28 entry daha
  • kısaca ferguson diye anılır.
  • yıllar yılı dedemi idare eden halk arasında 65lik modeli efsane olan traktör markası,

bundan 40-50 yıl önce köy yerlerinde(helede karadeniz) bir velinimettir massey öyle ki her türlü taşımacılık yapılırmış bu aletle.

65lik modelden sonra uzel tarafından türkiyede üretilen 240s modeli vasatın altındaydı, direksiyon ve frenden verim alınamazken şanzımanı ayrı bir dünyadır.
  • kısaca massey diye anılır.
  • kısaca mf diye anılır.
  • ferguson olmadan önce massey-harris tir.
    http://www.massey-harris.com/
  • hayat tarzıdır, ikondur. leyland'cılar, türk fiat'çılar, ford'cular* karşısında net bir duruştur. bizim oralarda bu cümülleri anlayacak kimse yoktur.
    8 yaşımdaydım babam giden 135'liğin koltuğundan kalkıp yerini bana verdiğinde. her gün isyan ettiğim tarla-bahçe gidimleri bundan kelli şenliğe dönüşmüştü. sabah olsun da tarlaya gidelim diye sabırsızlandığım bir kapı açılmıştı ufacık hayatımda.
    bana o traktör üzerinde, o amortisörsüz, 2 tonluk demir yığını üzerinde en iyi sürücülük derslerini vermişti babam. ultra-bozuk yollarda bu hantal demir yığınını ıslah etmek bir kişinin hayatında alabileceği en iyi sürücülük derslerindendir.

okul kapısına gidilip kızlara hava atılan alettir bu massey. çoğu metropol yavrusunun anlayamayıp kahkahayı basacağı bir ritüeldir. bu kahkaha için ağzını da kullanmayacaktır üstelik. ama orada yadırganmaz bu tip şeyler. ne kadar iyi, yeni, traktörün varsa o kadar kralsındır. çok şanslıyım, çok ta mutluyum. 148'lik ingiliz, 240s, 255t derken cambazı olup çıktım bu araçların. en son buz üzerinde 2 teker gidiyordum. hey gidi hayat. şimdi en büyük hayalim olan subaru'ya biniyorum ama o zamanın mutluluğu, heyecanı alınmıyor bir türlü.

kıssadan hisse: çocukken ne yaşadın yaşadın. sonrası sıkıcı tekrarlardan ibaret.
  • bir agco kuruluşudur.

http://www.agcocorp.com/

diğerleri için;

(bkz: fendt)
    (bkz: valtra)
    (bkz: challenger)
  • ilk trafik deneyimini yaşadığım araçtır kendisi. samsun'da pek kullanılmayan/tercih edilmeyen modeldir zira fiat ve türk traktör başı çeker oralarda. 3 aylık yaz tatillerini köyünde geçiren bir çocuk olarak traktör ve römork günün en güzel aktivitelerindendi benim için. ne zaman dayım bana fiat 480 'i kullandırmaya kalksa bir türlü adapte olamamıştım o turuncu makinaya. ama 135 ferguson ise tamamen farklı idi. el gazını ayarlayıp yokuşta kalkış yapmaya çalışırken ön tekerlerin yerden 30cm e yakın kalktığını anımsıyorum da (belki 10 cm idi de ben göt korkusu ve çocukluk sebebi ile 30 diye sallıyor olabillirim) kendisi ile baya bir atraksiyonum olmuş be hacı.

normalde 30-35 km hızla gidebilirken yokuş aşağı boş viteste 40 -50 yi rahat görür. sanırım özellikle iç anadolu'da tercih edilen traktör markasıdır.

zaten bacağımı 480'in egsoz'u yakmıştı hala da izi durur diz kapağımın arkasında güney amerika haritası gibi. neyse ki 54c ye gectiler de kurtuldum o lanet şapkalı motur dan. *

(bkz: egzoz yanığı)

ha bir de köy de kuzen dediğimiz o dayı-teyze-amca cocuklarının başkalarının traktörlerini seslerinden tanımaları vardır ki o işte beni her zaman büyülemiştir. kardeşim aynı marka ve model olan 5 tane traktörü 500 mt öteden üstelik görmeden nasıl ayırt edebilirsin. insan mısınız lan?!!
26 entry daha
hesabın var mı? giriş yap