• (bkz: domino etkisi)
  • alkol yasağı ile bir tutmamak gerekiyor bence bu yasağı. bu uygulama bazı ülkelerde yasak olarak değil de masaya tuzluk koymamakla yapılıyor diye biliyorum. ancak sen istersen getiriyorlar. amaç tuz kullanımını azaltmak, böbrekleri korumak. türk böbrek vakfının da böyle bir projesi vardı sanırım.

tuz

edit: aq bi kere önyargı ile bir siki okumayın lan! yasak olanı savunuyor nereden cıkıyor yarrak kafalı? hayır buna bile gaza gelip neyin msjındasın neyin kafası lan bu? ister tuzlu yemek ye ister götüne sür aq. ayrıca yasak da değilmiş öneriymiş.
  • memleketi çok özlediğim zaman böyle haberleri okuyorum çok iyi geliyor.
  • "devlet hayattır" diye haykıran bakanına pek de yakıştığı anlaşılan valisinin uygulamasıdır.
  • kimin fikriyse aferin diyorum. suların özelliği açısından karadeniz bölgesi guatr için endemik bir bölge. doğu karadenizdeki çoğu içme suyunda iyot miktarı yeterli değil. biri kalkmış giresun'da tuzu yasaklamaya çalışıyor. hadi dersin iyotlu tuz dışında tuzları kaldırın, anlarım. ama bunun sağlık yönünden bakıldığında tutar dalı yok. sokaktan geçen adamı vali yaparsan, donanımlı insanları yöneticilik makamından uzak tutarsan böyle olur işte. ayrıca bir hastalığı engellemek sağlık açısından yapılabilecek en önemli hamledir. bu ülkede ise maalesef biz bunun çok gerisindeyiz. bir de böyle başarılı uygulamaları anlamakta zorluk çekenler olunca...
  • sigara yasağından daha yararlı ve tebrik ettiğim uygulama. bildiğim kadarıyla new york belediyesinin de daha önce böyle bir uygulama girişimi olmuştu.

tuz sağlığa zararlıdır.

zöge: gençler bu belediye kimin yönetiminde ondan bile haberim yok. partisel bakmadım. cidden sağlık adına doğru bir karar. içinizdeki tıp insanları da bunu onaylarlar. sanki yasağı ben koydum.
  • "masalara tuzluk koymayın, giresunlular hıyar sanıp yiyor, böbrekleri patlıyor" konulu bir facebook iletisinin ulaştığını düşündüğüm vali icadı, yoksa padişah mı diyeydim acaba?
  • saçma bir karar.
    giresun'da yaşayan birisi olarak bugün eve geldim ve tuz yasağını buradan okudum. tuz kullanmayı seven birisi olarak kişisel alanıma girilmiş hissettim ve rahatsız oldum. akşam oldu ve her zamanki gibi yemek yapmaya yöneldim. yemekler pişmek üzereyken tuzluğun boş olduğunu fark ettim. neyse ki bu tür durumlara hazırlıklıydım ve en son markete gittiğimde koca bir paket tuz almıştım. almıştım almasına da; bir türlü paketi bulamıyordum. ararken ettiğim küfürleri bekar yaşayan erkekler tahmin edebilirler. neyse devreye komşuluk ilişkilerim girdi; karşı komşu evde yoktu falan derken bir şekilde tuza ulaştım. yarın bir gün lokantaya gider ve masada tuz göremezsem sinirlenirim ve kimse beni sakinleştiremez. agresifim kompleksliyim ekşi sözlük yazarıyım.

o değil de nereye gitti bu yavşak tuz paketi? valinin kararını duyup; ayaklanarak siktir olup gidecek hali yok ya.
  • dayanağı olmadığından hukuken kanuna ayrkırı olan düzenleme..
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap