• benim bildiğim kadarıyla malum haber gerçek. uygulama da yasal.
    polis yasal yollardan talep ediyor; sözlük yasal sorumluluğu gereği elindeki bilgileri veriyor.

çok uzatmayayım: sözlük yasal yükümlülüğü sebebi kimlik (ip, vb.) bilgilerini verdiği yazarları
    (ve yazar dilerse herkesi) bu işlemden haberdar etmelidir.

neden haberdar etmelidir?

1. çift taraflı şeffaflık gereği haberdar etmelidir.

sözlük, devlet'e karşı yükümlü olduğu kadar yazarlarına karşı da yükümlüdür.

yasal bir zorunluluk sebebiyle dahi bilgimi paylaşıyorsan, paylaştığın bilgisini
    bana da kayıtsız, şartsız; nedensiz, gerekçesiz vermelisin, verebilmelisin.

2. sosyal sorumluluk gereği haberdar etmelidir:

hakkında polis (ya da devlet) eliyle, inisiyatifiyle soruşturma başlatılan bir kişi,
    sadece kendisini temsil etmek zorunda değildir.

devlet eliyle yürütülen her türlü tedhiş, yıldırma, caydırıcılık politikasında önden
    ve zamanında haberdar olmak, haberdar edebilmek manasına da gelir.

benzer gerekçelerle, benzeri şekilde toplu soruşturmaya uğrayanlar soruşturma sürecinin
    en başında, hem de sözlükçe onanmış somut bir kaynak göstererek, durumlarından
    kamuoyunu haberdar edebilirler, sivil toplum kuruluşlarından ve yasal danışmanlarından
    destek ve bilgi alarak, haklarının bilincinde ve haberdar olarak sürece dahil olurlar.

3. (2. maddeye bağlı olarak) sözlüğün tavrını göstermek açısından haberdar etmelidir:

sözlük yasal sorumluluğu gereği yerine getirdiği eylem ve işbirliğini siyaseten savunmak zorunda değildir.

bir uygulamanın yasal olması, makul ve makbul olduğu manasına gelmez. sözlük yönetimi
    eğer bu uygulamaya karşıysa, polis devleti konusunda siyasi çekincelere sahipse, ilk iki maddeye
    dayanarak kullanıcıları ve kamuoyunu bilinçlendirmeye çalışır, bir dayanışma ve karşıt duruş
    gösterir destek verirse, destek alır. işbirliğini, işbirliği ettiği kişi ve kurumlardan yana sınırlarsa
    (bence yok yere) şaibe altında kalır, töhmet olur, zahmet olur.
  • oldukça kötü bir durum ve birkaç şey söyleyeceğim..

şu "iyi ki yurt dışında yaşıyorum.." tavrı/nız cidden katlanılmaz: youtube benzeri siteler yasaklandığında "ben dns değiştirip giriyorum.." demekten hiçbir farkı yok: ortada bir sorun var ve sen -yine, sadece kendini düşünüyorsun..
    sözlükten hızlı ve ciddi bir şekilde açıklama bekliyoruz ve bu olayın bundan sonra yaşanacaklar için emsal teşkil etmesi bağlamında, sözlüğün herhangi bir ip bilgisini savcılığa verdiğinde bunu yazara da bildirmeli..

ve bence en önemlisi: sözlük haklarında soruşturma yapılan ve görünen o ki dava açılacak bu kişilerin savunmasını üstlenmek zorundadır: onca avukatın var.. avukatların savunmayacaksa, tutulacak avukat/lar../ın ücretini karşılamak zorundasın: "yazarın kişisel sorumluluğu.." deyip işin içinden çıkamazsınız..
  • (bkz: #21056583)
  • şayet dogru ise sözlüğün tüm büyüsünü kaçıracak olan bilgi paylaşımı. ben arazi olurun.
  • bu iktidar ve ümmetiyle giderek artması muhtemeldir.
    (bkz: susma sustukça sıra sana gelecek)
  • sanmıyorum vereceğini ya da vermişse de ayıp etmiş ve sözlüğün büyüsü kaçmıştır, düşüncelere sansürdür bu da bi nevi.

ama teknik takip denen bir şey var, bilişim suçlarında bu "nick" ile ip adresinden ev bilgilerine ulaşılabilir adamlar neler yapıyor neler. o yüzden ssg'nin ya da sözlüğün vermediğini düşünüyorum, belki de çok iyi niyetliyim. hatta daha önce ssg nin yazar isimlerini almak için çok uğraşıyorlar ama biz vermiyoruz gibi bir açıklaması varken yapmaz diyorum bu nedenle.
  • sıranın leyleğe geldiğini gözler önüne seren durum. * bence nicklerimizi tc kimlik numaralarımızla değiştirelim, polisimiz kapı kapı dolaşmasın, boşuna mazot yakmasınlar zira mazot çok pahalı.
  • yakışıksızdır. bizim mahallede bunu yapanı döverler, bi daha da adam yerine koymazlar, burada işler nasıl yürüyor bilmiyorum. ha suç teşkil ediyorsa zaten yazdırma, zaten en ufak tereddütte gg diye entry siliniyor. ama eğer yazdırıyorsan da o adamın ardında sonuna dek duracaksın. ben de bayılmıyorum sözlükte bilmem hangi örgütün propagandasının yapılmasına, ama konuşamayacaksak bunları ne konuşacağız ki. ondan sonra sik, taşak, nutella, limonata, okan, zart zurt.
  • bu olaydan muzdarip olmuş bir yazar olarak bir çarpıtma olduğunu söyleyebilirim. bilgiler polise değil savcılığa verilmekte. savcı da elindeki adresten hangi kolluk kuvveti sorumluysa onu görevlendirmekte. bu da polis veya jandarmadır. yani polis olunca kötü asker olunca iyi diye bişey söz konusu olamaz. savcı gidin şu adresteki adamın ifadesini alın bana yollayın der. yani benim öyle oldu. ve hayır din ve siyasetle hiç alakası yoktu entrynin. şimdi burda ne sözlük yok vermiyoruz bilgileri diyebilir ne de kolluk kuvveti bize ne git kendin bul adamı diyebilir savcılığa.

ama kardeşim insan bi haber verir ya! bak böle bişey var bizce gg değil ama sen yok uğraşamam diyosan kendin silebilirsin gibi bişeyler der.
hesabın var mı? giriş yap