışanların sürekli dile getirdiği sıkıntıları zamanında çözmüş, en azından dikkate almış, bankayı ortalama altı bir şirketten türkiye'nin en değerli kurumları arasına sokmuş. bahsettiğim ikinci bölüm. ilgi duyanlara diğer bölümleri de öneririm. cin tonikli uçak seyahati* çok iyimiş.
  • akın abi. metu mezunu. iş hayatını zirvede bırakmanın duayeni. çok az insana nasip olmuş bir hayat. garanti bankası dönemi iş dünyasında çok ses getirmiş önemli bir periyottur. ama daha çok hayranlığımı bankacılıktan sonra kendine kurduğu dünyasıyla kazanmıştır. keşke ülkenin gençliği böyle insanları kendilerine kılavuzluk edinseler. bir rol modelin ete, kemiğe bürünmüş hali. siyasete girmemesi konusu kendi tercihi, ama o limanlara da açılsaydı liyakatının bu toprakları bir başka yeşerteceğini düşünüyorum.
    yazdığı kitapları okunmalı.
  • bu sıralar wwf türkiye yönetim kurulu başkanlığı ve uluslararası yönetim kurulu üyeliği yapmakta olan emekli bankacılık sektörü insanı.
  • 23 haziran 2007 odtü mezunlar günü kutlamalarında dağıtılan kitapçıkta, 1967 yılı işletme bölümü mezunları arasında adı geçen kişi. bu aralar thomas cook'un izinden gidiyor.
hesabın var mı? giriş yap