• sayısal loto veya piyangodan parayı bulmazsam 2 yıl sonra içim rahat bir şekilde benim bu diyebileceğim insan.
    babam 5 yıl önce öldü, arkasında da bize bir şey bırakmadı. kazandığı hayatı boyunca biraz olsun rahat yaşamamızı sağlamıştı zaten, gidince o da kalmadı. yani evim ve arabam yok.
    kardeşim üniversiteyi o yıl kazanmıştı, bu yıl bitiriyor inşallah. annem de ev hanımıydı zaten, ben de üzerime düşeni yaptım. yani hala ailemle yaşıyorum.
    bu süre içerisinde çalışmaktan kafamı kaldırıp kendi hayatıma bakamadım, eh şans da yüzüme gülüp karşıma birini çıkarmadı öylece, yani hala bekarım.
    özetle; muhtemelen 30 yaşında da evi ve arabası olmayan, hala evlenmemiş olan ve belki hala ailesiyle yaşayan bir adam olacağım.
    ama mutluyum lan, cidden. çünkü kardeşim umutlu, annem huzurlu. kalabalık olmayan ama güzel bir arkadaş çevrem var. bir tek sigarayı bırakamıyorum, ara sıra da alkol almadan yapamıyorum o kadar.
    hem 2 senede neler değişmez ki.

edit: çok sevdim, çok sevildim. en fazla 1,5 seneye evleniyorum. geç oldu, güç olmaz inşallah.
  • hakan albayrak der ki bir şiirinde; *

"bayım borsada oynayabilirdim
    okulu bırakmayabilirdim bayım
    o kadını bırakmayabilirdim
    doğduğumda serseri yazmıyordu alnımda
    ben de kalabilirdim
    devleti sevebilirdim bayim
    geldigim yerden yük trenleri gecmeseydi"

ben hiç pişman olamadım o yük trenlerinin peşine takılmış olmaktan.
  • üniversiteye girmenin, girdikten sonra bitirmenin bu kadar zor olduğu bir ülkede binbir tane sıkıntıyla bitirmiş, askerliğin bu kadar riskli olduğu bir ülkede zar zor askerlik yapmış, iş bulmanın bu kadar zor olduğu bir ülkede binbir zorlukla iş bulmuş, 30 yaşına gelmiş ortalama gencimiz, 800 - 900 tl maaşla ailesine destek olmaya çalışırken, ayrı ev bile tutamazken, bir şeylerin nasıl sahibi olsun?

hadi 900 tl maaşla ailesinden ayrılıp başka bir eve yerleşti. ulan gecekondu tutup 350 tl kira verse, bunun ayda nerden baksan 100 tl yol parası var, (öğlen aç kaldığını farzediyorum) 250 tl mutfak masrafı var. geriye kalır 200 tl. 30 yaşında hâlâ toplu taşıma aracı kullanmak, ayda 200 tl ile peynir ekmek yiyerek yaşamak zorunda kalmış ve bir şey sahibi olamamış denilerek hâlâ aşşağılanan insandır.

yine de 18 yaşına bile gelmeden 100 bin avroluk arabalara binen zibidilere yeğdir. en azından çalışıp kazandığıyla biner toplu taşıma aracına.
  • *tipik bakış açısına göre 30 yaşında bir bok sahibi olamamış erkek;
    eğitim öğretim, askerlik gibi zorunlulukları bitirip geçememiş, belli bir alanda uzmanlaşamamış, belli bir işte dikiş tutturamamış, belli bir ekonomik güce erişememiş yani özetle sadede gelmek, göte göt demek gerekirse kafa ve* para açısından fakir kalmış adamdır.
    kendi hayatından memnun olması, karakterli, dürüst bir adam olması, mutlu bir aileye sahip olması falan gibi şeyler bu tipik bakış açısını ırgalamaz.

*tipik bakış açısına göre 30 yaşında bir bok sahibi olamamış kadın;
    sözlüsü, nişanlısı, eşi, bebeği ya da hiç değilse ileride bunları garantileyen ciddi bir ilişkisi olmayan yani özetle sadede gelmek, göte göt demek gerekirse gideri olmayan kadındır.
    işinden gücünden, cv'sinden, ekonomik durumundan, yaşam tarzından memnun olması bu tipik bakış açısını değiştirmez.

şimdi bu entry nerden mi aklıma geldi, buyrun şöyle misallendireyim;
    40'ına merdiven dayamış, süper ötesi kariyer yapmış bekar bir hanım, facebook'ta bir akranının çoluk çocuk, okul töreni, okuma bayramı fotoğraflarının altına klişe övgüler döşeme gafletinde bulunur ve olaylar gelişir;
    - çok şekersnz cnm maşallah öpyrum.
    - tşkler cnm, sen neler yapıyorsun görüşemedik uzun zamandır?
    - doçentlik sınavına hazırlanıyordum bi tanem işlerim inanılmaz yoğun benim.
    - ahh canım kıyamammm. zaman su gibi akıp geçiyor amaaaa. bak bizim ufaklıklar bile kocaman oldu. sen de elini biraz çabuk tut bence artık, hayatı kaçırıyorsun bi tanem :))))
    - ... *
    (diyalog akılda kaldığı kadarıyla aktarılmıştır. özellikle "ah canım kıyamam" eziklemesi unutulmazdır...)
  • moral bozucu olabilir ama zamanında biri bu lafı etmiş, yaşlarla ilgili.

yirmi yaşında yakışıklı, otuz yaşında güçlü, kırk yaşında zengin, elli yaşında akıllı, olmayan insan hiçbir zaman yakışıklı, güçlü, zengin ve akıllı olamaz.

morali düzeltmek için, radyoda spikerlik yapıp, love is on the air gibi filmlerde oynayıp, hayatınızın golünü 70 yaşında president olarak da atabilirsiniz.

(bkz: ronald reagan)
  • teoride sıçmıştır diyebiliriz, ama pratikte diyemeyiz. çünkü sıçsa bir bok sahibi olabilirdi. demek ki sıçmamış.
  • 33 yaşındayım ne evim ne arabam var, işimden de nefret ediyorum ve açıkçası mecburen çalışıyorum. ama parayı bir değer olarak algılayan beyinlerin anlayamayacağı çok özel bir şeye sahibim. kusursuz bir hayat arkadaşına.
  • cidden çok klişe gelebilir ama sağlığın ve huzurun yerindeyse zaten herşeye sahipsin demektir be yavrucum. ev, araba elbet alınır, sevgili birgün mutlaka bulunur, kariyer desen, siktir et zaten çoğumuz para kazanmak uğruna sevmediğimiz işlerde ömür çürütüyoruz, genel müdür olsan ne olur aq?

ben 1 ay sonra 30 olucam, arabam yok, sevgilim desen it's very very complicated diyelim :p, ehhh dediğim bi işim var ama asıl sevdiğim mesleği yapmak için henüz param yok (bigün olucak inşallah) yani toplum dayatmalarına bakıcak olursak evet bi bokum yok denebilir :p ama hiç önemli değil çünkü huzurum var, sağlığım yerinde. ocakta kar yağdığında ayagımı kırdıydım, 1.5 ayı yatakta geçirince, sağlığın değerini bi kere daha anladım. o yüzden böle gereksiz şeylere kafanızı takacağınıza, geçirdiğiniz anların değerini bilmeyi öğrenin derim.
  • büyük ihtimalle güzzzzzeeeeel güzel yaşamıştır.
    gezmiş tozmuş yaşının zamanının tadını çıkarmıştır.
    mutludur kuvvetle muhtemel
    arkadaşları arkasından cimridir, pintidir, cebinde akrep vardir vesaire dememektedir.
    30 yaşında bi bok sahibi olamayan insan 45 yaşında da bi bok sahibi olamayacaktır
    çünkü can çıkacak huy çıkmayacaktır
    bu para denen meret tutulamazsa tutlamayan bir seydir. elinizde yag mi var diye bakinirken daha siz, geldigi gibi kayaaar gider elinizden paralar
    olsundur
    30 yaş diğer tüm yaşlar gibi güzeldir.
    daha gidilecek festivaller, görülecek şehirler, alınacak ayakkabılar, dinlenecek adamlar/kadınlar vardır
    elle tutulur bi bok sahibi olamasa da 30 yaşında insan, elle tutulmayan pek çok şeyi vardir
    ve dikkat edilsin, hayatta en değerli şeyler elle tutulamayanlardır.
hesabın var mı? giriş yap