• van kedisi yapmaya da yarayabiliyor:

*_*
  • gorunmez bkz'da iki nokta ust uste kullanip esas gidecegi yeri gostererek kullanilabilen bkz turu.. orn: 'hede hodo:sacma terimler' $oyle gorunuyor: hede hodo*
  • fikri bana ait olan sozluk fonksyonu
    (bkz: kendini begenmis)
  • klavyenin orasini burasini minciklamak yerine entry yazdigimiz kutunun sag ust kosesindeki gorunmez bkz tusunu kullanarak da olusturulabildigimiz hede.

- önce bir karakter bosluk bırakılır.
    - ardından : yapılır.
    - ardından tekrar bir karakter bosluk bırakılır.
    - sonra yıldız karakteri icinde akıllı bkz olarak gorulmesi istenen hede yazılır.
    - simdi ilk bırakılan boslugun basindan -boslugu da icine alacak sekilde- yazilan hedenin sonuna kadar olan kısım mouse'a sol tıklanarak secilir.
    - nihayet gorunmez bkz tusuna basilir. artik bir akilli bkz'iniz oldu. gule gule kullanin.

örnek: ( bu arada tırnak isaretleri benim marifetim akilli bkz verirken tirnak isareti yapmiyorsunuz aman! )

" : whirlwind"
    sol tıkla, sec -->gorunmez bkz'a bas, gonder.
    * diye cikacaktir.

akilli bkz'i bir cümlenin sonunda kullanacaksaniz ilk bosluk bıraktiginiz karakterden once cumlenizi girip, bu sefer ilk girdiginiz cümlenin basina kadar olan kismi mouse'un sol tusuyla sececeksiniz. bunun disinda diger maddeleri aynen uygulayacaksiniz.
    örnek:

"akilli bkz vermek gercekten de zor degil: ben bugun bunu gordum" ( akilli'nin basindan gordum'un sonuna kadar sec, sonra gorunmez bkz'a bas. )
    akilli bkz vermek gercekten de zor degil* gibi.
  • az da olsa yapamayanın olabileceğini düşündüğüm bakınız çeşidi.

1. akıllı bakınız vereceğin kelimenin üstünü fare ile tara
    2. görünmez bkz a tıkla
    3. baknız verdiğniz kelimenin önüne iki nokta üst üste koy (tek dendenle kelimenin arasına boşluk bırakmadan).
    4. yolla diyerek servis yap.

tabi denemeler mutlaka kendine mesaj atarak yapılmalı. öğrenene kadar sitil'den sitil'e epey mesaj yollanmıştı *
    edit: şimdi bakınca kendine mesaj atmaktansa kenarda dursun diyerek denemek çok daha mantıklı imiş. *
  • birden fazla vermek istediginizde:

mesela 'eksi:sozluk' ':sozluk' yazip tirnak içerisinde olan bölümleri görünmez bkz yaptigizda sööle oluyor:
    eksi** yani birinciden sonra iki nokta üstüste yapip ikinciyi yazip, ikinci isaretten itibaren olan bölümü de tekrar görünmez bkz yapicaksiniz.

aralarında hic bosluk olmayacak tabi.
  • bir sözlük aparatı. yapması da kolay.
    kelimeyi/cümleyi yaz, yazdığını seç, görünmez bkz tuşuna bas, ilk ter tırnak işaretinden sonra : işareti (iki nokta üst üste) koy. bu kadar.
  • iki nokta üst üsteden sonra bir boşluk bırakın.
  • 'gözüken: yıldızdan-çıkan'
    tek tırnaklar alt-96 olacak
    örn:
    'salak: dreamer' -> salak*

aşağıdaki şekilde girilen bkz çeşidi:

`gözüken: *`
    yıldız yerine yıldız üzerinde çıkacak bölümü yazınız
hesabın var mı? giriş yap