• (bkz: el harezmi).
  • (bkz: harezmi).
  • dolu dolu “@mina koduğumun gerizekalısı” diyebileceğiniz düzenek
  • veritasium'a göre tüm zamanların en önemli algoritması link.
  • sosyal medya yüzünden ayağa düşmüş terim. yok şöyle çalışır yok böyle. algoritma aşağı algoritma yukarı resmen. algoritmanın bu kadar kendinden haberi yok be.
  • internetin, sosyal medya evreninde yaşadığı varsayılan şöhret tanrısı.

içerik üreticisi olmak ve bunu profesyonelce yapmak istiyorsanız bu tanrıya adamanız gereken adaklar ve etmeniz gereken ibadetler sürekli güncellenir.

sizi müridi olarak sürekli meşgul etmek isteyen bu internet tanrısı, kurallarına uyanlara cennetini vadeder.

1'ler ve 0'ların uçsuz bucaksız evreninde, para ve şöhrete giden yolun basamakları olduğu rivayet edilen algoritma iyi bir mürit olursanız sizi keşfete bile düşürür!
  • algoritma öğreten kitâplar için içlerinde en iyisi bence şu kitâptır:

https://www.kitapyurdu.com/…lgoritmalar/498451.html
  • bir problemi çözmek için adım adım talimatlar
  • hayata nasıl baktığımızın en büyük şekillendiricisi artık.

birkaç saattir twitter'da geziniyorum. nedense algoritmam öyle bir şaşmış ki aniden kendimi farklı bir dünyada yaşıyormuş gibi hissettim.

moda, cinayet, komplo teorileri, sosyal medya postlarının ekran alıntıları, 2008'de gibi hissettiren fotoğraflar ve yazı stilleri, siyaset için ayrı magazin için ayrı komplo teorileri…

trafiğin içine karışınca karşılaştığımız, aynı asfaltta kaldırımda gittiğimiz insanlar bizim hayatımızda olan insanlardan çok çok farklı olabiliyor. orası her kesimden insanın kesişim alanı resmen. bugün şehrin içinde dolaşırken karşılaştığım manzaralar da bunu tekrar düşündürdü. trafiğin algoritması hem var hem yok. şansa yaşadığımızı derinden hissediyorum trafikte.

bugünkü twitter postları da yine “yanından geçtiğim insanlar olabilir bunlar…” hissiyle tüylerimi ürpetti. bizim bildiğimiz, tanıdığımız, alıştığımız dünyadan bambaşka bir dünya var. ve geceler… geceler her şey bambaşka.

sonradan başkasına aktarılmasının imkansız olduğu anlardaki hisleri çok merak ediyorum.

uyku düzenimin içine sıçtım yine…
  • algoritma için kitap önerir misiniz? website önerisi de alabilirim. mümkünse ingilizce.
hesabın var mı? giriş yap