• timur bekmambetov tarafından filmi çekilmesi planlanan eserdir. ancak alınan bilgilere göre hikaye süper güçlere sahip şahısların süper güçlere sahip bir balinayı avlaması üzerine olacakmış...
  • televizyon için mini-seri olarak hazırlanan bir versiyonu da mevcut. 25 milyon dolarla çekiyolar bu aralar. ahab'ı william hurt, starbuck'ı ethan hawke, ishmael'i charlie cox oynuyo. stubb için eddie marsan'ı düşünmüşler ki bu kadar güzel düşünceler moby dick'le ilgili haberler verirken insanı apayrı mutlu ediyor tabi.

fakat kadroda bir isim daha var: gillian anderson
    oynadığı karakterin adı elizabeth.

belki ben hatırlamıyorum, ama kitapta böyle bir şey yok. kitapta kadının yeri en fazla üç beş sayfa. umarım pequod'a scully'yi bindirirlerse yapmış olacakları ayıbın farkındadırlar. moby dick ile ilgili haberler verirken böyle şeyler olacağı ihtimalini düşünmek bile şöyle bir midemi kaldırıyor, titretiyor böyle şeyler. charity yengeyi falan oynasa neyse, elizabeth kim? okurken karayı unutturan bir hikayede insanı denizin ortasından alıp flashback'le falan o kadının yanına sokmayı düşünmüyolardır umarım.
    elizabeth olaylarını kıvırırlarsa şahane bi yapım olur; biz de izler, görkeminde kendimizi kitabı okurken yaşadığımız gibi şanslı hissederiz. güzel şeyler bunlar.
  • eserdeki en sevdiğim diyalog..

--- spoiler ---
    ikinci kaptan : sadece hayvani içgüdüleriyle size saldrıran alelade bir balinayla aranızda kişisel bi olay olduğunu nasıl iddia edersiniz. bu balinanın yağı norfolk pazarında 5 para etmez. bu kadar adamın hayatını bir saçmalık uğruna riske atmayın.

ahab: bu balina beni küçük düşürdü. onurumla oynadı. bunu her kim yaparsa onu bulurum. gerekirse gökteki aya bile giderim.
    --- spoiler ---
  • leonard zelig'in zelig olmasinda cok cok onemli bir yeri olan kitaptir.
  • bu romandaki starbuck karakteri hem bildiğimiz kahveci starbucks'a hem de battlestar galactica'nın starbuck'ına isim babalığı yapmıştır.
  • sabahattin eyuboğlu-mina urgan çevirisi, bölüm ix'da mapple baba kilisede cemaatine tanrı'nın buyruğunu yerine getirmeyen yunus'un hikayesini anlatır. yerine getirilmeyen buyruğun ne olduğu önemli değildir. önemli olan cezasına razı olan yunus'un affedildikten sonra tanrı'nın verdiği ikinci buyruğu yerine getirmiş olmasıdır. işte bu buyruk şudur; "yalancıların yüzüne doğruyu söylemek".

mapple baba vaazının bir yerinde şöyle der; "adının iyiye çıkmasını iyilikten üstün tutanlara yazıklar olsun!"
    henüz romanın başında mapple baba'nın ağzından aktarılan bu sözler insanı diriltir, kendini ve etrafında sistemleşmiş çarpıklıkları sorgulamaya iter. sadece bu bölüm bile dedikleri gibi sadece bir balina romanı okumadığımızın kanıtı olabilir.
  • balina ansiklopedisi.
  • the old man and the sea'nin üst versiyonu.
  • tam metniyle ingilizce'den soğutan başyapıt. ingilizce biliyorum diye geçiniyordum, halt etmişim.

1 hafta daha süre verdim, bitiremezsem pes edicem.
  • led zeppelin'in led zeppelin ii'sinde bulunan ve bonzo'nun yardırdığı parça.

bunun dışında ilk cümlesini çok sık kullandığım herman melville romanı. (tabi ben "bana ishmael deyin kısaca" demiyorum, öyle desem çok garip olurdu.)
hesabın var mı? giriş yap