• avrupa'nın diğer sakinleri tarafından da fazla sevilmezler.
    italyan bir arkadaşıma fransa nasıl diye sormuştum, verdiği cevap "çok güzel bir ülke ama çok fazla fransız var." oldu.
  • genç dişi bireylerine frankız denir * *
  • hayat bana bişey öğrettiyse, o da bu milletin arabalarından ve filmlerinden uzak durulması gerektiğidir.
  • diğer avrupa ırklarından her şeyiyle farklı olduğunu düşündüğüm ırka mensup insanlar. dilleri, yemekleri, aksanları, müzikleri ve diğer birçok şeyleri çok farklı diğerlerininkinden. her birinde tadılmayı bekleyen ayrı bir tat var. şahsi fikrim ki fransızların yaptığı müziği, pişirdiği yemeği, inşa ettiği şehri, konuştuğu dili ayrı ayrı tatması gerekiyor her bir insan evladının, zaman geçtikçe tadını damağınızda daha çok hissedeceksiniz.
  • iş hayatına kesinlikle adım atmaması gereken, kendilerini sadece şiir ve şarkı yazıp söyleme işine vermesi gereken insanlar.
  • o kadar da korkak bir millet değilmiş aslında. avrupa'da 1495'ten beri yapılan 125 büyük avrupa savaşının 50 tanesinde yer almışlar. hatta mö 387'den beri yaptıkları 168 savaşın 108'inden galibiyet, 10'undan beraberlik ve 49'undan mağlubiyetle ayrılmışlar.
  • milliyetçilik duygularının hep abartıldığını düşünmüştüm ta ki fransa sınırlarına girene kadar. pasaport polisiyle konuşuyorum "fransa'ya geliyorsun nasıl fransızca bilmezsin, insanlarla nasıl anlaşacaksın?" diyor. ulan senle ingilizce konuşuyoruz işte. yalnız resmi görevlileri ne kadar katıysa halk da o kadar yardımsever. ilk metro kullanışımda şaşkın şaşkın haritaya bakarken yardım ister misin diye bir melek çıkagelmişti. onu da unutamam.*
  • bir dükkanda bardakta su alabilir miyim diyince ingilizce, kafam kadar bardaga cesmeden su doldurup verenine de denk geldim, montmartre kilisesinde bildigin yaka kartı olan bi çalışana "bu resmin anlamı nedir?" diye sordugumda "bilmiyorum" diyen orospu cocuklarına da denk geldim.
  • dünyanın en milliyetçi milletidir. google maps ile sokaklarında turluyorum fransa'nın... kırsal kesminde sokak sokak gezindim, abartısız bütün arabalar renault, citroen, peugeot... ulan böyle bir millet görmedim. yok mu hiç bmw'si olan a.q. mercedes al, alfa romeo al ne bileyim amerikan arabası, japon arabası falan al ulan ! sikerim böyle çakma milliyetçiliği afedersin. yerli malı haftası mı kutluyosunuz lan yılın her günü ? şarapçı ipneler !
  • sanatta asmis insanlar. fransizca sarkilar, fransizca filmler buna taniklik eden en iyi belgeler niteliginde. siradisi dusunup, siradisi yasadiklari icin sevdigim millettir.
hesabın var mı? giriş yap