• bendeki bu pastoral ruhla bir türlü becerip oynayamadığım oyun.

bıraksalar tarla sürsem, balık avlasam, ev falan yapsam. tam işler yoluna giriyor başlıyor atlı akınları.

ben daha çok sims 3 formatlı bir insanım sanırım.
  • ilk iki oyundaki mevcut anlamsızlık 3.oyunda da korunmuştur. nedir peki bu anlamsızlık? efendim atlı adam yapıyoruz, saldır diyoruz at neden kullanılır ezmek için aynı zamanda piyadeleri, bu son çıkan oyunlarda (bkz: the battle for middle earth) dikkat edilen bir ayrıntı olmasına rağmen microsoftun ürettiği atlılar gidip infantry nin önünde durarak kılıcıyla dürtükleme çabasındalar. deli ediyor bu insanı.
  • başıma bir iş gelmeyecekse bana göre dünyanın en iyi strateji oyunu.
  • p4 1.9 , gf4mx460go (32mb) , 512mb ddrram ile 1024x768 çözünürlükte gayet zevkle oynadığım oyun. oyuna iyice hakim olmak için çok oynamak gerekiyor. üretilen savaşçılar çok artmış, "home city" denen sistemi de iyice kavrayıp en hızlı şekilde en faydalı malzemeleri evden getirtmek gerekiyor.

skirmish oynarken modarate seviyede halen yenemedim pis ingilizleri.
    edit: kötülendikten sonra yendim merak etmeyin.
  • osmanlilar ile ureme durdurulamasa da, camide verilen improvementlarin hepsini yapmadiginiz taktirde, uremeyi en azindan yavaslatip, her olen askerin yerine aninda bir koylu uretilmesini yavaslatmis oluyorsunuz. uremesi kontrol altinda tutulamayan tek uygarlik da osmanlilar. digerlerinde tum ureme kontrol altinda tutulabiliyor.

bununla birlikte, en guclu ve dayanikli askerlerin (improvementlar da yapilinca tabi) osmanlilarda olmasi da ayri bir noktadir.

yapi ustasi. avci. toplayici.
  • söz konusu "you turkish dog"u iskoç eleman, şahin'in kendisine "gadanızı alacaz lan kodumun frenki" demesi üzerine ne dediğini anlamayıp, "ne dedin lan sen bana, ben bugüne bugün iskoçum, seni türk köpeği" cümlesi içinde söylüyor. bunun üzerine şahin de "siz bütün evropeliler bize frenklersiniz" mealinde cevap veriyor*. oyunun üçüncü senaryosunda ise defalarca fransızların ne güvenilmez, hain, kaypak olduğu vurgulanıyor. türkler şikayetçi olmuşsa ultra-millyetçi, soylu tribinde fransızların microsoft'u dava etmeleri lazım gelir
    ha forumlarda hakkımızı(!) arayan milli duyguları hassas arkadaşların mantığıyla bakarsak, köpek lafından çok, ilk senaryonun ilk bölümünde yeniçerilerin, dağın başında işaret ateşi yakmaya çalışan silahsız köylüleri, kadınları katletmeleri eleştiriye haizdi.*
  • gecemi, günümü, geleceğimi çaldın.
    bak yine de kıyamıyorum sana
    canın sağolsun, canın sağolsun.

hamına koydimin oyunu yüzünden gün ışığına hasret kaldım lan, vempayr oldum. yok level atlayacaz, yok efendim kart alacaz derken, dolaptaki fasulyeyi 3 haftadır çıkarmadığım için buzdolabında garip yaratıklar var. yine de seni çok seviyorum canım benim. sen geldin miydi, hemen bırakırım atariyi bir kenara. televizyonu açarım biliyorsun.

amma şimdi lord of the rings'in strateji oyunu var bi de. ya bu age of 'cular ondan çalmışlar, ya onlar bundan çalmışlar. birbirinin aynısı her şey anasını satayım. tarih marih araştıramam.
  • bu oyunda osmanlıları aldığınızda topçularla oldukça fantastik hareketler yapabiliyorsunuz. öyleki 4. levelde iki at ve bir top arabasından oluşan ordu gibi bişi çıkıyor karşınıza. arabayı arkada iki asker yönetiyor. yıkmak istediğiniz düşmana ait herhangi bir yeri tıklıyorsunuz ve arkadaki asker gadanallah diyerek kolu çekiyor.

sonuç mu hedef yerle bir oluyor. eğer hedefin yanında bir hedef daha varsa iki hedefi tek topla yıkabiliyorsunuz.

fantastik olmuş. bundan sonra ben de kavga ederken kavga ettiğim kişiye gadanallah diye saldırcam. önceden kavga ederken kavganın ortasında ninja taktiği diye umarsızca bağırıyordum. ama bi yararını göremedim. belki bunun bi yararı olur.
  • geçenlerde kara murat fatih'in fedaisi filmini izlerken, oyun yapımcılarının oyunu tasarlarken bu filmden etkilenmiş olduklarını gördüm. bizanslılar öncelikle türk köylerini basıp köylüleri yok ettiler. ardından kara murat, fatih sultan'ın da olurunu alarak istanbul'u almaya gitti. istanbul kuşatması ve savaşlarında 3 top 10 yeniçeri ve 4-5 tane at sayabildim. filmin bütçe sıkıntısı sebebiyle kalabalık savaş sahneleri yaratamamış olması sebebiyle gerçeğe sadık kalamadığı gerçek. ama eycof, 3 top 10 yeniçeri ve 4-5 süvariyle şehir kuşatma olayında filme sadık kalmıştır.

basit bir de strateji:
    oyunu hard mode'da oynarken denizli bir haritadaysanız bilgisayarın denizden gelirlerini önlemek ve iii. age'e kadar dayanmak zorundasınız. iii. age'de topçuları oluşturduktan sonra, bilgisayarın saldırmasını bekleyip ordusunun erimesini beklemelisiniz.. yeterince eriğidiğine kani olduktan sonra iv. age'e geçip mortar'larla home-town fethine çıkabilirsiniz..

oyunu başlatmadan önce winamp'e mehter albümünü atıp oyun içinde de seçeneklerde oyun müziklerini kapatıranız, düşman memleketlerini ele geçirirken bombastik duygulara gark olabilirsiniz.
  • türkçe yamasıyla beraber gelen seslerin günlük konuşmamıza girdiği oyun.

-abi şimdi istanbul'a kaç kilometre var?
    -200
    -yaklaşık bir saatte gideriz yani
    -doğru *
    -yapı ustası! *
    -?!?!? *

-şimdi biz son üç raporu da bitirince müşteriye sunum yapabilir miyiz?
    -doğru
    -avcı!
    -?!?!? *

son olarak bu sabah replikler üzerinde değişikliğe giden aeronautics sayesinde artık farklı şeyler söyleyebiliyoruz:

-bizim asistan işe geldi di mi?
    -doğru
    (içeri çaycı girer, masaya çayları bırakır, çıkar)
    -çaycı! *
    -?!?!? *
hesabın var mı? giriş yap