*

• elektrik şoku verildiğinde, nöbet geçirildiğinde, veyahut başka bir şekilde yüksek bir acı hissedildiğinde oluşması muhtemel durum. açılması epey süre alır.
  • karabasan goruldugu zaman olusabilen durum
  • çenenin takırdamasından sonra karşılaşılması an meselesi olan durum. çenenin tak tak etmesi insanı ne kadar sinir etse de katlanılabilecek bir şeydir. ama çene kitlenmesi öyle midir ya, insan lanet üstüne lanet okur, bir şey ısıramaz ısırsa da koparamaz haliyle doğru düzgün yemek yiyemez. sandvici, dürümü ağza sokuşturarak yemek mümkün olabilir ancak. fazlasıyla rahatsız edici bir durumdur, ağrısı sızısı bir yana...

kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber çene cerrahisine kadar yolu vardır. ama böylesi önemli bir ameliyat korkutur insanı. ben böyle yaşamaya alıştım nasılsa geçinip gideriz diye düşünülür. takırdamalar, ağrılar artarsa antibiyotik, ağrı kesici falan verir doktor bi müddet öyle takılınır. ha bi de hep sorarlar gittiğinizde "uykudayken dişlerinizi gıcırdatır mısınız?" diye. bi de bana "çenenizle bir spor yapıyor musunuz?" diye sormuşlardı. (bkz: insan crash ettirme yöntemleri) mavi ekran verdiğimden "çelik halatla tır kamyon falan çekiyom efem boş zamanlarımda" diyememiştim içimde kalmıştı. meğersem doktor amca karate falan tarzı sporları kastediyormuş, millet grup halinde birbirinin ağzını dağıtıp sonra da oy oy çenem diye soluğu muayenehanede aldığı için...
  • 1-2 sene once bizzat basima gelmis olan olay. okula kayit icin gidicektim* lakin her dogal insan gibi disimi fircaladi mevden cikmadan once ama her dogal olmiyan usengec insan gibi agzimi elimle yikiyacagima cenemi ve dudaklarimi akan suya dogru goturmeye calismistim. sonra farkettim ki giden cene, dudaklar geri geldigi halde gittigi yerde kalmis.cenemin sol tarafindaki eklem/kiri$[herneyse] 1cm civarindan fazla kapanmiyordu..lastigi patlamis yan giden araba misali bir taraf kapanirken diger taraf sanki bisiilere takiliordu. o halde gittim haliye kayita ama komik bir durumdu neyse gunun sonunda kendiliginden duzelmisti*..artik elimi suya sokuyorum*..
  • kriko kullanımını mübah kılan bir durumdur.
  • ex etkisindeyken aşırı sakız çiğneme sonrası ertesi günlerde çekilen acı.
hesabın var mı? giriş yap