• şampiyonu hakemler belirlerse çok pis küfrederim kimse tutamaz. bütün hataları sindirdim bu sene, ama bu maçta olmasın arkadaş. gönlüm lakers'tan yana ama celtics alsa dahi üzülmem. sert maç olsun, son an'a kadar çekişme devam etsin lakin hakemler hata yapmasın. akıllı olsunlar.

böyle maçlarda büyük oyuncular devreye girer. kobe çok çok büyük olsa da, büyük oyuncu artısı celtics'te kesinlikle. p.p, k.g, r.a, r.w ve rondo sonuca gitmek için yeterli. ancak maç içindeki olaylar, reaksiyonlar da çok büyük önem arzediyor. fisher'in katkısı belirleyici olacaktır diye düşünüyorum.
  • saat 4'ten itibaren mahalleyi "let's go celticcsss!" diye inletmeme neden olacak olan maç.
    aynı zamanda sabah annemden "sen adam olmazsın kızım, gece gece ayakta ne işin vardı" diye azar kaydırıcak olan maçtır. varsın olsundur. celtics candır. orlandoya da sağlam takmıştır. lakers'a da takacaktır.
  • bir sezona bedel maç. benim gözümde oyuncular kariyer ortalamalarıyla değil böyle maçlardaki oyunlarıyla değerlendirilir. mesela bugün kg 30 sayı 20 rebo yapıp maçı alırsa barkley'den de malone'dan da büyük hale gelir. ya da ray allen, bu maçta 2. maçtaki gibi oynasın, reggie miller'dan bir sınıf üste koyarım. zaten bu maçı celtics alırsa en iyi oynayan oyuncu finals mvp seçilir.

bir de kobe var. bu maç bence kobe'nin kariyerinin en önemli maçı. kazanırsa hem boston'dan intikamı almış hem de celtics'e karşı finallerde 7. maç kazanmayı başarmış ilk laker olacak. 2. finals mvp ödülünü alacak. 5 şampiyonlukla magic'i yakalayacak. ama kaybederse boston'ı yenemeyen adam olarak tarihe geçecek. kendi evinde kupayı vermenin acısını yaşayacak. shaq olmadan kazandığı tek şampiyonlukla, garnett'in oynamadığı playofflarda celtics'le karşılaşmadan kazandığı mvp ile yetinmek zorunda kalacak, en azından gelecek seneye kadar. kobe de bunun farkında ve bütün gözler üzerindeyken iyi oynayacağını kestirmek zor değil. ama asıl önemlisi, kazanabilecek mi?
  • ray allendan yuksek oranli 3luklerini, paul piercetan gaza getirecek yardirmalarini, kevin garnetin canavara donusunu, rondonunda insan ustu modunu on yapmasini bekliyoruz. yesil beyaz seklinde inleyecek staples desek de kim inanir? ama istanbulu inletecegimiz kesin. kg icin oynayin, bizim icin oynayin!
  • maçtan önce amerikan milli marşnı christina aguilera söylemiştir.
  • tamamen totem yaparak yazıyorum, lakers'ın şampiyonluğu kazanacağı maç. fenerbahçe'nin kritik maçlar öncesi alex'in durumu belli değil demesi gibi rakip takımı rehavete sokmaya çalıştığım maç aynı zamanda. sanki benim lafımla rehavete gireceklermiş gibi. sadece kobe'ye kalırsa celtics alır gibime geliyor. ama 6. maçta hiç de böyle olmadı. bir de rondo oyna lan azıcık hıyarto.
  • 2010 nba şampiyonunu belirleyecek maçtır. başlamadan özet geçeyim bende...

4 anahtar var maçın kazanılması ve kaybedilmesi için iki takım adına.

1) rajon rondo'nun hücumda ne yapacağı (etkili olup olamayacağı) ve onun savunmasındaki kobe'yi savunmada yıpratıp, enerjisini savunmada harcamasını sağlayabilmesi.
    2) pau gasol'un hücumda ve savunmada kevin garnett eşleşmesinde ne yapacağı.
    3) paul pierce ve ray allen'ın hücumdaki şut yüzdeleri ve pierce'ın ron artest'in savunmasında ne kadar etkili olacağı.
    4) kobe bryant'ın insanüstü performansını boston celtics'in nasıl durduracağı.

bu 4 anahtarın en az 2 sini yapan takım, şampiyon olarak yazdıracak adını tarihe. avantajlı gözüken lakers, fakat unutulmamalı ki karşılarında nba'in en çok şampiyon olan takımı var. kim kazanır bilemem ama biz basketbol severler için en büyük show birazdan başlıyor. afiyet olsun...
  • lakers'ın kazanması durumunda gerçekten "kobe" adının fazlasıyla anılacağı bir gelecek bizi beklemeketedir.....

ve umarım böyle olur.
  • gönlüm celtics'e kayıyor ama arkadaş final maçı bu ya kazandın şampiyon oldun ya da şampiyonluk elinden kaçtı gitti o yüzden şu gerzek imalat hatası hakemler ota boka faul çalıp piç etmesinler güzelim maçı sertlik olsun yumruklar konuşsun kan çıksın birkaç diş falan sahada kalsın. hadi bakalım finallere yakışır bir 7. maç izleyelim.
  • maci ve sampiyonlugu kazandiracak kilit isimlerden bahsedilirken neredeyse oynayacak ilk 5x2'nin yarisindan bahsediliyor. kobe, gasol, allen, pierce, garnett ve rondo. hayir babalar kusura bakmayin. elbette sampiyonlugun kiyisina gelmis boylesine 2 efsane takimin basarisini etkileyen onlarca faktor ve oyuncu var ama bugun hepsine soz dusmeyecek. misal mi? rondo istedigi kadar deli oynasin, son sozu soyleyemez. gasol istedigi kadar garnett'ten ribaund ceksin sampiyonu o da belirlemeyecek. bu seriyi kimin domine ettigi net bir sekilde 6 macin en az 3unde ortaya cikti. kobe 100 uzerinden her mac 50-60 oynuyor. eger 70 oynarsa maca yaklasiyor la. eger 80 ustu oynarsa maci aliyor lakers. ben de turkiye'deki cogunluk gibi celtics sampiyonlugu bekliyorum ama allen, pierce ve garnett ne atarsa atsin son sozu soyleyecek adam kobe'dir. eger gununde x gununde olursa, yuzukleri tek basina getirebilir..
hesabın var mı? giriş yap