• efendim bu isin ayrintili bilgisine, googleda flux capacitor arayarak ulasabilirsiniz. ilk cikan sitenin, bilim adami veya uzay yolu manyagi biri olduguna inandigim yazari, tembellik yapmamis, konuyla ilgili kallavi bir uluslararasi internet sayfasi hazirlamis.

ne yazik ki halkimizin ne bu sayfadan, ne de akim ile aki arasindaki farktan pek haberleri yok. zira turkcedeki ses benzerligine karsin, gavurun dilinde bunlarin tamamen ayri seyler oldugunu belirtelim. soyle ki akim bildigimiz akim, yani elektronlarin yer degistirmesi. elektronlar eksi yuklu, yer degistirince bosalttiklari taraf arti yuklenmis oluyor dolayisiyla biz de akimin oraya gitmis oldugunu hayal ediyoruz. yani aslinda hareket eden tek sey elektronlar ve onlar da akimin ters yonunde hareket ediyorlar ama akimi okla gostermek kolaylik oluyor. galiba resmi tanimi da soyle birsey: 1 voltluk bir potansiyel enerji farkini yaratmak icin 1 joule luk bir isle yerinden oynattigin elektron yuku miktari 1 amperdir.

aki (flux) ise tamamen farkli.. manyetik bir alan boyunca etkili olan kuvvetlerdir. yani bir adet miknatis alinir, masanin ustune konur. sonra miknatisin etki ettigi rastgele bir bolgenin kesit alani alinir. bu alan diyelim, miknatisin tam ustunde 1 santime 1 santim bir kare olsun ve masamiza da tam paralel olsun. bu alandan gecen manyetik kuvvetin toplami akidir iste. vektorlerle gosterilir. yani o karenin ortasina bir demir cubuk koysan, o vektorlerin yonu ve siddeti dogrultusunda bir manteyizmaya maruz kalacak.

aki kapasitoru nedir diye soracak olursaniz, efsaneye gore, hic beklemedigimiz bir anda, doktora son sinifta secmeli ders olarak karsimiza cikacakmis. ben sahsen o sene secmeli olarak ileri dizayn almayi dusunuyordum, isin kilici yapicam. (masterda da yapmistim birseyler ama onun tutacak yeri yoktu)
  • zamanda yolculuk etmenin kilit noktasi. doktor tuvalette kayipta kafasini klozete carpinca aklina gelir.
  • bu ürün artık satışa da sunulmuş, biraz modern versiyonunu http://kalecoauto.com/…_info&cpath=6&products_id=28 adresinde bulunabilir. ancak fiyatı biraz tuzlu, yine de tam geri ödeme garantisi var. ürünü satın almadan 30 gün önceye kadar iade edebiliyorsunuz.
  • sanılanın aksine nötron tepkimesi için kullanılan alettir.

bildiğiniz üzere akım, elektronların yer değiştirmesi sonucunda oluşur. ancak bu alet, beslendiği hidrojen moleküllerinin, merkez noktada oluşturduğu, kararlı helyum izotoplarına geçmesi mantığı ile çalışır.

merkezde yaşanan tepkimede hidrojen atomları helyum atomları formunu ele alırken, kenarlarda oluşan enerji farkı ile inanılmaz bir potansiyel fark oluştururlar, bu potansiyel farktan oluşan ağırlıkta uzay zamanı büktüğünden, kontrol edilebilir bir solucan deliği oluşturulup, zamanda yolculuk edilebilir. filmde de aracın önünde beliren enerji kütlesi uzay zamanda açılan bu deliktir.

aracın 88 mph hıza ulaşmasının gerekliliği ise, yerçekimi ivmesini sıfırlayacak bir vektörel güç oluşturulması için gereklidir. böylece akım kapasitörü tam aracın geçeceği düzlemde solucan deliğini oluşturabilmektedir.
  • meme yapınca bir yolculuk ettiğiniz zaman boyutunda sakat bir tarihte mahzur kalabileceğiniz hayati alet.(bkz: meme yapmak)
  • back to the future filmlerinden birinde, doc makineyi kontrol ederken* şöyle konuşur:" evet, işiklar yaniyor, pedal çalişiyor, this is working*, ..., the flux capacitor is fluxing" süper.
  • kolları arasındaki açı 120 derecedir. sebebi elektronların, müthiş bir geometriyle çarpışıp müthiş güçler üretmesidir.
    kaynak: götümberg kütüphaneleri
  • 5 kasım 1955'de dr emmett brown'ın banyodan cıkıp ayagının kaymasıyla kafasını lavaboya vurması akabinde doktor'un kafasında olu$an fikir.
  • çalışabilmesi için 1.21 gigawatt güce ihtiyacı vardır.
  • orijinal geleceğe dönüş dvd'sindeki türkçe ismi manyetik ışık kondansatörü şeklinde geçmektedir.
hesabın var mı? giriş yap