• güzel geçen bir günün ardından küçükyalıda gireceğimi öğrendiğim sınavdır.
    efendim öncelikle evde lise,lisans,yüksek ne kadar diploma, nufus cüzdanı,ehliyet, toefl belgesi varsa 10 ar tane fotokopileri ile vardım kadıköy askerlik şubesinin kapısına, kapıda askerler bir karşılama ,bir hoşgeldin anlatamam size, abi telefonlarını ver tutalım, çantanı girişten biz geçirelim diye kendini yedi bitirdi gençler. derken usuldenmiş, girişten bir bardak çay eşliğinde bir adet numara tutuşturdular elime. çayın yanına niye akide şekeri yok demeye kalmadan sıram gelmiş çıktım merdivenlerden sek sek yukarı. sivil memurların buyrun ben yardımcı olayım, yok yok ben yardımcı olayım kavgaları arasında yanlış anlaşılma olmasın diye, genç olan güzel hanım efendiyi değilde, orta yaşlı tecrübeli ablayı tercih ettim. ah canım sen zahmet etme ben bütün işlemlerini yaparım sen lütfen sinevizyon odasında bekleyiver deyince abla, kendimi 2009 yılı tatbikatları galasına en ön sıradan dahil ettim. tam seferhisar gece tatbikatı başlamıştı ki aklıma geldi pop corn ve cola zero nun eksikliği. nöbetçi asker de bunu hissetmiş olacak ki, elimizde diet kola var efendim bu seferlik idare edebilirmisiniz deyi soruverdi. daha bıyıkları yeni terlemiş bu gence üzüldüm olsun dedim. yüzündeki mutluluğu anlatamam. sonra sivil memur hanım efendi üzüle, sıkıla, kelimelerin yarısını yutaraktan, efendim sizden nufus cüzdanınızı yenilemenizi rica edeceğiz, lütfen affedin dedi. ordan koşaraktan yanıma gelen üsteğmen lütfen taksi ücretini ben vereyim alın şu 10.39 tl yi hemen gidin gelin, ben size klimalı bir taksi çağırayım deyince, hadi gönlümü aldınız yine deyip hemen üsküdar nufus müdürlüğüne attım kendimi. meğersem nufus müdürü benim geleceğimi haber almış, kapıda karşıladı beni, 1 dk içinde terkettim orayı. kapıda bekleyen taksi, beni hızla geri götürdü. komutanım sizi bekliyor biz sizi oyalamayalım diyen askerler bütün kapıları ağzına kadar açtılar, baktım sivil memur ile komutan ellerinde bir zarf kapıda karşıladılar beni. küçükyalı da büyük şef sizin namınızı duymuş oda bizzat görüşmek istiyor dediler ağız birliği etmişçesine. soran olursa sınava gidiyorum dersiniz, ağustos 1-2-3 farketmez sabah erkenden sizi bekliyor olacak dediler. sevgi ile kalın dedim ve yanlarından ayrıldım. bu da kayıtlara böyle geçsin...devam edecek...
  • evet efendim öncelikle (bkz: #19823763)
    ziyaretime başlamadan önce sizi fazla bekletmeyeyim ilk gün geleyim ben diye aradığım büyük şef büyük başkan bana hiç acele etmemem gerektiğini, ilk gün nereden baksan 1500 kişi gelir, ikinci gün öğlen yemeğinde ağırlayalım seni deyince ben de 2. gün saat 2 gibi küçükyalı ya intikal ettim. nizamiyede benim için beklemekte olan minibüsü görünce sinirlenmedim değil, zira ben şahsi bir araç bekliyordum. ama sonradan minibüsün benim şahsıma tahsis edildiğini görünce sinirlerim yatıştı. araçta biri şöför diğeri onun komutanı iki asker ve ben, radyo fenomen dinleyerek okulun kapısına geldik. orada bekleyen asker şurdan sıraya gireceksiniz ama sıra yok siz direk içeri girin dedi. içeride bilgisayar başındaki asker işlemlerimi yapıp şu sıraya geçeceksiniz ama sıra yok siz direk üsteğmenin yanına dedi. üsteğmen hemen evraklarımı alıp hayranlık içerisinde inceledikten sonra, sağlığınız bizim için çok önemli tabip binbaşı sizi bekler bir ziyaret edin dedi. sıra şuradan ama sıra yok siz direk.. demesine fırsat vermeden soluğu binbaşının yanında aldım. bir sürü tetkik ve tahlilden sonra benden çakı gibi asker olacağına karar veren binbaşım bir sonraki sırayı gösterecekti ki bu sefer sıranın başında durması gereken asker bile yoktu ortalıkta. ben sinsi sinsi gülüyorken binbaşı ne oluyor lan burda bakışları ile askerleri arıyordu. bu bekleme esnasında çay çorba ne eksiğin varsa karşılayalım diyen binbaşıyı kıramayıp, kantinde 4 lü paketler halinde satılan baklavalardan paketi 1.15 ten 2 paket götürdüm. peşine 25 kuruştan iki de su patlattım. kantinde bulunan asker yanındakine bugün cironun amına koyarız tertip derken yakaladım gözlerini. neyse efendim bu sırada sınav heyeti benim için hazırlanmış bekliyolarmış. dediler 1 saat süreniz var 50 soru çözeceksiniz. dedim bu sene soruları tübitak mı soruyormuş? yok efendim biz hazırladık deyince bana 50 dakika yeter deyip, giriştim sorulara. eğer 100 alamayacaksam sınavı büte bırakabilirmiyim diye sorunca ne mükemmelliyetçi bir insan diye gıpta ile bana bakmasını beklediğim askerlerin mal mı lan bu fısıldamaları ne kadar derinden yaralasa da pek belli etmedim. matematik bölümünde yanlış olan bir sorunun cevabını da salladıktan sonra nihayet büyük şef ile görüştüm. büyük şef pek hoş bir sohbetten sonra bana olan hayranlığını açıkça belirtip 12 ağustos a kadar izin verdi. ama 10 ağustos da beni yine bir ara bir sonraki buluşma noktamızı bildireyim diye şahsi cep telefonu numarasını ve birde aramızda oluşturduğumuz 5 rakamlı aday numarası diye kod adı verdiğimiz numarayı. dönüşte yine aynı askerler aynı minibüs. dedim ya bunca süre siz burda beni mi beklediniz canlarım. dediler olsun abi bizde arabayı temizliyorduk senin için. saat 3.30 gibi herşey bitmiş evin yolunu tutmuştum dostlar.
    abbas guclu ozeti : ikinci gün öğleden sonra gitmek tüm gençlerimiz için daha faydalı olacaktır.
  • benim gibi 333. lerin kanını kaynatan, içten içe iskeletor gibi "mueahhahahehe" diye güldüren sınavdır.. sıçtınız olm..
  • (bkz: beyin bedava)
  • 1 yıl çalışarak hazırlandığım sınav bütün soruları yaptım
    türkiye derecesi bekliyorum
    sınav sonucu açıklansın ilk tercihim 4 yıllık orgenerallik bölümü olcak
  • tuzla'da ilk gün gireceğim sınavdır. daha önce burada kısa dönem askerlik yapan bir arkadaşı ziyarete gittiğimden piyade okulunun içini az da olsa tanıyorum (ne işime yarayacaksa). nisan celp döneminde harita mühendislerinin çokça astek olarak alınmış olması durumunu dikkate alarak, bahtıma çıkacak her türlü askerlik şekline kendimi dünden hazırlamış durumdayım. sanırım çorlu'yu duyup anadolu yakasından sınava başvuranlar nedeniyle katılımcı sayısı tuzla'da pek de beklenildiği kadar düşmeyecek ama ne olur bilinmez tabi. askerlikle ilgili tüm başlıkları, 12 ağustos'a kadar benim gibi okuyacak meraklı suserlara mutlu, sağlıklı bir askerlik geçirmelerini diler, selam ederim. devrelerim benim.
  • tuzla yerine çorlu'da sınava girenlerden biriyim, 5. kolordu komutanlığı- bakırköy arasında araç kaldırma taraftarıyım. ilgili subay adayı insanlarla görüşmeyi talep etmekteyim.

tek böbrek 50k dolar, sonra vay efendim güvendik arabasına bindik diye zırlamayın.
  • öncekilerden ve sonrakilerden farklı olmayacak sınavdır. ayrıca "başarılar" denmesinin bir anlam ifade etmediği tek sınavdır. çünkü başarmak için sorulara cevap vermenin ne derece etkili olduğunun bilinmediği sınavdır. (yine) çünkü başarı kriterinin ne olduğunun anlaşılmadığı sınavdır.
  • bir 333. kısadönem olarak 1 nisanda girdiğim sınavın aynısıdır. sorular saçmadır ve basittir. sınav kelimesi telaffuz ediliyorsa artık ufaktan askerlik moduna girdiğiniz anlamına gelir bu. sınav ve diğer işlemler bitsede gitsek diyeceksiniz , ama bu sadece başlangıç. lezzetli günler sizleri bekliyor , dedenizden selamlar...
  • etimesgut zırhlı birliklerde ilk gün olan 1 ağustos tarihinde katıldım. normalde sabah erkenden gitmeyi planlıyordum. sonradan vazgeçtim yığılma olur diye, öğlen 2:30 gibi kapıdan içeri girdim. yola çıkmadan önce nette okuduğum "sakalınızı falan kesin nolur nolmaz" gibisinden bir yazı yüzünden yıllardır kesmediğim sakalı kesmiştim. saçım zaten kısa model, tam asker saçı gibi. daha içeri girer girmez bana numara veren askerler dalgasını geçti tabi.

-ahahah şuna bakın saçı falan da kesmiş de gelmiş asker olmuş tam. al bu numaran
    -eheh, ee tamam nabıyorum şimdi?
    -şuradan asteğmen üniformanı giyip hemen göreve başlıyorsun (toplu gülüşmeler)

böylece ilk askerlik anımı yaşamış oldum. ulan biraz bekleseydiniz de ondan sonra daşşak geçseydiniz olmaz mıydı. ama adamlar haklı abi, bakıyorum etrafıma herkesin saç sakal birbirine girmiş. benimse tam süt oğlan gibi kısacık saç tertemiz yüz. bir de nette o yazıyı yazan, sizi içeri almazlarsa bu yazıyı hatılarsınız yazmış. ulan lavuk, şimdi sövdüm sana daha mı iyi oldu ?

herneyse sonrasında hemen beni bekliyormuşcasına duran sıraya dahil olmamla beraber askeri servise götürdüler sırayla. bir yığın işlemden sorgudan geçtikten sonra sınava girdik sonunda. komutan sordu kimler kısa dönem tercih yapanlar, koca grupta ben dahil 2 kişi hariç herkes elini kaldırdı. yedek subaylık tercih eden biri olarak umutlandım tabi. 50 soru vardı ve hepsi mantığa dayalıydı. 25'i sözel 25'i sayısal. sayısalın yarısını anca yapabildim, sözeli doldurdum. sınav bitti yine hızlı bir şekilde işlemleri tamamlayıp çıktık. çıktığımızda saat 5'e 10 vardı. yani iki buçuk saate yakın bir sürede işi halletmiş oldum hem de ilk günden.

bir de birliğe geldiğimde otopark araba doluydu, çıktığımda benim araba dahil 4-5 araba anca vardı. o yüzden siz siz olun erkenden gidip de sıra beklemeyin.
hesabın var mı? giriş yap