• her milli bayramda anitkabir'deki törene "hastayım" bahanesiyle katılmayan recep tayyip erdoğan'ın yüzünü güldüren iptal edilen kutlamalar. bu sene doktor raporu almak zorunda kalmayacak, negzel.
  • türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaksa her yıl kutlanması gereken etkinlik.

öncelikle kutlama ile eğlence kavramlarını birbirine karıştırmamak gerekiyor. kutlama deyince illa havai fişek ve lambada dansı anlamıyoruz. milli bayramlar hatırlama vesileleridir. türkiye'nin başına bir depremden çok daha kötü şeyler gelebilir ama hiçbir şey 29 ekim tarihlerinde bu ülkenin topraklarına dahil olan her noktada, 1923 senesinde neler olduğunu hatırlamaya ve hatırlatmaya engel olmamalıdır.

kutlamalar iptal edilmez ama milli moralin o yılki haline göre mahiyet değiştirebilir. misal, bu yıl şehirlerde garnizondan bir tabur asker ellerinde meşale fener alayı yürüyüşü yapar ve okullardan öğrenciler ve halk onlara eşlik eder. bu şekilde, bir çılgın kutlama olmaz ama vakur, ağırbaşlı bir anma olur ve pek de güzel olur.

van için rock düzenleniyor. insanlar oraya eğlenceden delirmek için gitmeyecek, belli bir amaç için müziğin ruhları birleştirici tutkalından faydalanacaklar sadece.

kurban bayramı geliyor. şimdi kalkıp birileri müslümanlara, millet yastayken hayvanları güle oynaya kesmeyin, van'da insanlar soğukta üşürken sizler şeker yiyip ağzınızın tatlanacağı bayram ziyaretlerini iptal edin mi diyecek?

van'da deprem oldu diye müezzinlere, dur allaşkına diego zaten ortalık karışık, ezan okuma bugün diyen mi var?

etliyle sütlüyü, elmayla armudu karıştırmayalım.
  • geçen senekinde askerler, daha törenin başında atatürk'ün gençliğe hitabesini okuyup, erdoğan'ın baya bir yüzünü kızartmışlardı. -bense hala kızarabildiğine şaşırmıştım, ayrı- malum, zamanında atam kendisinden epey bir bahsetmiş orda...

bu yılki kutlamalarda onun intikamını almaya çalışacaklar. nasıl olacağını göreceğiz.
  • iptal edilmesi toplumsal bir gerzeklige delalet eden kutlamalar. bir ulus yas tutarken boyle seyleri goz ardi etmemelidir. hayat devam ediyor. mesela bakin, otu boku iptal edeceksen senin ligin niye halen devam ediyor diyor sorarim adama. iptal edelim her seyi, oturalim kicimizin uzerinde ?

benim nazarimda ulusal kutlamalar dunyaya "biz buradayiz, halen eskisi gibi kararliyiz" demenin bir yoludur. sen bunu yapmaktan vazgecersen, ortamda bir kokusmusluk, mental olarak bir cokus yasanmaya baslandigini dusunurum ben.

tamam, havai fisek falan atilmasin sagda solda. resmi toren ve gecitin yine yapilmasi gerektigi dusuncesindeyim. var mi tarihte en onemli resmi bayramini kutlamadan gecen medeniyet ?

basbakanliktaki bosbakanlar cikip "olmaz, ne olursa olsun bu bizim rutinimizi, disiplinimizi, gecmisimize olan bagliligimizi ve saygimizi bozmamalidir, sekteye ugratmamalidir" diyecegine torenleri iptal etmek icin bahane ariyorlarmis gibime geldi. her kimin aklindan ciktiysa bu fikir, ilkokulda arkadasi hastalaninca uzulup evde kendini kahir eden 8-12 yas araliginda takilmis olmasindan supheleniyorum.
  • kutlamalarin iptal edilmesi ,
    kurban bayramini da ayni sekilde kutlamayalim
    o da kutlama bu da kutlama , heryer kan golu olacak , daha mi uygun bir durum mnkym
    seklinde kopurtur insani.
  • bu sene iptal olan kutlamalar.

şimdi bunlar iptal ya, 2 hafta sonraki kurban bayramı da iptal olsun o zaman... zaten 500 üstü kurban vermişiz, daha ne kurbanı?
  • etik ya da degil ama bu karar benim icime sinmemistir. hükümetin artik bir genelgeye yayinlayarak, su kadar sehit sayisinda su kadar gün ulusal matem ve deprem gibi felaketlerde bu kadar ölümden sonra su kadar ulusal matem uygulanir gibisinden bir kararname bekliyorum. hem iktidar makaminda 10 yil boyunca bu ülke icin bir seyler yapmadan oturup, sonra da "oy kaybini göze alip depremde yikilmasi muhtemel binalari gerekirse kamulastirip yikariz" gibisinden aciklamadan sonra istanbul mimarlar odasi aciklama yapiyor ve diyor ki 3 500 000 bina ve isyeri yikilmali ya da güclendirilmelidir. akillara takilan soru su: istanbul kac yilindan beri ve kimler tarafindan yönetiliyor? basbakan'imiz istanbul yerel yönetiminde hic görev almis midir? iste tüm bunlar ortadayken ve bizler bu mantalite sonucu daha fazla sehit ve daha fazla deprem ya da afet magduru verecekken bizim icin en büyük anlami tasiyan, bize devrimleri, nereden gelip nereye gittigimiz anlatan 29 ekim kutlamalarinin iptal edilmesini dogru bulmuyorum.
  • bir devletin tüm engellere rağmen var olduğunu göstermesi bakımından önemli olan kuruluş yılının depremi bahane ederek iptal edilmesi.

ha agalar sevinmeyin. ne kemalistim ne de atatürk dahil bu cumhuriyetin taraftarıyım. ama cumhuriyetin en büyük ideolojik ve fiziki düşmanı dinci gericilerin * özellikle 12 eylül'e elde ettikleri iktidarın son kazanımı olduğunu görmemek için kör olmak lazım.

ha evet 12 eylül atatürk ilke ve inkılapları için, o çok sevdiğiniz ordu tarafından yapıldı. ben de yedim.
  • ankara ayağı varsa merak edilendir. meydanlara böyle günde inmek lazım, yüzsüzlere inat.

edit: (bkz: 29 ekim 2011 ankara cumhuriyet yürüyüşü)
  • özel kurumların 50. yıl kutlama resepsiyonlarına katılanların iptal ettiği kutlamalardır. cumhuriyet geçitleri yapmak van'daki depremzedelere nasıl bir saygısızlık olur anlayamadım. sanki bu geçitlerde insanlar eğlenceden dört köşe oluyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19093766.asp
hesabın var mı? giriş yap