• son zamanlarda bircok suserin kullanıp kullanmamakta kararsızlık yasadigini ya da kokten ne ise yaradigini bilmedigini dusundugum hede:

vizyonda olan filmlerin basliklarina veya herhangi yakın tarihli sinemasal entrylere bakarsanız sunu goreceksiniz:millet bir entry yazıyor,spoiler-spoilersiz arası birseyler ama ciddi detaylar var entry icinde.sonra "ulan spoiler ibaresi koysam millet direk gecer yazimi.koymayayım en iyisi" deyip onun yerine entrynin basina yada kicina herhangi bir yerine "karisik bir entry" yok "spoiler var mı yok mu emin olamadım" yada "bilmemneler okumasın" tarzı abidik gubidik seyler yazıyor.yaw adam kendi entrysinin spoiler icerip icermedigini bilmez mi?varsa basina koysun isaretini biz de rahat edelim,yoksa okuyalım.
  • yazar spoyler ibaresini kullansa da, ozellikle hizli okuyan kisiler icin cok can sikici bir duruma yol acan bir ozellik bu. ozellikle okudugu kitabin, izlemek uzere oldugu filmin herhangi bir noktasini disardan duymak istemeyen insanlar icin cok can sikici olabilmekte.

bu durum ozellikle tek satirlik spoilerlerde gozukmekte, cunku ne oldugunu anlayamayan birey bir anda o gazla spoileri de butun olarak okumus oluyor. ha dusunceli yazarlar tek satirlik spoilerlerden once bir kac satir bosluk verirlerse ne ala, ama bunu da yapmayan oldu mu, akla asagidaki baslik geliyor...

(bkz: spoiler pitirciklarini sikme istegi)

halbuki ne bileyim misal spoiler tagleri arasindaki yazi highlight edilmeden okunamasa, veya bu taglerin arasindaki yazi otomatik olarak collapse edilmis olsa, biz ancak bir tusa basarak acabilsek, veya hic olmadi, ayarlar'a bir secenek eklense, spoiler taglerinin arasindaki yazilari gormeme secenegi olsa, hayat bayram olsa...
  • "her türlü ahlakın modeli ahlaksızlıktır" adorno
    filmlerin sonunu söyleyen şerefsizler bu ahlakın modelini oluştururlar. ama bir filmle bir romanla ilgili öznel fikirleri takip etmeye kalktığımızda kaçınılmaz olan şeydir spoyler. gereksiz bir ibaredir spoyler ibaresi. komik olduğu için severim.
  • sözlüğün en amacına ulaşamamış özelliği. tamam, moderatorler okumak zorunda kalsın demiyorum spoilerları ama böyle de olmaz ki,

--- spoiler ---
    katil uşak
    --- spoiler ---

bu ne ki şimdi? kimse okumadı di mi?
    aferin.
  • bu lanet şey için şöyle bir greasemonkey scripti yazdım:
    http://www.darkvenue.com/gmnky/antispoiler.user.js

yaptığı default olarak spoiler ibarelerini gizlemek ve gözünüze girmelerini engellemek. eğer okumak istiyorsanız "--- spoiler ---" kısmına tıklıyorsunuz ve tümü açılıyor.

huzur buldum.
  • okumamayı hiç beceremediğim şeyleri belirten ibare.
  • büyük bir samimiyetle ikiye ayrılmasını dilediğim sözlük özelliği. şu şekilde ayrılması gerekiyor : türkiye'de yayınlanmış bölüm ve yayınlanmamış bölüm. özellikle yabancı menşeili dizilerde bu bir zaruriyet. cnbc-e'de bir dizi izliyorum, ardından sözlüğe girip yorumları okumak istiyorum ve gerekirse de kendi yorumumu eklemek istiyorum. arada biri çıkıp ileriki sezonlardan da bilgi verirse bu elimde patlıyor. çünkü bildiğiniz gibi cnbc-e genelde bir sezon geriden geliyor. ilgili bütün entry'lerde spoiler olmasına rağmen elimize alıyoruz yine. şöyle :

1.bu gece yayınlanan bölümü oha artık dedirtmiştir. ahu'nun ölmesi çok kötüdür.

2.ahu'nun ölmesiyle 3. sezona renk gelmiştir, dedirten düttürgeç.

3.4. sezonda nuri alço'nun da ölmesiyle iyice karışan dizi.

al işte. 4. sezon daha türkiye'de yayınlanmadı ki. ben masum masum ilgili bölümün yorumlarını okurken bir anda o cümleyi de okumuş oluyorum. bunlar başıma gelince de yukarıdaki entry'leri okumadan kendi yorumumu yazıp kaçıyorum adeta. bu sefer de başka bir yazar çıkıp "e düdük, aynı şeyi yazmışız" diyebiliyor ya da bir bilgi verdiysem o entry "daha önce yazılmış bu." gerekçesiyle siliniyor. ikiye ayrılsın, diziler elimizde patlamasın.
  • neden "içerik" ya da "detaylı içerik" gibi konuşup yazdığımız dile ait bir kelime ile ifade edilmediğini anlamadığım fena halde eğreti ibare,uyarı. ve dahi spoyler da nedir yahu!
  • merakla takip edilen herhangi bir sanatsal aktivitenin detayı söylendiği zaman kullanılmadığında, sözlük ahalisi tarafından odun yeme ihtimalini doğuran fasilite.*
  • bazı yazarların farkında olmadığı buton. uğraşıp "----- spoiler -----" yazanlar var ki çok gülüyorum. pek bi saf gözüküyor.
hesabın var mı? giriş yap